Latviešu
Valoda: Latviešu

Vīnogu ekspresizstāde

Datums: 07.09.2021 14:51
16 skatījumi
Aizvien populārāka Latvijā paliek vīnogu audzēšana, vairāk cilvēku sāk savos dārzos audzēt vīnogas. Tirgū liela izvēle, pieejamas daudz, dažādas šķirnes - agrās, vēlās, arī paredzētas vīna darināšanai.
    ​Vīnogas ir augļi, kurus iegūst no daudzgadīgu vīnkoku ģints sugām. Pēc morfoloģiskās klasifikācijas vīnogas ir ogas. Šo ogu  kultivēšana esot aizsākusies aptuveni pirms 6000 līdz 8000 gadiem Tuvajos Austrumos. Vīnogas parasti aug ķekaros, kuros ogu skaits variē no 15 līdz 300. Ogu krāsa atkarībā no sugas un šķirnes var būt dažāda — tumšsarkana, melna, tumši zila, dzeltena, zaļa, oranža vai sārta.
Visplašāk ogu iegūšanai tiek kultivēts īstais vīnkoks. Vīnogas var lietot uzturā svaigā veidā, gan arī tās apstrādāt, iegūstot vīnu, rozīnes, sulu, etiķi, ievārījumu un vīnogu sēklu eļļu. Bieži vien izmanto arī dažādu konditorejas izstrādājumu veidošanā.  Tās iedalās galda vīnogās (ogas, kuras lieto svaigā veidā) un vīna vīnogās (lieto vīna gatavošanā).
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā uz četrām dienām būs apskatāmas vairāk kā 40 dažādas vīnogu šķirnes no privātkolekcijas, kuras augušas ir tepat Madonas novadā.
    Būs aplūkojamas gan ārā augošas, gan siltumnīcā audzējamas šķirnes.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina ikvienu aplūkot vīnogu ekspresizstādi muzeja Izstāžu zāļu mazajā zālē, Skolas ielā 10a no 9.septembra līdz 12.septembrim. 
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja