Latviešu
Valoda: Latviešu

ATMODA. MADONA.1989./ Akcija “Sarkofāgs”

Datums: 11.04.2019 09:48
33 skatījumi
“Cilvēki slimos, mirs, dzims nepilnvērtīgi bērni. Pēc traģēdijas Černobiļā vārds AES ieguva pavisam citu nozīmi. AES - tā ir nāve, AES - tā ir sāpe, AES - tā ir ekoloģiska katastrofa", tā, trīs gadus pēc kodolkatastrofas Černobiļas atomelektrostacijā, rakstīja biologs Raimonds Vējonis, aicinot uz akciju “Sarkofāgs” Madonā, 1989.gada 26.aprīlī.
    1986.gada 26.aprīlī blakus Pripjatas pilsētai (Ukrainas PSR) Černobiļas atomelektrostacijas (AES) ceturtajā reaktorā notika avārija, kas tiek uzskatīta par vēsturē lielāko kodolkatastrofu un ir viena no divām, kura novērtēta ar 7.līmeni pēc Starptautiskās kodolnegadījumu skalas (otra — Fukušimas I AES avārija). Madona nākošās dienas bija ar ļoti zilām debesīm un neparasti spožu sauli. Par kodolkatastrofu Černobiļas atomelektrostacijā nezinājām,  PSRS valdība centās slēpt notikušo un atzina, ka noticis negadījums tikai tad, kad paskaidrojumus pieprasīja Zviedrija, kur 28.aprīlī Forsmarkas AES tika konstatēts radioaktīvais piesārņojums un tika noteikts, ka tas nācis no PSRS rietumiem.
    1989.gada 26.aprīlī Padomju Savienībā tika organizēta akcija "Sarkofāgs”, kas veltīta Černobiļas sprādziena trešajai gadskārtai. To aicināja organizēt 30 valsts universitāšu bioloģijas fakultāšu pārstāvju konferencē. Akcijas uzdevums - saasināt iedzīvotāju uzmanību un interesi par vides jautājumiem, piesārņojuma problēmām. Aicinot uz akciju Madonā, Raimonds Vējonis akcentēja, ka: “ilgus gadus radioaktīvais starojums atgādinās par notikušo”. Mītiņš Madonā notika 1989.gada 26.aprīlī stacijas laukumā, to norisi fotografēja Žanis Bezmers. Klusuma minūte bija veltīta ekoloģiskās katastrofas bojā gājušo cilvēku un dabas piemiņai. Madonieši plakātos teica "Nē" AES būvēm Baltijā. Latvijā joprojām aktuāla Černobiļas tēma, domājot par avārijas seku likvidēšanā mirušajiem, viņu ģimenēm un  dalībniekiem. Biedrībā “Latvijas savienība “Černobiļa””  ir apvienojušās fiziskās personas, tai skaitā invalīdi, kuri cietuši Černobiļas atomelektrostacijas avārijas rezultātā un citās kodolobjektu avārijās.