Latviešu
Valoda: Latviešu

A.Upeslejam – Grantam - 100

Datums: 01.07.2020 16:33
22 skatījumi
„Neesmu braucis uz Latviju tauri pūst”, tā savulaik ir teicis novadnieks, ievērojamais tiltu inženieris, divkārtējais ASV Prezidenta balvas ieguvējs Arvīds Upesleja – Grants (1920 – 2014), atbildot uz jautājumu, kāpēc Latvijā par viņu tik maz zina.
    Arvīds Upesleja – Grants dzimis 1920.gada 15.jūlijā Kalsnavas pagasta Bunčuku mājās pie Vesetas upes. Viņa tēvs Pēteris Upesleja bija Neatkarības kara dalībnieks, māte Alma (dz. Bergs) nākusi no Rūjienas puses. Kad Arvīdam bija kādi pieci gadi, ģimene pārcēlās uz Daugavpili. Tur pagāja skolas un studiju laiks. 1940.gadā Arvīds beidza Daugavpils skolotāju institūtu, pēc tam bija Mazirbes pamatskolas direktors un dziedāšanas skolotājs. Tālākie vēsturiskie notikumi aizveda uz Vāciju, kur Baltijas universitātē Hamburgā Eižena Laubes un Paula Kundziņa vadībā viņš studēja arhitektūru un pievērsās inženierzinātnei. No 1951.gada Arvīds Upesleja dzīvoja ASV un kopš 1956.gada praktizējās tiltu inženiera praksē. Viņš strādāja par ceļu un tiltu projektēšanas inženieri, ieguva profesionālās inženierzinātnes un prakses tiesības ASV. 1962.gadā viņš nodibināja savu inženierzinātņu projektēšanas biroju Arvid Grant Associates, kas ar jauninājumiem tiltu praksē un tiltu estētisko vērtību ieguva starptautisku ievērību. Savas prakses laikā līdz 1996.gadam izveidoja vairākus simtus projektu, no kuriem apmēram puse ir realizēti ne tikai ASV, bet arī Kanādā, Austrālijā, Jaunzēlandē un citur. Pēc A.Upeslejas - Granta projekta celtais tilts pār Kolumbijas upi ir pirmais lielais slīpsaišu (A.Upeslejas – Granta ieteiktais latviešu valodas vārds šādiem tiltiem) jeb vanšu tilts ASV un pirmais iekārtas konstrukcijas spriegbetona tilts pasaulē.
    Latviju pēc daudzajiem atšķirtības gadiem A.Upesleja – Grants pirmoreiz apmeklēja 1989.gadā, viņš bija vieslektors Rīgas Tehniskajā universitātē. 1990.gadā RTU tika piešķirti pirmie Goda doktora nosaukumi diviem ievērojamiem speciālistiem no ASV – arhitektam Gunāram Birkertam un inženierim Arvīdam Upeslejam Grantam. Savulaik, veidojot izstādi “Madonas rajona tilti”, šai idejai atsaucās arī A.Upesleja – Grants, atsūtot ziņas gan par sevi, gan savu projektēto tiltu attēlus. Attēlos – tilts pār Kolumbijas upi Vašingtonas štatā (ASV) un projekta autors A.Upesleja – Grants. 
Laimdota IVANOVA vēsturniece