Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma un Madonas novada bibliotēkas ēkai 20 gadi

Datums: 22.12.2023 12:46
22 skatījumi
20 gadus jau plecu pie pleca strādā Madonas novada divas galvenās atmiņu institūcijas – Madonas muzejs un Madonas bibliotēka, š.g. 22.decembrī aprit 20 gadi, kopš 2003.gadā pēc ēkas rekonstrukcijas tika atklāta Madonas muzeja krājuma un administrācijas un Madonas novada bibliotēkas kopīgā māja.
    Madonas muzejs un Madonas bibliotēka atrodas Biržu muižas centrā, kas lieliski apliecina šo divu atmiņas institūciju lomu vēstures saglabāšanā un vietas vēstures izzināšanā. Izsenis šī teritorija piederēja muižniekam Vulfam, kuram šajā vietā, kur atrodas kā Madonas muzeja krājuma un Madonas bibliotēkas ēka, kā arī Madonas muzeja Izstāžu zāles, piederēja vairākas ēkas un apkārt piederošā teritorija. Vietā, kuru šodien pazīstam kā Skolas ielu 12, Biržu muižas laikos sākotnēji atradās muižas ūdensdzirnavas, vēlāk muižas kalpu māja. 1933.gadā šajā vietā tiek uzcelta Madonas slimnīca, kurā bija iespējams uzņemt 50 slimniekus. Vēlāk, pēc piebūves uzcelšanas, vietu skaits pieauga līdz 80, bet 1940.gadu sākumā – jau līdz 135.
    Tikmēr Madonas muzeja krājuma, administrācijas un arī izstāžu telpas teju vairāk kā 50 gadus atradās Valdemāra bulvārī 18, kur telpu ziņā tā bija ierobežota vieta. Savukārt Madonas novada bibliotēka atradās Poruka ielā 2. Kā 2002.gada 9.augustā raksta muzeja direktore Līvija Zepa: “Muzeja ēka Valdemāra bulvārī  sen jau kļuvusi par šauru, nevar ievērot materiālu (priekšmetu) glabāšanas noteikumus, mājā ir krāsns apkure, nav ūdensvada un kanalizācija. Kur palikt muzejam ar vairāk nekā tūkstošs eksponātu? … Abām iestādēm – muzejam un bibliotēkai atrodoties  blakus, apmeklētāji papildu varētu saņemt informāciju gan muzejā, gan bibliotēkā. Muzejs tiktu izvietots vēsturiskā vietā – kādreizējā Biržu muižas kompleksā”. Tā par jaunas ēkas nepieciešamību stāsta Līvija Zepa. Un patiesi, šajos 20 gados esam pārliecinājušies par nozīmi, ko dod muzeja un bibliotēkas ciešā līdzāspastāvēšana, tā atvieglo komunikāciju ar apmeklētajiem, palīdz sniegt daudzveidīgu informāciju un ļauj apmeklētājam / lasītājam būt gan muzeja krājumā un Izstāžu zālēs, gan novada bibliotēkā. Tā ir šo divu atmiņu institūciju būtība – sadarboties, strādāt ar savu apmeklētāju / lasītāju, uzklausīt un pierakstīt atmiņu stāstus un dalīties ar tiem ar plašāku auditoriju.
       2002.gadā toreizējā Madonas rajona deputāti lemj par ēkas – Skolas ielā 12 – nodošanu Madonas muzeja un Madonas bibliotēkas vajadzībām. Lemjot par ēkas rekonstrukcijas darbiem, tiek izsludināts konkurss, lai atrastu labāko projektu variantu. Konkursā uzvar forma “Atika”. Rekonstrukcijas darbi sākas 2002.gada nogalē un teju gada laikā notiek darbs pie vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem, kuru ietvaros ēkai tiek piebūvēts trešais stāvs, veiktas vairākas piebūvju izmaiņas, nostiprināti pamati, sijas u.t.t.
       2003.gada 22.decembrī notiek svinīga abu iestāžu – Madonas muzeja  un Madonas bibliotēkas – atklāšana, kur klāt piedalās arī toreizējā Latvijas valsts prezidente Vaira Vīķe Freiberga. Atklājot jauno, rekonstruēto ēku, klāt stāv Madonas rajona padomes deputāti, rekonstrukcijas darbu veicēji, Madonas muzeja un bibliotēkas darbinieki, kā arī Muzeju un Bibliotēku pārvaldes vadītāji. Muzeja un bibliotēkas darbinieki ieiet jaunās, rekonstruētās telpās, izvieto savu krājumu dažādās telpas, izkārto grāmatas un presi, gatavojoties uzņemt jaunus lasītājus, pētniekus un interesentus. Un tā mēs strādājam kopā, sadarbojoties, palīdzot viens otram un atbalstot viens otru, mūsu misija ir lokālās vēstures un mantojuma saglabāšana, pētniecība, tā nodošana plašākai sabiedrībai pieejamas vēstures, mākslas un novadpētniecības liecības.
      Esam patiesi priecīgi šodien svinēt ēkas rekonstrukcijas 20 gadu jubileju, vēlot sev pašiem un mūsu tuvākajiem kaimiņiem – bibliotēkai – nebeidzamu sadarbību un kopdarbību, lai daudz radošu iedvesmas mirkļu un mēs – muzejs un bibliotēka – esam kopienas mantojuma līderi un mantojuma glabātāji un skaidrotāji!
      Paldies par ciešo sadarbību!
      Ēkas Skolas ielā 12 jubileja simboliski uzsāk Madonas muzeja jubilejas gadu, kas ir 2024.gadā. Nākamajā gadā Madonas muzejs svin savu 80.gadadienu kopš izveidošanas, savukārt Madonas muzeja Izstāžu zāles augustā atzīmēs 40 gadus kopš atvēršanas. Tādēļ aicinām sekot līdzi aktivitātēm un pasākumiem, kuras ieplānotas 2024.gada ietvaros, ļaujot katram būt muzeja 80.gadē!
                          
                Zane GRĪNVALDE  izglītojošā darba nodaļas vadītāja