Latviešu
Valoda: Latviešu

Aprīlī muzejā

Datums: 02.04.2024 13:57
290 skatījumi
Pasākumi un izstādes aprīlī muzejā
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26519637
 Izglītojošais darbs - 29418187
​E-pasts: livija.zepa@madona.lv

​​    Lai pieteiktos uz skolēnu ekskursiju laikiem un muzejpedagoģiskajām nodarbībām, lūdzam zvanīt uz norādītajiem tālruņa numuriem:

o   Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844 vai 29418187

o   Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos: 26579716
Pasākumi 
Aprīlī Muzejam 80. Kā notiek novadpētniecība? Kā pētīt savas mājas, dzimtas vēsturi, kā muzejs var palīdzēt dzimtas, vietas vēstures pētniecībā. Laiks un datums tiks precizēts 

AprīlīMuzejam 80. Ceļā uz Madonas muzeja dzimšanas dienu un izstādes veidošanu. Tikšanās ar jauniešiem un interesentiem, kuri vēlas iesaistīties izstādes veidošanā par “Madonas muzeju rīt.” Laiks un datums tiks precizēts

H.Medņa kultūrizglītības centrā “Dziesmusvētku skola
19.aprīlī plkst.18.00Cikls “Muzikālie vakari pie maizes krāsns”.

EKSPOZĪCIJAS
Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”, Skolas ielā 10A, Madonā. Ekspozīcija apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

 Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas Sarkaņos:
  • “Amatniecības darba rīku kolekcija”;
  • “Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija”;
  • “19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums”;
  • “Tradicionālās tvertnes un mēri”.
  • “Vilnas un linu apstrādes rīki”.
  • Ekspozīcija veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Madonas muzeja Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē Sarkaņos, individuāliem apmeklētājiem krājuma apskate BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997.

Haralda Medņa kultūrizglītības centrs “Dziesmusvētku skola”
Pastāvīgā ekspozīcija - 
Haralds Mednis. Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.
    Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes)

​​​​​​IZSTĀDES

Lielās zāles
No 12.aprīļa – Laine Kainaize “Dzīves prieks”. Laine Kainaize ar mākslu ir saistīta kopš bērnības, viņas vecāki abi bija mākslinieki – tēvs tēlnieks Kārlis Baumanis, bet mamma – gleznotāja Biruta Baumane. Laine Kainaize glezno daudzus gadu desmitus, kopš 1979.gada viņas darbi tiek izstādīti izstādēs. Šī būs mākslinieces jubilejas izstāde, kurā akcents tiks likts uz kompozīcijām, kurās apvienojas vairāki elementi, savukārt darbu tēmas būs par Latviju, Franciju, Itāliju, Portugāli un citām valstīm, kas mākslinieci iedvesmojušas. Kā saka pati māksliniece, “visus radītos darbus vieno dzīves prieks, pateicība Dievam un liktenim par dāvanu dzīvot un radīt šajā zemē. Radīt tā, ka no nodzīvotā izfiltrējas prieks, gluži kā bites no ziedputekšņiem rada medu.

Ieejas maksa uz izstādēm lielajās zālēs: pieaugušajiem – 1.00Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur. Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - BEZ MAKSAS 

Mazā zāle
Aprīlī "Krāšņumaugi - laiks un mode".

Mansardā

Aprīlī - "Zemē iesētās dienas" /J.Gavars/.

Foajē

No 4.aprīļa – Mūsu albumos. Muzeja krājumā glabājas fotoalbumi, kuru vērtība ir gan saturā (fotogrāfijas, foto apraksti, kurus veikuši albumu īpašnieki), gan vizuālajā noformējumā, kas reizēm greznāki par albumu saturu.  

No 8.aprīļa – 30.aprīlim –
Madonas un Varakļānu novadu apvienības 7.-9.klašu skolēnu konkursa “Iedvesmo un radi” darbu izstāde.

Līdz 21.aprīlim - Sibīrijas apģērbs. Atceroties 1949.gada 25.marta deportācijas

​ 
No 23.aprīļaKārļa Ķeirāna drukātava Madonā.


Līdz 7.maijamLatvijas dalībai Eiropas Savienībā un NATO – 20

Izstādes foajē skatāmas bez maksas.


PILSĒTVIDĒ

“Līdzsvarā”. Uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”. Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām, savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu. Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.” Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.