Latviešu
Valoda: Latviešu

Turpinām atzīmēt “Iedzēniem” 85

Datums: 12.10.2022 14:31
6 skatījumi
No 12.oktobra līdz 2022.gada 6.novembrim Madonas novada bibliotēkas 2.stāva zālē apskatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja veidotā izstāde par mūsu novadā savā laikā tik slaveno “Iedzēnu” dārzniecību, tās darbu un selekcionāriem.
    Šogad aprit 85 gadi kopš Latvijas augļkopībā nozīmīgās “Iedzēnu” dārzniecības izveidošanas. Atzīmējot šo notikumu, tapusi Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāde “”Iedzēniem” 85: stādīt dārzu – ticēt rītdienai”. Tās veidošanā lielākoties izmantoti materiāli no muzeja krājuma un “Iedzēnu” dārzniecības. Nozīmīgu ieguldījumu devusi “Iedzēnu” šī brīža saimniece Ieva Galiņa, ar materiāliem no dārzniecības, atbalstot arī izstādes izvietošanu Madonas bibliotēkā.
    Madonas novada “Iedzēni” bija pirmā vieta, kur aizsākās mērķtiecīga augļu koku selekcija Latvijā. Tur tika radītas desmitiem tūkstoši jaunu, Latvijā vēl nebijušu ābeļu, bumbieru, saldo ķiršu un Kaukāza plūmju. Par milzīgo ieguldījumu atzinība pienākas izciliem latviešu selekcionāriem - Aleksandram Maizītim, Robertam Āboliņam un Rūdolfam Dumbravam. Pateicoties savam entuziasmam, viņi spēja izveidot dārzniecību, kas atpazīstama ārpus valsts robežām, paralēli radot īpašu pasauli ap sevi.
     Labākās no viņu radītajām šķirnēm joprojām kalpo par selekcijas materiālu Dārzkopības institūtā Dobelē un “Pūrē”. Daļa šķirņu potzaru veidā tikusi nosūtīta arī uz citām valstīm, pat ārpus Eiropas.
    Tā kā neatņemama sastāvdaļa “Iedzēnu “ dārzniecībā bija dažnedažādi ziedi, arī krizantēmas (mārtiņrozes),  izstāde uz neilgu laiku ir papildināta ar sīkziedu krizantēmu ziediem no Ivetas un Viktora LAŠKOVU kolekcijas, kuri aug tepat Mārcienas pagastā. Aplūkošanai ir tikai daļa no dažādajām krizantēmām, kuras kolekcijā ienākušas 36 gadu laikā.
    Lai apjaustu trīs talantīgo un aizrautīgo selekcionāru darbu mūža garumā, aicināti aplūkot izstādi līdz 6.novembrim Madonas novada  bibliotēkas 2.stāva zālē , Skolas ielā 12, Madonā.

Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja