Latviešu
Valoda: Latviešu

Ceļojošās izstādes - logos

Datums: 13.01.2021 09:14
26 skatījumi
Ārkārtējās situācijas laikā kultūras vietas ir radušas risinājumu, lai varētu iepazīstināt ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošajām izstādēm. Šogad pirmās ir aizceļojušas uz Sarkaņu un Lazdonas pagastu.
    Pirmo ceļojošo izstādi šogad ar simbolisku nosaukumu “Ceļā uz 1990.gada 4.maiju” ir izvēlējušies apskatei Sarkaņu pagastā. Cerams, ka daži apmeklētāji pagājušā gada rudens pusē līdz kultūras vietu slēgšanai paspēja apmeklēt izstādi Barkavas kultūras namā.  Izstāde vēsta gan par notikumiem līdz Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienai 1990.gadā, gan notikumiem pēc tam, tai skaitā 1991.gada barikāžu laiku. Tā kā kultūras objektos izstāžu apskate iekštelpās joprojām aizliegta, izstāde līdz 26.februārim eksponēta Sarkaņu pagasta Biksērē, multifunkcionālā centra “Logs” logos.
    Savukārt Lazdonas pagasta bibliotēkas logos līdz februāra beigām varēs apskatīt izstādi “Jānis Barloti un meteoroloģijas vēsture”.
    Laika prognozēšana vienmēr ir bijusi nepieciešama. Jānis Barloti (1895. Praulienas pagasts -1965. Rīga ) vairāk nekā 20 gadus vadīja Latvijā meteoroloģisko biroju. Viņš bija mācījies Praulienas pagasta skolā, Lazdonas draudzes skolā, beidzis Priekuļu lauksaimniecības skolu. Strādājis Ļaudonas pamatskolā, bijis pasniedzējs Rīgas lauksaimniecības skolā. 1920.gadā viņš uzņēmās Latvijas meteodienesta veidošanu Zemkopības ministrijas pakļautībā.
     Izstāde iepazīstina arī ar Meteoroloģiskā biroja sinoptiķi, meteoroloģijas pasniedzēju Alfrēdu Zirnīti (1894. Lubānas (Ošupes) pagasta “Kokāji”- 1973), kurš pagājušā gadsimta  piecdesmitajos - sešdesmitajos gados sarakstījis vairākas grāmatas par meteoroloģiju. Izstādi papildina materiāli  par meteonovērojumu veikšanu “Gureļos” netālu Gaiziņa, Madonā, Jumurdas pagastā, Barkavā.
    Muzeja mājas lapā var apskatīties ceļojošo izstāžu piedāvājumu, izvēlēties un rezervēt interesējošajam laika periodam.

Attēlā – fragments no izstādes “Ceļā uz 1990. gada 4. maiju”
Laimdota IVANOVA vēsturniece