Latviešu
Valoda: Latviešu

“Slēpes paliksim zem kājām” - Praulienā

Datums: 03.02.2021 09:27
20 skatījumi
Pagājis janvāris - rakstnieces un dzejnieces Ilzes Kalnāres (1918 – 1968) dzimšanas dienas mēnesis. Ar viņas garo stāstu “Sniega Roze” saistītā Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošā izstāde “Slēpes paliksim zem kājām” eksponēta Praulienas pagasta pārvaldes ēkā.
    Izstādes nosaukums ir rindas no I. Kalnāres dzejoļa: “Tu atbrauksi uz Madonu man pretīm siliem,/ Es priekā noglaudīšu tavam dūkanajam krēpes,/ Un vieglā rokā, kurās dūraiņi ar rakstiem ziliem,/ Tu celsi kamanās šīs gaišās bērzu slēpes./ Tad brauksim mēs uz Gaiziņu, kad sarma kalna galā vizēs;/ Pie Paleja mēs abi slēpes paliksim zem kājām,/ Un ziemas saule sārtu vaiņagu vīs manās bizēs.”
   Izstāde “Slēpes paliksim zem kājām” ir kultūrvēsturisks “ceļojums uz slēpēm” no Ērgļiem uz Gaiziņkalnu un Madonu. Tā vēsta par slēpošanas vēsturi, Ilzes Kalnāres „Sniega Rozi” un tās prototipu – izcilo slēpotāju Mirdzu Martinsoni (1916-1983), „trakajiem rīdziniekiem”, kas virpuļoja pa Gaiziņkalnu karnevāla tērpos jau 1930.gados. “Sniega Roze” izskan kā himna slēpšanai un Gaiziņam: “Dievs, kas te bija par skatu! Bērzi nokāra nosarmojušos zarus kā baltas bārkstis, sniegs dzirkstīja. Visapkārt, kur vien acis vērsa, bija kalni un meži, meži un kalni.” Pagājuši jau 85 gadi, kopš slēpotāju/atpūtnieku grupa 1936.gadā bija apmetusies Kulitēnos un aizsāka Gaiziņkalna karnevāla tradīciju. Izstāde būs apskatāma līdz pat 8.martam. Par šo un citām izstādēm Praulienas pagasta pārvaldes ēkā rūpējas bibliotēkas vadītāja Lilita Cimdiņa (attēlā).
    Sarkaņu pagasta Biksērē, multifunkcionālā centra “Logs” logos, vēl pirmajā februāra nedēļā var aplūkot izstādi “Ceļā uz 1990.gada 4.maiju”. Savukārt Lazdonas pagasta bibliotēkas logos līdz februāra beigām varēs apskatīt izstādi “Jānis Barloti un meteoroloģijas vēsture”.
    Muzeja mājas lapā var apskatīties ceļojošo izstāžu piedāvājumu http://www.madonasmuzejs.lv/lv/par-muzeju/muzejs-pied%C4%81v%C4%81-ce%C4%BCojo%C5%A1%C4%81s-izst%C4%81des, izvēlēties un rezervēt interesējošajam laika periodam.
Laimdota IVANOVA vēsturniece