Latviešu
Valoda: Latviešu

Gaidot Lieldienas, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs piedāvā

Datums: 30.03.2021 12:05
25 skatījumi
Virtuālo izstādi "Pastkartes “Priecīgus Lieldienas svētkus!”". Orientēšanās spēli pilsētā “Apaļš kā pūpols!”. Foto stūrīti "Lieldienu noskaņās".
1. Virtuālā izstāde Pastkartes “Priecīgus Lieldienas svētkus!” Nacionālajā Muzeju Krājuma kopkatalogā:
http://www.nmkk.lv/Exhibitions/ExhibitionForm.aspx?id=529 – pieejama no 19.marta.
    Tuvojas Lieldienas, Kristus augšāmcelšanās svētki, gaismas uzvara pār tumsu. Lieldienas tiek svinētas arī kā vienas no četrām latviešu gadskārtām, kad tiek ievērotas tradīcijas  –  cilvēki ar savām ģimenēm dodas uz baznīcu, mājās krāso olas un rīko olu kaujas, šūpojas, dārzā meklē Lieldienu garauša paslēptās olas un sūta apsveikuma kartītes ar laba vēlējumiem. Saistībā ar šo skaisto notikumu, piedāvājam aplūkot pastkartes/apsveikuma kartītes no Madonas muzeja krājuma. Pirmo pastkarti izdeva Austrijas pasts 1869.gada 1.oktobrī Austroungārijā pēc austriešu ekonomista Emanuela Hermana ierosinājuma. 1870.gadā Vācijā sāka izdot pirmās ilustrētās pastkartes. Savukārt uz Latvijā pirmās nosūtītās pastkartes, ko izdeva Rīgas izdevniecība "O.Grīnvalds un Ko", tika uzspiests 1894.gada 8.augusta zīmogs. Madonas muzeja krājumā glabājas krāsainas, sirsnīgas un jaukas pastkartes/apsveikuma kartītes ar Lieldienu tematiku. Nelielajā virtuālajā izstādē aplūkojamas 1908.–1939.gadā nosūtītas pastkartes. Dažām pastkartēm otrā pusē rakstīta neliela vēstule, dažas savukārt ir neaizpildītas.
    Lai atcerētos, kādi agrāk bija ticējumi un paražas, izstādei pievienoti Ilzes Miezones pierakstītie ticējumi.

2. Orientēšanās spēle pilsētā “Apaļš kā pūpols!” no 29.marta līdz 6.aprīlim.
    Laikā no 29.marta līdz 6.aprīlim Madonas muzeja un Madonas novada mājas lapās būs pieejama uzdevumu lapa, lai varētu iziet Lieldienu orientēšanās ceļu “Apaļš kā pūpols” un rast pareizās atbildes pilsētvidē.
    Lieldienas ir krāsainas un košas, tradīciju un spēļu laiks. Vai esi ieskatījies pilsētas veikaliņu izkārtnēs un skatlogos? Tie arī ir krāsaini, koši gluži kā šis laiks. Dodies Madonas ielās un ieskaties izkārtnēs un noformētajos logos. Tur ir vesela mākslas pasaule, pie kuras ir strādājuši dizaineri, grafiķi un citi uzņēmēji. Atrodi šos 16 veikalu ārējo noformējumu fragmentus! Kur tie atrodas? Ieraksti atbilstoši adreses ciparus tukšajos lauciņos un iesūti līdz 10.04.2021. uz e-pastu: elina.krupko@madona.lv. Trīs pareizo atbilžu iesniedzēji iegūs balviņas.
    Ja vēlies piedalīties šajā spēlē, uzdevumu lapu lejupielādē šeit:
3. Foto stūrītis Lieldienu noskaņās pie tiltiņa starp abām muzeja ēkām, no 29.marta. Ar skatu uz Madonas straujo upīti un graviņu, aicinām radīt jaukas fotogrāfijas, pozējot pie Lieldienu noskaņās radītā fotorāmja.
Zane GRĪNVALDE izglītojošā darba nodaļas vadītāja