Latviešu
Valoda: Latviešu

“Sports un grācija” Madonas muzejā

Datums: 05.12.2023 11:39
26 skatījumi
Izstādē “Sports un grācija” aicinām apskatīt materiālus par izcilu pagājušā gadsimta 30.gadu slēpotāju Mirdzu Bianku Martinsoni, kas vēsta gan par viņas sportiskajām aktivitātēm, tostarp Gaiziņkalnā un Ērgļu apkārtnē, gan personīgās dzīves notikumiem.
     Interesanti, ka jau vairāk kā desmit gadus muzeja ceļojošo izstāžu piedāvājumā ir izstāde “Slēpes paliksim zem kājām”, kur pieminam arī Mirdzu Martinsoni. To veidojot, par viņu bija visai maz informācijas. Pateicoties Ilzes Beiniķis (ASV) dāvinājumam,  izstādē var aplūkot dokumentus, fotogrāfijas un sporta apbalvojumus, kādus eksponējam pirmo reizi, kā, piemēram, fotomirkļus no IV Ziemas olimpiskajām spēlēm Garmišā – Partenkirhenē (Vācijā) 1936.gadā un piemiņas medaļu.
    Mirdza B.Martinsone ir arī Ilzes Kalnāres garā stāsta “Sniega Roze” galvenās varones prototips. Ir vērts izlasīt “Sniega Rozi” ar skaistajiem  Gaiziņkalna, slēpošanas un karnevāla aprakstiem! Arī šis darbs ir radis vietu izstādē. Mirdza Martinsone bija arī viena no karnevāla tradīcijas aizsācējām.
    Mirdzas Martinsones māte Emīlija Āboliņa dzimusi Grostonas muižā, vectēvs Pēteris Āboliņš 1927.gadā iegādājās īpašumu “Mežiņi” Grostonas pagastā, kas bija gan atpūtas vieta vasarās, gan turp nereti ziemās, atbraukuši līdz Mārcienas stacijai, devās pārnakšņot Emīlijas un Augusta Martinsonu bērni Mirdza un Oskars, lai pēc tam dotos uz Gaiziņkalnu slēpot.
    M.Martinsone nodarbojās ar dažādiem sporta veidiem, bet slēpošanu uzskatīja par sievišķīgu sporta veidu, kur savienojas veiklība ar grāciju un eleganci. Izstāde “Sports un grācija muzeja izstāžu mazajā zālē eksponēta  līdz nākošā gada 25.februārim.

Laimdota IVANOVA vēsturniece