Latviešu
Valoda: Latviešu

Aleksandra Čaka 120.jubilejas gads un dzejnieka dzimtai veltīta izstāde

Datums: 05.08.2021 14:00
15 skatījumi
2021.gada 27.oktobrī pasaules mēroga rakstniekam, pilsētas un sieviešu apdziedātājam, latviešu modernās dzejas pamatlicējam Aleksandram Čakam apritēs 120.jubileja.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāļu foajē ir aplūkojama dzejnieka dzimtai veltīta izstāde ''Vidzemes valdzinājums. Latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka tēva Jāņa Čadaraiņa dzimtas saknes".
    Izstāde ir Vidzemes ekspedīcijas rezultāts, kurā Aleksandra Čaka memoriālā dzīvokļa-muzeja darbinieki devās pagājušajā vasarā un apmeklēja Vestienu, Bērzauni un Mārcienu.
    Čaka muzeja vadītāja Antra Medne arī pēc daudziem muzejā nostrādātiem gadiem muzeja krājumu joprojām uzskata par neizsmeļamu aku. Pērn, kad sākās pandēmija, bija laiks atkal vairāk no tās pasmelties un secināt, ka krājumā ir gana daudz materiālu par Čaka tēva dzimtu, taču tajos bieži vien trūkst konkrētības par gadiem, cilvēkiem un vietām. Lai viestu skaidrību, muzeja darbinieki paši izlēma braukt uz Madonas rajonu, kas ir Čaka tēva dzimtā puse, stāsta Antra Medne.
   Jānis Čadarainis dzimis "Kurzemnieku" mājās Bērzaunē, tās, diemžēl, nav saglabājušās, bet ekspedīcijas dalībnieki atrada bijušās mājas vietu un iezīmēja to kartē. Tāpat kā Tolkas-Vestienas pareizticīgo baznīcu, ko savulaik apmeklēja Čadaraiņu ģimene, bet no kuras šobrīd palikušas vien ar kokiem un krūmiem aizaugušas drupas.
    Bet labā ziņa ir tā, ka joprojām pastāv "Pelādu" mājas, kur dzīvoja Čaka tēva brālis Pēteris, kurš bija arī Čaka krusttēvs.
    Ar Bērzauni saistās vēl kāds ļoti interesants fakts. Kā zināms, padomju laikā pionieru vienības visbiežāk sauca dažādos cīņu un darba varoņu vārdos, bet Gaiziņa pamatskolas pionieru vienība nesa Aleksandra Čaka vārdu. Tas ir tiem laikiem netipiski. Protams gan, ka viņi tolaik vēl nezināja, ka aptuveni pēc 10 gadiem Čaku vispār skolās aizliegs pieminēt.
    Izstāde Madonas muzejā aplūkojama līdz 12.septembrim.
    Aicinām sekot informācijai par Aleksandru Čaku: http://www.cakamuzejs.riga.lv/
    Audiosižets par izstādi: https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/labriit/caka-muzeja-atklas-dzejnieka-dzimtai-veltitu-izstadi.a145407/
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja