Latviešu
Valoda: Latviešu

“Kā liepa ziedēšu pie Aiviekstes”

Datums: 03.12.2019 11:06
51 skatījumi
“Dzejnieks, muzikants, dvēselē un sirdī bagāts vīrs”, tā par Jāni Gavaru (1924 – 1987) vēlāk rakstīs viņa mazdēls Aigars Noviks. J.Gavara dzejoļus varam lasīt trijos krājumos: “Labību apliecini” (1973), “Bites lidojums” (1980) un “Zemē iesētās dienas” (1994).
    Jānis Gavars -  dzejnieks, muzikants un arī muzejnieks. Gadu pēc tam, kad Jāņa Zābera dzimtajās mājās Meirānu Vecajā Ceplī atklāja muzeju, tas kļuva par Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja filiāli. No 1974.gada desmit gadus līdz pat aiziešanai pensijā par filiāles vadītāju strādāja Jānis Gavars. Operdziedātājam Jānim Zāberam viņš ir veltījis dzejoļus “Zied dvēseļu zeme” un “Es nākšu vēl”.
    Strādājot muzejā, J.Gavaram veidojās sadarbība ar komponisti Elgu Īgenbergu un tapa dziesmu cikls “Pie Aiviekstes”. Dziesma ar tādu pat nosaukumu viņa dzimtajā pusē jau ir ar himnisku statusu.  Esot Lubānā pasākumos, kur dziesma izskan, tā ievibrē ikvienu, dzirdot: “Lai gadi plūst kā ūdeņi uz jūru/Un sīku kārklu ziedus projām nes-/Kā ozols bēršu krastā zīļu pūrus,/Kā liepa ziedēšu pie Aiviekstes”.
    14.decembrī J.Gavara dzimtajā pusē notiks viņa 95.dzimšanas dienas atcerei veltīts pasākums.
Laimdota IVANOVA vēsturniece