Latviešu
Valoda: Latviešu

Novembrī aicinām uz muzeja aktivitātēm

Datums: 31.10.2022 14:15
19 skatījumi
Novembris ir Latvijas valsts dzimšanas dienas mēnesis un šajā mēnesī katru gadu vairāk pievēršam uzmanību Latvijas vēstures izzināšanai. Tās ir izstādes, dažādas izglītojošas nodarbības un arī pasākumi.
    Valsts mēneša atzīmēšanu iesāk pasākums, kas 3.novembrī notiks H.Medņa kultūrizglītības centrā “Dziesmusvētku skola”. Pasākumā uzstāsies Madonas pilsētas kultūras nama koklētāju ansamblis RASA, būs stāsts par I Vispārīgajiem Dziesmu svētkiem un klātesošie būs aicināti dziedāt latviešu skaistākās dziesmas un tautasdziesmas. Tāpat neiztrūkstoša pasākuma daļa būs atmiņu stāsti no Dziesmu svētku dalībniekiem. Šoreiz savās atmiņās dalīsies kordiriģents, Latvijas Skolu un jaunatnes dziesmu svētku goda virsdiriģents, ilggadējs Madonas novada koru virsdiriģents un vīru kora "Gaiziņš" dibinātājs un vadītājs Jānis Sprancmanis.
     Ik gadu Madonas muzejs organizē izzinošo “Latvijas nedēļu”, kas parasti notikusi laikā no  11. līdz  18.novembrim. Un arī šis gads nav izņēmums. Latvijas nedēļa izveidota Latvijas mēneša ietvaros, pateicoties sadarbībai ar Madonas Bērnu un jauniešu centru /BJC/. Visu novembra mēnesi Madonas BJC telpās Augu ielā 27 interesentiem iespējams pieteikties uz izlaušanās spēli ”Latvijas dzimšana”, kas vēsta par trauksmaino un nemierīgo laiku, kad Latvija tika izveidota un par drosmi un spēku, kas bija nepieciešams, lai noturētu jaunizveidotās valsts neatkarību. Uz izlaušanās spēli ir obligāti jāpiesakās, zvanot uz BJC mājas lapā norādīto tālruņa numuru: https://bjc.madona.lv/bjczinjas?428 . Paralēli izlaušanās spēlei ir iespēja aplūkot Madonas muzeja veidoto izstādi “Ceļā uz 4.maiju” un izpētīt pieturas punktus, kas bija noteicošie, lai veidotos neatkarīga Latvija un kādi notikumi sekmēja neatkarības noturēšanu un vēlāk arī atgūšanu. Piesakoties iepriekš ir iespēja piedalīties arī izzinošās nodarbībās par Lāčplēša Kara ordeni un tā pasniegšanas vēsturi. Bet laikā no 11. – 17.novembrim būs iespēja pieteikties uz izglītojošu nodarbību “Vēstules – laikmeta liecinieks”. Lai pieteiktos, aicinām zvanīt uz muzeja tālr. 64823844 vai 26102225.
    Valsts svētku mēnesī veidojam vēl kādu izstādi, kas būs skatāma 18.novembrī Madonas kultūras namā. Izstāde “Zemē iesētās dienas” /Jānis Gavars/, izmantojot Madonas muzeja fotogrāfiju materiālu, būs atainota 20.gadsimta Madonas puses ainava un dažādie zemes darbi, kā arī lauku ainavas, kas mainījušās dažādu dabas stihiju rezultātā.
     Savukārt Madonas novada bibliotēkas 2.stāva zālē vēl līdz 6.novembrim skatāma Madonas muzeja veidotā izstāde “Iedzēniem 85. Stādīt dārzu – ticēt rītdienai”. Šogad aprit 85 gadi kopš Latvijas augļkopībā ievērojamās “Iedzēnu” dārzniecības izveidošanas un izstāde vēsta par “Iedzēnu” dārzniecības izveidošanos, par selekcionāriem Aleksandru Maizīti, Robertu Āboliņu un Rūdolfu Dumbravu, par neskaitāmu augļkoku (ābolu, ķiršu), flokšu šķirņu selekciju, par dārzkopības apmēru un ieguldījumu Latvijas selekcijas vēsturē. Izstādē redzamos teksta materiālus papildina priekšmeti un fotogrāfijas no dārzniecības, ko deponējusi tagadējā "Iedzēnu" saimniece Ieva Galiņa, kā arī sīkziedu krizantēmas (mārtiņrozes) no dārznieku Ivetas un Viktora Laškovu ziedu un stādu kolekcijas.
    Ar novembra aktualitāšu plānu aicinām iepazīties pievienotajā dokumentā:
    Padarīsim gaišu un sirsnīgu Latvijas valsts dzimšanas dienas mēnesi, tiekamies muzeja īstenotajās aktivitātēs un pasākumos! 
                          Zane GRĪNVALDE izglītojošā darba nodaļas vadītāja