Latviešu
Valoda: Latviešu

ATSKATS TAGADNĒ

Datums: 03.01.2022 13:13
33 skatījumi
Šai laikā, kad svinam Latvijas valsts svētkus, un visur izceļas sarkanbaltisarkanās krāsas, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu lielajās zālēs no 16.novembra var iegrimt pavisam citā krāsu gammā. Tas ir košo toņu sprādziens, kurš uz ikvienu izstādes apmeklētāju iedarbosies gan meditatīvi gan kā apreibinošs modinātājs. Dzirkstījoša krāsu eksplozija Jāņa Krampes izpildījumā izstādē “Atskats tagadnē”.
    ​Jānis ir novadnieks, kurš dzīvo Liezēres pusē un Rīgā reizē, bet iepazīstot dažādas mākslas vērtības, ceļojis pa pasauli un savu radošumu izliek meditācijas gleznās. Jānis Krampe jaunības maksimālismā aizdevies uz Indiju, tur iepazinies ar vietējo mākslinieku un Osho meditacijas mākslu. Ilgu laiku pavadot un iepazīstot šo medtācijas veidu viņs jau vairāk kā 10 gadus to arī praktizē, un pateicoties ceļojumiem atklājis savu mīlestību pret krāsām un audeklu. Apguvis pastiprināti radošuma un mākslas terapijas kursus, viņš nodod tālāk savas zināšanas gan bērniem, gan pieaugušajiem, atraisot viņu radošumu caur mākslu. Kā pats Jānis agalvo-“Visvairāk viņam patīk darboties ar bērniem, jo tur nākot laukā visādas interesantas lietas. Tās esot tīras, atklātas un apbrīnojami pārsteidzošas.”
    ​Palūkojoties uz viņa gleznām, tās ir ļoti atšķirīgas. Ir gan vienu toņu gleznas, ar maigām pārejām un nomierinošiem apļiem, gan krāsu paletes sprādziens uz audekla ar dažādiem smalkiem elementiem un kontrastiem. Kā pats saka: “Nevēlas strīdēties ar nevienu par mākslas pamatprincipiem un diskutēt, vai tā var vai nevar gleznot. Māksla ir kaut kas ļoti individuāls.” Viņam tās ir sajutas un emocijas, kas krāsu veidā un  toņos ir uzliktas uz auduma. Sava meditācija ir katram. Varbūt kādam tā gleznot neienāktu prātā, jo tas nešķistu nomierinoši un meditatīvi-likt punktu virs punkta un tā pilnu audeklu ar simtiem punktu, bet Jānis to tver kā nomierinošu, relaksējošu momentu.
    Mākslas terapija, ko pasniedz arī Jānis, ir viena no četrām mākslu terapijas specializācijām, kurā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu cilvēka garīgo, emocionālo un fizisko labklājību. Mākslas terapijā cilvēks tiek aicināts savas domas, jūtas un vajadzības uzzīmēt, uzgleznot, vai atrast citu piemērotu mākslinieciskās izteiksmes veidu. Šajā terapijā svarīgs ir radošais process un tā rezultāts, pārdomas un arī saruna ar mākslas terapeitu pēc radošā procesa, ņemot vērā katra vēlmes un iespējas.
    Izstādē aplūkojami vairāk kā 60 darbi, kuros smelties meditācijas elementus un mākslas nebeidzamo pārsteigšanas prieku.
  Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs aicina ikvienu aplūkot  izstādi “Atskats tagadnē”, muzeja Izstāžu lielajās zālēs līdz 2022.gada 9.janvārim. Lai tiktos klātienē un parūpētos par savu un savu apkārtējo veselību, aicinām ievērot Ministru kabineta apstiprinātos grozījumus, kas veikti Ministru kabineta 2021.gada 9.oktobra rīkojumā Nr.720 „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.
​         Laipni aicinām apmeklēt un svinēt valsts dzimšanas dienu kopā! 
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja