Latviešu
Valoda: Latviešu

Pāvuls Jurjāns

Datums: 23.02.2021 12:04
31 skatījumi
Latviešu komponists, diriģents, pedagogs, mūzikas kritiķis un tautas dziesmu vācējs. Dzimis 1866.gada 22.februārī Ērgļu pagasta “Meņģeļos”. Absolvējis mežraga klasi Harkovas mūzikas skolā, kur par skolotājiem strādāja viņa brāļi Andrejs un Juris.
    Spēlējis mežragu Harkovas operā un simfoniskajos orķestros, bijis brāļu Jurjānu mežragu kvarteta dalībnieks. Mācības turpinājis Sanktpēterburgas konservatorijā, vokālajā nodaļā. Pēc mācībām pārcēlās uz Rīgu un strādāja kā privātskolotājs un dziedāšanas skolotājs ģimnāzijās. P.Jurjāns bija pirmais akadēmiski izglītotais latviešu dziedātājs un kora kapelmeistars. Diriģējis Skolotāju biedrības kori. 1902.gadā iecelts par Ķeizariskās Krievu mūzikas biedrības Rīgas nodaļas mūzikas skolas operas klases vadītāju, izveidojis un ar panākumiem vadījis Latviešu operu – pirmo nacionālo operas trupu. Piedalījies Latvijas Konservatorijas dibināšanā un vadījis dziedāšanas klasi un izstrādājis kordziedāšanas metodiku.
    Bijis V Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents un VI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku Goda virsdiriģents, darbojies V Dziesmu svētku koru karu žūrijā.
    P.Jurjāna veikums: 12 simfoniskie darbi, 5 vokāli instrumentālie darbi, 3 kameransambļi, 11 solo dziesmas, 14 oriģināldziesmas jauktajam korim un 15 oriģināldziesmas vīru korim, 2 tautasdziesmu apdares solo balsij.

    Miris 1948.gada 6.janvārī.
Natālija SEĻMA vēsturniece
​Ziņas foto: Pāvuls Jurjāns, mūzikas darbinieks pie klavierēm