Latviešu
Valoda: Latviešu

Martā muzejā

Datums: 28.02.2024 10:21
278 skatījumi
Pasākumi un izstādes martā muzejā
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26519637
 Izglītojošais darbs - 29418187
​E-pasts: muzejs@e-madona.lv


​​    Lai pieteiktos uz skolēnu ekskursiju laikiem un muzejpedagoģiskajām nodarbībām, lūdzam zvanīt uz norādītajiem tālruņa numuriem:

o   Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844 vai 29418187

o   Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos: 26579716

EKSPOZĪCIJAS
Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”, Skolas ielā 10A, Madonā. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

 Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas Sarkaņos:
  • “Amatniecības darba rīku kolekcija”;
  • “Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija”;
  • “19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums”;
  • “Tradicionālās tvertnes un mēri”.
  • “Vilnas un linu apstrādes rīki”.
  • Ekspozīcija veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam, bērnu ķirurgam Aleksandram Bieziņam.
Madonas muzeja Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē Sarkaņos, individuāliem apmeklētājiem krājuma apskate BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997.

Haralda Medņa kultūrizglītības centrs “Dziesmusvētku skola”
Pastāvīgā ekspozīcija - 
Haralds Mednis. Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.
    Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes)

​​​​​​IZSTĀDES

Lielās zāles
Martā (līdz  7.aprīlim) “Mirklis mieram” Ilona Linarte – Ruža, Dace Pudāne. Māsu Ilonas Linartes – Ružas un Daces Pudānes izstādē būs skatāmi pēdējos 20 gados radītie tekstila darbi – tekstila audumu aplikācijas, ar autoru veidotajiem audumu krāsojumiem, apdrukām un autortehnikā darinātiem darbiem. Izstādes nosaukums “Mirklis mieram” aicina domāt par mirkļa tveršanu, kas ir viens no mākslinieka uzdevumiem, iemūžinot caur savu es. Mirkļa nozīme ar katru gadu pieaug. Atrast mirkli sev, saviem tuvajiem, draugiem un darba biedriem kļūst ar vien grūtāk, bet tas ir tik svarīgi  savai garīgajai, intelektuālajai pasaules atjaunošanai un papildināšanai. Savādāk mēs visi ieslīgstam Zudušā laika meklējumos, to restartēšanā, bet šodiena paskrien neievērota.

Ieejas maksa uz izstādēm lielajās zālēs: pieaugušajiem – 1.00Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur. Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - BEZ MAKSAS 

Mazā zāle
No 5.marta"Krāšņumaugi - laiks un mode".

Mansardā

Martā - "Zemē iesētās dienas" /J.Gavars/.

Foajē

Līdz 26.martam  - “Ziemas apģērbi no muzeja krājuma”.

Līdz 20.martam – “Visvaldim Lācim 100”.

No 22.marta - Atceroties 1949.gada 25.marta deportācijas 

No 26.martaLatvijas dalībai Eiropas Savienībā un NATO – 20

Izstādes foajē skatāmas bez maksas.


PILSĒTVIDĒ

“Līdzsvarā”. Uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”. Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām, savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu. Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.” Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.

Pasākumi
Madonas muzeja Izstāžu zālēs

8.martā plkst.16.00Izstādes “Krāšņumaugi – laiks un mode” atklāšana. 

11.martā plkst.18.00 - Frankofonijas dienu ietvaros Madonas muzeja Izstāžu zālēs Frédéric Borey 'BUTTERFLIES' Trio džeza koncerts. Piedalās Frédéric Borey (tenora saksofons), Clément Daldosso (kontrabass), Stéphane Adsuar (perkusijas). Atbalsta Francijas Institūts Latvijā, Madonas novada pašvaldība. Atbalsta Francijas Institūts Latvijā un Madonas novada pašvaldība. Ieeja bez maksas

No 12.03. – 15.03. plkst.12.00Pasākumu ciklā “Madonas muzejam 80”- Iepazīsti muzeja neredzamo darbu. Radošas aktivitātes skolēniem, kuru ietvaros četrās dienās būs iespēja vairāk iepazīt muzeja neredzamo darbu: 12.03. – krājums, 13.03. – pētniecība, 14.03. – izstāžu veidošana, 15.03. - komunikācija

20.martā plkst.12.00Tikšanās ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Broņislavai Martuževai 100, tikšanās ar Annu Eglienu. 

25.martā Atceroties 1949.gada 25.marta represijas. Tikšanās ar Madonas novada politiski represēto apvienības biedriem. 

Pasākumi H.Medņa kultūrizglītības centrā “Dziesmusvētku skola” 

22.martā plkst.18.00 – Cikls “Muzikālie vakari pie maizes krāsns”, tikšanās ar maizes cepēju Silviju Čurksti.