Latviešu
Valoda: Latviešu

Vairāk kā 50 gadi medicīnā

Datums: 15.02.2021 16:53
28 skatījumi
Pirms 135 gadiem 1896.gada 15.februārī (pēc vecā stila 3.februārī) Lazdonas pagasta „Kaļpos” dzimusi ārste, ķirurģe Anna Ūdre. 1924.gadā beigusi Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti ar specializāciju ķirurģijā.
Anna Ūdre 1967.gada portrets
Anna Ūdre 1967.gada portrets
    No 1926.gada Rīgas pilsētas 1.slimnīcā strādā par asistenti, vēlāk ķirurģi, pēc tam no 1940.gada ilggadēja Rīgas pilsētas 4.klīniskās Sarkanā Krusta slimnīcas ķirurģijas nodaļas vadītāja. Pēdējos dzīves gados strādāja kā ķirurģe konsultante. Apmācījusi arī daudzus jaunos ārstus un māsas viņu prakses laikā slimnīcā.
    Zinātniskajā darbībā publicējusi rakstus par kuņģa čūlu, tās ārstēšanu, praktiskajā darbībā vairāk pievērsusies vairogdziedzera, kuņģa un plaušu slimību ārstēšanai.
    1956.gadā ieguvusi Latvijas PSR Nopelniem bagātās ārstes nosaukumu, apbalvota arī ar Ļeņina ordeni.
    Ar dzīvesbiedru, arī zināmu ķirurgu Jāni Jēgermani iepazinās 1920. gados ķirurģijas klīnikā. Daudzi no ģimenes draugiem bija mākslinieki, aktieri, pāris labprāt apmeklēja arī teātra izrādes, mākslinieku izstādes u.c. kultūras pasākumus. Abiem piederēja liela bibliotēka, kurā bija daudz retu izdevumu, daudzi no tiem par medicīnas tēmu.
    Ārste brīvajā laikā mēdza arī apciemot dzimto pusi, brauca peldēties vasarās un labprāt ciemojās Madonas apkaimē arī dziļajās un aukstajās ziemās. Viņu atminas kā vienkāršu un atsaucīgu cilvēku. Pēc nāves 1981.gada 30.decembrī Anna Ūdre apglabāta Rīgas Meža kapos blakus dzīvesbiedram.
    Rīgas Sarkanā Krusta slimnīcā 1980.gados izveidoja 2 piemiņas medaļas – par mediķa profesionālo izaugsmi tika piešķirta Aleksandra Neiberga medaļa, bet otra medaļa - par žēlsirdību - tika veltīta ārstei Annai Ūdrei. Tās piešķīra jaunajām medmāsām un ārstiem, lai būtu motivācija celt profesionālo kvalifikāciju.
Rita MEDNE kultūrvēstures nodaļas vadītāja