Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonā atklājas Vijas Ilzes Dzintares skulptūru stāsti

Datums: 16.04.2025 13:56
5 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā no 2025.gada 9.maija būs skatāma tēlnieces Vijas Ilzes Dzintares izstāde “Slāpes. Ūdensnesējs”, kurā varēs aplūkot dažādus tēlniecības darbus, kuros caur simboliskiem tēliem meklēts līdzsvars starp gaismu un tumsu, atklājot cilvēka iekšējo pasauli un garīgos meklējumus. Vija Ilze Dzintare tēlniecībā darbojas jau vairāk kā piecdesmit gadus.
    Tēlniece ir Trīszvaigžņu ordeņa virsniece, Latvijas Mākslinieku savienības un starptautiskās Medaļu Federācijas FIDEM biedre, šobrīd darbojas Dantes Aligjērī biedrībā un Latvijas Ordeņu brālībā. Vijas Ilzes Dzintares radošajā mantojumā ir vairāk kā 300 dalību izstādēs un simpozijos gan Latvijā, gan ārvalstīs, kā arī 28 personālizstādes. Viņa ir izdevusi grāmatu par savu darbu “Akmens. Doma. Tēls”, kurā apkopotas darbu fotogrāfijas un pašas autores dzeja. Mākslinieces darbi glabājas muzejos, publiskās telpās un privātkolekcijās visā pasaulē. Madonas novada Ošupes pagasta “Liepsalās” atrodas tēlnieces veidotais piemiņas memoriāls Latvijas bruņoto spēku pirmajam komandierim, pulkvedim Oskaram Kalpakam (1882–1919). Tā izveide aizsākās 1997.gadā.
    Izstādē “Slāpes. Ūdensnesējs” caur plastikas tēliem māksliniece runā par dvēseles slāpēm pēc gaismas, mīlestības un harmonijas. Ūdensnesējs – kā simbolisks glābējs un garīgās veldzes nesējs – ir tēls, kurā iemiesota gan mākslinieka misija, gan cilvēces ilgas pēc tīrības un līdzsvara. Šie darbi vedina skatītāju uz pārdomām par dvēseles avotiem, mūžīgo kustību un spēju saskatīt gaismu arī tumsā. Vija Ilze Dzintare saka: “Mums jāatrod sevī kāds spēka avots, no kura smelties. Ne vienmēr tas izdodas, daudzreiz mēs esam noguruši un kā slimnieki lūdzam glāzi ūdens. Mēs gaidām kādu palīdzību, kādu ūdensnesēju”.
    Aicinām sastapt mākslinieci Viju Ilzi Dzintari un iepazīt viņas tēlniecības pasauli – pilnu gaismas, klusuma un veldzes 2025.gada 9.maijā plkst.16.00 izstādes atklāšanā. Atklāšanas laikā būs iespēja piedzīvot grupas “Butō Lab” buto dejas priekšnesumu “Sasaukšanās”, kura klusinātā un meditatīvā kustību plūsma kā nemanāms pavediens ievīsies izstādes noskaņā. Izstāde būs aplūkojama līdz 2025.gada 22.jūnijam. 
Sabīne GUDBERGA mākslas izstāžu kuratore