Latviešu
Valoda: Latviešu

Kārlim Dobrājam – 80

Datums: 24.02.2023 08:38
16 skatījumi
“Viss, kas saistās ar vārdu “māksla”, ir nevis kas, bet – kā. Cik meistarīgi, vienreizēji veidots, kā to var dabūt gatavu. Kāda gaisma nāk no audekla, kā gleznots… plakans, bet telpa, kas rauj iekšā. Kā iespējams atrast tik smalku tonalitāti niansēs, ja gleznota tikai dažu krāsu attiecība. " K.Dobrājs
    "Vai krāsa uz audekla spiesta no tūbiņas, lieta no spaiņa, ziesta ar špakteļa lāpstiņu biezā slānī, vai punktēta ar smalku, mazu otiņu, nav svarīgi. Bet kāda noskaņa panākta! Ka elpu aizrauj,” tā savos memuāros raksta gleznotājs Kārlis Dobrājs. Šeit jāpiebilst, ka mākslinieka dzīvesstāsts “Zelta ābele” ikvienam pieejams lasīšanai, sazinoties ar mākslinieku vietnē facebook.
    Vecmeistars Dobrājs dzimis 1943.gada 24.februārī Madonas novada Sausnējas pagastā, zemnieku ģimenē. Uz mākslas skatuves sevi pieteica 20.gs. 60.gados, kad uzsāka studijas Latvijas Mākslas akadēmijā Pedagoģijas nodaļā. Pēc tām ceļš aizveda uz Daugavpili, kur viņš ieņēma vadošos amatus Novadpētniecības un mākslas muzejā un Mākslinieku savienības Daugavpils nodaļā. Pēc pieciem gadiem mākslinieks atgriezās Rīgā, uzsākot darbu kā pedagogs Latvijas Mākslas akadēmijā, Zīmēšanas katedrā un Latvijas Universitātes Pedagoģijas fakultātes Mākslas nodaļas katedrā, bija arī šīs katedras vadītājs. 90.gadu vidū atvēra arī savu privāto gleznošanas studiju Baznīcas ielā.
    Mākslinieks darbojas visos glezniecības žanros, vislielāko nozīmi piešķirot zīmējumam un formai. Pirmajos radošās darbības gados visvairāk pievērsies figurālām kompozīcijām, vēlāk – portretam, aktam un klusajai dabai, kā arī provokatīviem darbiem. Jāpiebilst, ka viņš arī veidojis sienu gleznojumus Daugavpils Pionieru namā (1976) un Limbažu rajona Skultes Laulību zālē (1985).
    Izstādēs sācis piedalīties kopš J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas absolvēšanas. Ar saviem darbiem ieguvis arī starptautisku atzinību, vairākus mākslas apbalvojumus un prēmijas. Šobrīd Dobrāja darbi atrodas Latvijas muzeju fondos, kā arī privātkolekcijās visā pasaulē.

    Sveicam mākslinieku 80.dzimšanas dienā!
Ramona ZARIŅA mākslas izstāžu kuratore