Latviešu
Valoda: Latviešu

Rotu un fotogrāfiju izstāde iemirdzas Madonā

Datums: 19.06.2023 10:30
48 skatījumi
29.jūnijā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā "Baltu Rotu" un fotogrāmatas "Ziemeļmeitas kods" radošā komanda atklāj ceļojošo rotu un fotogrāfiju izstādi "Viņas ziemeļu sauciens".
    Izstāde Madonā būs skatāma no 29.jūnija līdz 3.septembrim, informācija par apmeklējumam pieejamām dienām un laikiem pieejama www.madonasmuzejs.lv. Izstādes viesiem būs iespēja apskatīt 12 rotu kolekcijas un vērienīgas, lielformāta melnbaltās fotogrāfijas, kurās attēlotas dažādu paaudžu un profesiju sievietes.
    Izstādes autori cer, ka šis projekts būs saistošs ikvienam, kurš vēlas izzināt, izprast, ieraudzīt un iztulkot mūs kā valsti, kolektīvu apziņu un simbolu.
    “Izstādes atklāšana sakrīt ar Dziesmusvētku noskaņām un vasaras pilnbriedu. Ļoti priecājamies viesoties Madonā un dalīties ar savu redzējumu par mūsu cilvēku viedumu un spēku. Veidojot šo izstādi, vēlamies sniegt vēstījumu simbolu valodā par mūsu tautas pašapziņu un vērtībām, kas iezīmēts caur rotu un sievietes tēlu. Latviskās un ziemeļnieciskās dabas mijiedarbību,” komentē izstādes kuratore Laura Geistarde Šube SIA “Baltu Rotas” attīstības vadītāja.
    Ceļojošā izstāde “Viņas ziemeļu sauciens” ir pirmais kopprojekts, kas veidots tieši šādā saturiskā un vizuālā formā, koncentrējoties gan uz vēsturisko mantojumu, gan mūsdienu aktualitātēm. Izstāde savu ceļu pie skatītājiem uzsāka Rīgā un turpinās viesoties citviet Latvijā kā arī ārzemēs.
    “Manas iedvesmas sievietes – tādas ir plašākam vai šaurākam cilvēku lokam. Ar savu darbošanos tās vairo pašapziņu par sevi, par valsti, par saknēm.  Fotogrāfiju stāstījuma valoda ir melnbalta, gaismu un ēnu, melnā un baltā, spēlēs atklājot katru varoni, bet krāsas atstājot šoreiz interpretācijai. ” par izstādes tēlu iedvesmu komentē fotogrāfe Una Taal .

Izstādes autori, radošā komanda:

Inita Straupe, “Baltu rotu” līdzdibinātajā un galvenā dizainere. Ieva Straupe - Lūse, “Baltu rotu” vadītāja, divu rotu kolekciju autore. Laura Geistarde – Šube, "Baltu rotu" attīstības vadītāja, izstādes idejas autore un kuratore. Una Taal fotogrāfe, grāmatas "Ziemeļmeitas kods" līdzautore. Kristīne Kutuzova, tekstu autore, grāmatas "Ziemeļmeitas kods" līdzautore. Una Grants, izstādes dizainere.

 Par Baltu Rotas

Mūsu darbu pamatā ir seno baltu tautu kultūra un iedvesma, ko sniedz ziemeļnieciskā daba. Šo unikālo vēstījumu mēs stāstām tālāk, veidojot gan precīzas seno rotu kopijas, gan radot pilnīgi mūsdienīga dizaina orģinālrotas no sudraba, bronzas un zelta. Mūsu rotas top Latvijā, mazā ražotnē Siguldā jau vairāk nekā 28 gadus. Gadu gaitā uzņēmuma “Baltu Rotas” veidotie darbi ir priecējuši ne tikai vietējos un ārzemju dizaina piekritējus, bet arī ir izstādīti starptautiska mēroga izstādēs, kā arī mūsu rotas ir izvēlētas kā dāvanas augstām pašmāju un ārvalstu amatpersonām, piemēram, Dānijas karalienei Margrētei, Hilerijai Klintones kundzei un Norvēģijas karaliskajam pārim.

Par Ziemeļmeitas kods

Foto grāmata “Ziemeļmeitas Kods” (angļu valodas versijā - Her Northern Roots) ir foto un teksta sinerģija, kas ilustrē un raksturo Latvijas sievieti –- tādu, kas tur godā tradīcijas, vēsturisko mantojumu, bet spēj pilnībā pielāgoties laikmeta norisēm, turklāt, laikam ritot un pieaugot brīvības spēkā, arī būt par viedokļa līderi, balsi, kuru dzird viņas sievišķībā un līdzvērtībā. Bilžu stāsti par dažādām sievietēm tapuši ar mērķi meklēt kopīgu pavedienu, saikni starp paaudzēm, dzimtu, piederību vietai un dabai kā pirmavotam, interpretējot ritma un nepārtrauktības jēdzienu kā informācijas kodu sirdspukstos, elpā, gadalaikos. Stāstījuma valoda ir melnbalta, gaismu un ēnu spēlēs atklājot katru varoni, bet krāsas atstājot interpretācijai. 

    Izstādes autori un Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina aplūkot ziemeļnieciskās baltu sievietes pasauli caur rotu, stāstu un fotogrāfiju prizmu. Izstādes atklāšana 29.jūnijā plkst.16.00. Izstāžu zālēs, Skolas ielā 10a, Madonā. Pasākuma laikā darbosies rotu pop-up veikaliņš. Izstāde aplūkojama līdz šī gada 3.septembrim. 
Papildu  informācija:
Laura Geistarde Šube
Izstādes “Viņas ziemeļu sauciens” kuratore
mob. +371 26426698
e-pasts: laura@balturotas.lv