Latviešu
Valoda: Latviešu

Skolotāju Annu Līviju Zāberi atceroties

Datums: 03.01.2022 09:28
20 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja tradīciju, kad atceramies un pieminam jubilārus, šogad aizsākam ar skolotāju Annu Līviju Zāberi (1922.gada 2.janvāris – 2012.gada 30.marts)
    ​Zāberu uzvārda aizsākumu saista ar Druvienu. Arī Annu Līviju Zāberi, ko šogad atceramies 100.jubilejā, satiku Druvienas braucienā, savulaik gatavojot izstādi par kuplo Zāberu dzimtu. Druvienas Zāberi vairākās paaudzēs ir strādājuši Druvienas muižā, dzīvojuši Druvienas dažādās vietās, mācījušies vietējā skolā, apglabāti Druvienas kapsētā.
    Kopš 19.gadsimta sākuma Zāberu dzimtas koks bija krietni sakuplojis. 1772.gadā dzimušajam Jānim bija seši dēli – Andrievs, Ādams, Jēkabs, Pēteris, Jānis un Viļums. Ādama Zābera pēctecis Jānis ar sievu Kristīni ir Annas Līvijas Zāberes vecāki. Toreiz, Druvienas brauciena laikā pirms piecpadsmit gadiem, apskatījām arī Annas Līvijas Zāberes dzimtās mājas, bet Druvienā no plašās dzimtas dzīvoja vairs tikai viena Zāberu ģimene. Skolotājai interesēja dzimtas vēsture, leģendas, baznīcu grāmatu sniegtā informācija, un tādēļ likumsakarīgs bija viņas ierosinājums organizēt pirmo Zāberu dzimtas salidojumu, kas notika 2002.gada 20.jūlijā Meirānu “Vecajā Ceplī”.
    Anna Līvija Zābere mācījās Druvienas pamatskolā, pēc tam – Madonas vidusskolā. Pēc Cēsu Skolotāju institūta beigšanas viņa vairāk kā piecdesmit gadus bija skolotāja Priekuļu tautskolā, Druvienā, Lubānas vidusskolā, mācīja fiziku, matemātiku un darbmācību zēniem. Par skolotājas un viņas audzināmās klases darbošanos liecina arī laikrakstu publikācijas. 1975.gadā skolēnu daudzdienu pārgājienu «Zaļā vasara-75» republikas aprakstu konkursa 7.-8.klašu skolēnu grupā vislabākais apraksts bija Lubānas vidusskolas skolotājas Zāberes vadītajiem 7.a klases skolēniem. Viņi bija iepazinušies ar Tērvetes ainavu parku un ļoti rūpīgi un pārdomāti noformējuši aprakstu: “Jau pats apraksta ārējais veids - koka vākos iededzinātais mākslinieciski izveidotais rūķītis ar lielo malkas klēpi - pievērš lasītāju uzmanību. Apraksts veidots uz 187 liela formāta lapām, tajā 81 fotogrāfija un 10 melnbaltās un 3 krāsainās ilustrācijas. Par to veidošanu žūrijas komisija īpaši atzīmēja skolnieci Birutu Stafecku”. Šī klase uzvarēja arī tā paša gada republikas skolu tradicionālā pārgājiena “Pretī pavasarim – 75” aprakstu konkursā, vēstot par gatavošanos un došanos uz Rūdolfa Blaumaņa muzeju “Braki”.
    Līdztekus skolotājas darbam Anna Līvija Zābere ir vadījusi deju kolektīvu Rankā, ādas apstrādes pulciņu Madonā, bija Lubānas kora dalībniece. Madonas muzejā vairākkārt tika eksponēti viņas darbi rajona izglītības darbinieku lietišķās mākslas izstādēs. 1975.gadā tos varēja apskatīt jau trešo reizi, un laikraksts “Stars” toreiz vēstīja: “Viņa vienmēr iepriecina ar gaumīgiem ādas izstrādājumiem un skaistiem audumiem. Pagājušajā izstādē, tiesa, ādas izstrādājumu bija vairāk, toties šoreiz labāk varam izvērtēt skolotājas aušanas māku”. Annas Līvijas Zāberes pirmajā skolā Druvienā ierīkots muzejs, tajā var apskatīt klasi, kur kādreiz mācījušies daudzi Zāberu dzimtas pārstāvji, un muzejā glabājas arī materiāli par skolotāju un viņas darinājumi. 

Attēlā: Anna Līvija Zābere pārdomu brīdī senču atdusas vietā Druvienā. 2005.gads. Laimdotas Ivanovas foto

Laimdota IVANOVA vēsturniece