Latviešu
Valoda: Latviešu

Ervinu Volfeilu atceroties

Datums: 13.03.2020 14:19
37 skatījumi
Mākslinieks Ervins Volfeils (1900 – 1991) no 1929. līdz 1939.gadam bija zīmēšanas un mākslas vēstures skolotājs Madonā un Cesvainē. Madonas ģimnāzijā viņš bija izveidojis zīmēšanas klasi, organizēja labāko zīmējumu albumu veidošanu, un, kā liecina audzēkņu atmiņas, ne tikai gatavoja dekorācijas skolēnu izrādēm, bet arī rūpējās par piemērotiem tērpiem un grimu.
Uzveduma
Uzveduma "18.gs.beigas" dalībnieki. E. Volfeils – 3. rindā 3. no kreisās
    Ervins Volfeils (Ervins Reinholds Adalberts Volfeils (Wohlfeil)) piedzimis Ipiķos 1900.gada 1.martā. Vēlāk ģimene dzīvoja Pļaviņās, kur tēvam piederēja dzirnavas. 21 gada vecumā viņš iestājās Mākslas akadēmijā, 1929.gadā beidza Riharda Zariņa grafikas meistardarbnīcu. 1939.gadā E.Volfeils ar ģimeni emigrēja uz Vāciju, kur mira 1991.gada 26.novembrī.
    Madonas ģimnāzijā E.Volfeils uzsāka darbu 1929.gadā. Absolvente Velta Ķīse atceras: “Pietātes pilna bija Volfeiļa attieksme pret klasisko mākslu, un viņš uzskatīja par pienākumu tai tuvināt arī savus audzēkņus. Volfeiļa laikā ģimnāzijas 3.stāvā tika iekārtota t.s. zīmēšanas klase, tumši zila aptumšota telpa ar zeltainu meandra rakstu gar augšējo malu. Skapjos atceros ģipša atlējumus, kuri man sagādāja daudz nepatikšanu (vienīgais trijnieks atestātā). Kopš bērnības Volfeiļa mākslinieciskās darbības sakarā atceros t.s. dzīvās bildes ar klasisku tematiku – par Prometeju, Ifigeniju, Rozentāla “Princese un mērkaķītis”. Pēdējā īpaši palikusi atmiņā, jo man pienācās mērkaķīša loma (starp ģimnāzistiem tik mazu neatrast). Par dekorācijām un tērpu autentiskumu arvien zināja mākslinieks Volfeils”.
    1926. – 1929.gadā aģentūra “Leta” izdeva latviešu mākslinieku darbu reprodukciju 162 atklātņu izdevumu, kurā ir 102 Ervina Volfeila Latvijas pilsētu un dabas objektu gleznojumi akvarelī. Arī Madonas muzejā glabājas daļa šo atklātņu, kā arī E.Volfeiļa mākslas darbi (akvareļi, eļļas gleznas, zīmējumi, linogriezumi).  Un, protams, virkne fotogrāfiju, kas vēsta par Madonas skolu jaunatnes iestudētajām izrādēm.
Attēlā: uzveduma "18.gs.beigas" dalībnieki. E.Volfeils – 3.rindā 3. no kreisās. 
Laimdota IVANOVA vēsturniece