Latviešu
Valoda: Latviešu

“Vienbil Divbil Trībil Trābil” - izstāde par Latviešu bēgļu nometnēs vāktiem skaitāmpantiem

Datums: 17.09.2021 08:50
33 skatījumi
No 21.septembra līdz 7.novembrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā apskatāma izstāde “Vienbil divbil trībil trābil! Latviešu bēgļu nometnēs krāti skaitāmpanti”.
    ​Izstāde iepazīstina ar skaitāmpantiem, kurus vācbaltietis Oto Bongs pierakstījis Otrā pasaules kara bēgļu nometnēs, kā arī aicina ielūkoties latviešu bēgļu gaitās caur novadnieku Ernas Ķikures un rakstnieka Egila Kalmes dzīvesstāstiem.
    Bēgdami no kara un padomju okupācijas, pārvietoto personu nometnēs Rietumvācijā nokļuva ap 171 000 Latvijas iedzīvotāju. Vēstures pētnieks un kolekcionārs Oto Bongs, kurš līdz ar vācbaltiešu izceļošanas vilni Latviju bija atstājis pāris gadu agrāk, apbraukāja vairāk nekā 60 bēgļu nometnes, savācot neparastu latviešu folkloras krājumu — skaitāmpantus. Bongs iztaujāja gan bērnus, gan pieaugušos, pierakstīja ne tikai pašus skaitāmpantus, bet arī teicēju bērnības vietas, kurās panti skaitīti. Vēlāk skaitāmpantu klades kopā ar pārējo apjomīgo krājumu Oto Bongs novēlēja Latvijas Nacionālajai bibliotēkai. Tagad šis skaitāmpantu krājums iedzīvināts izstādē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zāļu mansardā. Izstādes nosaukumam ņemta rinda no kādreiz Mēdzūlas pagastā skaitīta panta:

Vienbil divbil
Trībil trābil
Sestik mestik
Kūlik kvēlik
Stebruo vebruo
Tīlip tipps
Pārlauž kāju
Paliek klibs!
(Roberts Āboltiņš, dzimis 1924.gadā, skaitījis 10-12 gadu vecumā Mēdzūlas pagastā) 

    Izstādē varēs dzirdēt un ieraudzīt, kādus pantus pirms simts un vairāk gadiem skaitīja Mētrienā, Litenē, Madonā, Viļānos, Rucavā, Allažos, Rīgā un citviet Latvijā, kā arī iepazīt, kā skaitāmpantos pārklājas dažādas pagalmos runātās valodas un izloksnes un bieži vien iekļaujas pašu bērnu izdomātu vārdi.
    Savukārt ieskatu bēgļu gaitās varēs gūt caur Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja glabātiem novadnieku – rakstnieces Ernas Ķikures (dz. Bērziņas, vīra uzvārdā - Dzelmes) un rakstnieka Egila Kalmes (dz. Jānis Ozoliņš) –  dzīvesstāstiem, kā arī dokumentāliem kadriem no bēgļu gaitām un pārvietoto personu nometnēm Vācijā, kā arī muzeja “Latvieši pasaulē” glabātām bēgļu gaitu liecībām.
    Izstādi papildina dažādām klašu grupām piemēroti uzdevumi, kas ļaus izstādes apmeklējumu pārvērst par mācību stundu muzejā, tādēļ aicinām skolotājus un interesentus sazināties ar muzeja speciālistiem un pieteikt nodarbību izstādē, zvanot uz tālr. 64823844.
    Izstādi veidojis “Kolektīvs” – kuratores Zane Zajančkauska, Marija Krivošeina; dizaineri Ilze Kalnbērziņa-Prā, Artūrs Arnis, Evija Štelpa, Raul Silva, Sabīne Moore; mākslinieki un meistari Pauls Kvālis, Justīne Jakuševa, Ieva Saulīte, Anda Lāce, Kaspars Groševs, Rūdolfs Janovs, Dzintars Volmanis, Līga Laurenoviča, Sandra Kivleniece sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecāko pētnieku Viesturu Zanderu, kā arī muzeju un pētniecības centru “Latvieši Pasaulē”. Izstādi organizē biedrība “Grafiskie stāsti”.
    Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Izstādes tapšanu atbalstījis arī Valsts Kultūrkapitāla fonds, programma “Latvijas skolas soma”, Madonas novada pašvaldība.
                        Zane ZAJANČAUSKA
Ernas Ķikures (dz.Bērziņas) zīmējums “Gretas bēgļu nometne ar mašīnu” (Gretas Migrant Camp with Car), 1949.gads, Madonas muzeja krājums MNM Plg 10997_32