Latviešu
Valoda: Latviešu

“Iedzēniem” 85

Datums: 01.09.2022 15:38
26 skatījumi
Šogad aprit 85 gadi, kopš “Iedzēnos” tika izveidota dārzniecība. Atzīmējot šo notikumu, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs sadarbībā ar šī brīža “Iedzēnu” saimniekiem aicina uz dārzniecībai un tās selekcionāriem veltītu pasākumu, 10.septembrī no plkst.14.00, Bērzaunes pagasta “Iedzēnos”.
    Augļu koki ir neatņemama Latvijas dārzu sastāvdaļa un nereti tajos ir sastopamas ābeles ‘Agra’, ‘Alro’, ‘Atvasara’, ‘Forele’, bumbieres ‘Sēlija’, ‘Vidzeme’, ‘Suvenīrs’ vai saldie ķirši  ‘Iedzēnu dzeltenais’. Šo, tāpat kā daudzu citu augļu koku šķirņu izcelsme ir Madonas novada “Iedzēnu” dārzniecība, kur tika radītas desmitiem tūkstoši jaunu, Latvijā vēl nebijušu ābeļu, bumbieru, saldo ķiršu un Kaukāza plūmju. Par milzīgo ieguldījumu atzinība pienākas izciliem latviešu selekcionāriem - Aleksandram Maizītim, Robertam Āboliņam un Rūdolfam Dumbravam. Pateicoties savam entuziasmam, viņi spēja izveidot dārzniecību, kas atpazīstama ārpus valsts robežām, paralēli radot īpašu pasauli ap sevi.
    Lai runātu par dārzniecības vēsturi, dažādiem pētījumiem, kā arī “Iedzēnu” nozīmi un devumu Latvijas augļkopībā, aicinām uz pasākumu ““Iedzēniem” 85: Stādīt dārzu – ticēt rītdienai”, lai  aplūkotu “Iedzēniem” veltītu izstādi un piedalītos un klausītos diskusiju ar Latvijā pazīstamu dārzkopības nozares pārstāvju dalību, kā arī kopā noskatīsimies dokumentālo filmu. Par muzikālo noskaņu parūpēsies Madonas pilsētas kultūras nama koklētāju ansamblis “Rasa” un Latvijas Nacionālās operas un baleta tenors Guntars Ruņģis.

    Uz tikšanos “Iedzēnos”!

Attēla anotācija: “Iedzēnos” izaudzēta ābolu šķirne "Atvasara".
Foto no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma
Reinis AUZIŅŠ kultūrvēstures nodaļas vadītājs