Latviešu
Valoda: Latviešu

Pieskarties cilvēka dzīvei

Datums: 19.05.2022 08:22
39 skatījumi
No 20.maija līdz 2022.gada jūlijam Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs apskatāma skolotājam, diriģentam un māksliniekam Harijam Gustavam Šulcam veltīta izstāde "Pieskarties cilvēka dzīvei”.
H.G.Šulca portrets. Autors I.Vecozols
    Katra novada lielākā vērtība ir cilvēki, kuru dzīves stāsti iedvesmo cauri vairākiem gadu desmitiem un pat simtiem. Viens no Madonas novada kultūras vēstnešiem  ir skolotājs, mākslinieks, diriģents un kultūras personība - Harijs Gustavs Šulcs, viņam šogad apritētu 100 gadi.
    Dzejniece, Cesvaines vidusskolas absolvente Anda Līce dalās atmiņās: “Manas attiecības ar algebru, ģeometriju un trigonometriju būtiski uzlaboja apbrīnojamais skolotājs Harijs Šulcs. Nezināt viņa priekšmetu bija vienkārši kauns. Viņš gleznoja, spēlēja vijoli, diriģēja skolas kori, vadīja dramatisko pulciņu. Viņa parādīšanās vien (slaids, garš augums, tumši, viļņaini mati, zilas, smaidā piemiegtas acis) lika galvām pagriezties uz viņa pusi. Viņš bija cilvēks – magnēts. Jādomā, ar viņa gādību skolā tolaik viesojās Valsts akadēmiskais koris, notika gleznotāju plenēri un jauno darbu izstādes. Eļļas krāsu smarža man bija kaut kas pilnīgi jauns un satraucošs. Šodien varu teikt – šis skolotājs man pavēra durvis uz mākslas pasauli.”
    Harijs Šulcs dzimis 1922.gadā Liepājā, pabeidzis Liepājas ģimnāziju, paralēli mācījies vijoles spēli pie Emiļa Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolas diriģenta V.Vikmaņa. Vēlāk studējis Kazdangas lauksaimniecības skolā. Karš mainījis jaunekļa plānus, izšķirts no vecākiem, viņš uzsācis jaunu dzīvi Cesvainē. Šeit strādājis par matemātikas skolotāju Cesvaines vidusskolā, vadījis vietējo kori, nodarbojies ar glezniecību un grafiku. Neskaitāmos darbos attēloti paša audzētie ziedi, sabiedriskās ēkas, vietējās atpazīstamības zīmes, bet vislielākā gleznieciskā mīlestība - Cesvaines pils iemūžināta neskaitāmos atveidos.
    Dzīves ceļš un garīgās intereses savedušas kopā ar māksliniekiem I.Vecozolu, Ā.Skridi, N.Petraškeviču, J.Simsonu, diriģentiem J.Dūmiņu, D.Gaili, V.Berģi u.c. Bijis skolotājs un iedvesmas personība leģendārajam hokeja komandu ārstam J.Kvēpam, izcilajam režisoram Ē.Lācim, mūsdienu publicistei A.Līcei un daudziem citiem.
    Apmeklēti neskaitāmi plenēri, gūta pieredze un zināšanas apmeklējot meistarklases, mākslas studiju Rīgā, 1970.gadā Šulca vadībā iegūts Cesvaines Tautas kora nosaukums, pieredzēti vairāki Dziesmu svētki Rīgā, iemūžināts LTV dokumentālajā filmā "Dziesma". Komponētā Cesvaines vidusskolas himna ievadījusi vairākus simtus cesvainiešu pasaules ceļos. 
    Izstādē iespējams aplūkot Harija Šulca gleznas, zīmējumus no ģimenes un privātkolekcijām. Satikties ar skolotāju caur atmiņām, fotogrāfijām, pierakstiem un atstātajām lietām.
     Dzīvei ir vairākas dimensijas tā ir nepārtraukta, bezgalīga un mūžīga! Laiks aizslauka mazsvarīgo, paliek vien mūžīgais! 
     Laiks aizver daudzus vārtus, bet padara iespējamas gara tikšanās citā dimensijā, ja vien esam atvērti dalīties, sadzirdēt un uzklausīt pieredzes stāstus.
    Lai pieskartos talantiem bagātā Harija Gustava Šulca personības šķautnēm un aplūkotu daļu no atstātā mantojuma, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina nepalaist garām iespēju satikt izstādes veidotājus svinīgajā pasākumā 4.jūnijā plkst.13.00 Izstāžu zālēs, Skolas ielā 10a, Madonā. Izstāde apmeklētājiem apskatāma līdz pat vasaras vidum.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja