Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Kultūras, politiskie un sabiedriskie, zinātnes un medicīnas, saimnieciskie darbinieki un sportisti

Vairāk

"Latvijas Skolas soma" Madonas muzejā

Muzejs piedāvā iepazīt kultūras mantojumu, valsts vēsturi, parādot vērtības, ar kurām lepoties un kuras jāsaglabā nākamajām paaudzēm

Vairāk

Madonas un Nīderlandes draugi-īpašā starptautiskā izstādē

2019.gada 9.marts- 14.aprīlis

vairāk

Apavi un somas no muzeja krājuma

vairāk

Latvijas Centrālās padomes memorandam 75

vairāk

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie

MARTĀ MUZEJĀ

 PASĀKUMI

20.martā plkst 12.00ikmēneša tikšanās senioriem ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Tikšanās ar atjaunotās Latvijas pirmo bruņoto spēku (aizsardzības spēku) komandieri, pulkvedi Daini Turlo. Tikšanās tiek organizēta tematisko pasākumu “Latvijas Armijai 100”  ietvaros.

29.martā – Atceroties 1949.gada 25.marta represijas. Tikšanās ar skolēniem, pieminot 1949.gada deportācijas. Māras Zālītes romāna “Pieci pirksti” iestudējums, režisore Dace Ādamsone.

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.

IZSTĀDES

Lielās  zāles

No 9.marta līdz 14.aprīlim“Madonas un Nīderlandes draugi – īpašā starptautiskā izstādē”. Izstāde ir Madonas novada pašvaldības, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja un Nīderlandes pārstāvja  Ērika Rorša (Erik Rörsch)  sadarbības rezultāts. Tajā būs apskatāmi 7 - mākslinieku darbi: Irisa de Leuva (Iris de Leeuw) – sietspiedes tehnikas profesionāle, Robs Valterss (Rob Walter) – tekstilrakstu un grafiti meistars, Miriela Ten Kata (Muriel Ten Cate) – akvareliste no Maljorkas, Asja Shalekampa (Asja Schalekamp) – leļļu meistare, Pīters Pauptits (Pieter Pauptit) – keramiķis, Doroteja Pauptita (Dorothe Pauptit) – mākslas terapeite, Diks Kompīrs (Dik Kompier) – metālmākslinieks un Madonas māksliniece Danute Vēze.

Mazā zāle

No 2.marta – Muižas un pilis. Fotogrāfiju izstāde, kuras autors ir mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis. Lielāko foto arhīva daļu veido Latvijas pilis un muižas, kas fotografētas vairāk nekā 50 gadu ilgā periodā, un tās izmantotas gan Imanta Lancmaņa sarakstītajās grāmatās, gan daudzskaitlīgajās publikācijās Latvijas un ārvalstu mākslas un arhitektūras žurnālos. Savukārt Eiropas pilis fotografētas ekskursiju laikā ārzemēs un fotogrāfijas pārsvarā tiek izmantotas profesionālajām interesēm.

MANSARDS

Martā – Vidzemes bruņniecība un Latvija. Muižu arhitektūra un dzimtu ģerboņi. Izstāde eksponēta no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja To papildina Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma dokumenti un priekšmeti. Materiāli ļauj iepazīt Vidzemes muižas arhitektūras mantojumu. Muižu attīstība Vidzemē un Latvijā ieviesa būtiskas izmaiņas lauku ainavā. Veidojās mūsdienu Vidzemei raksturīgā kultūrvide ar muižu centriem un viensētām. Izstāde ļauj skatīt Vidzemes muižu arhitektūras attīstības kopainu, sākot no pašām senākajām vasaļu mītnēm Livonijas periodā līdz pat baroka, klasicisma, jūgendstila un neoklasicisma muižu un kungu māju arhitektūrai un interjeru vēsturei 19.gadsimtā. Šo izstādes daļu veidojis  bijušais Rundāles pils direktors, mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis. Materiāli no Madonas muzeja krājuma stāsta par muižām un to īpašniekiem Madonas pusē.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

No 4.marta – Latvijas Centrālās Padomes Memorandam – 75. Latvijas Centrālās Padomes Memorands  ir vēsturisks dokuments, ko 1944.gada 17.martā pieņēma Latvijas Centrālā Padome un parakstīja 188 Latvijas politiskie un kultūras darbinieki. Memorands deklarēja nepieciešamību nekavējoties atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti un izveidot Latvijas valdību. Dokuments ir nozīmīga dokumentārā liecība latviešu pretošanās kustības darbībai, Otrā pasaules kara laika piemērs. Izstāde iepazīstina ar novadniekiem, kas parakstīja Memorandu.

No 4.marta līdz 1.aprīlim – “1949.gada represijas pieminot”.

Martā –
Apavi un somas no muzeja krājuma. Izstāde, kurā iespējams aplūkot Madonas muzeja krājumā esošos sieviešu apavus un somas. Senākie no apaviem un somām attiecas uz 19.gs.beigām/20.gs.sākumu, piemēram, viena no vecākajām somām ir kāzu dienas soma, izšūta ar pērlītēm. Aplūkojami apavi un somas no 20.gs. 30. – 40.gadiem, 50. – 60.gadiem (interesantas varētu šķist botas, kuras dāmas vilka uz augstpapēžu kurpēm), 70. – 80.gadi. Atsevišķa vitrīna veltīta sanitāra somām, kuras izmantotas Otrā pasaules kara laikā, kā arī krievu – japāņu kara laikā (1904 – 1905), trimdas dzejnieces Ernas Ķikures apaviem un somām, kā arī ziemas apaviem – briežādas zābakiem, velteņiem un pat paštaisītiem slēpju zābakiem.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Izstāde "Piena trauki un pārstrāde"
Izstāde “No Sarkaņu skolas vēstures”

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997