Latviešu
Valoda: Latviešu

Olga Dreģe. Ar apbrīnu, lepnumu un cieņu

Datums: 28.02.2023 08:49
12 skatījumi
1.marts ir dzīves svinēšanas brīdis teātra un kino leģendai Olgai Dreģei. Šopavasar – astoņdesmit piektā dzimšanas diena.
    Šķiet, tepat vēl gads, kad 13 Latvijas pilsētās runāta, izdziedāta, skatītāju mīlestībā izskanējusi apaļās jubilejas koncertprogramma, pirms kuras aktrise teica: "Tā būs tāda vakarēšana kā manā bērnībā un jaunībā – vakarēšana, miers, atskats uz pavadīto laiku, jo laiks nežēlīgi projām rit un mēs projām no laika.” Tagad, ejot tālāk, skat, 14., 15.martā un 4.aprīlī, kā lasāms Dailes teātra mājas lapā, atkal citas tikšanās – notiek Ibsena lugas “Brands” spēle V.Kairiša režijā, (pirmizrāde – 2023.gada 27.janvāris) ar mūsu novadnieces Olgas Dreģes piedalīšanos.
    Izskolojusies Sarkaņu septiņgadīgajā, tad Madonas vidusskolā, Olga Dreģe 1961.gadā beigusi Rīgas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumu, bet 1962.gadā - Dailes teātra III studiju. Dailes teātra aktrise kopš 1961.gada, izrādēs piedaloties kopš 1958.gada.
    Šajā laikā cienījamā aktrise atveidojusi un izdzīvojusi vairāk nekā 150 lomas savā Dailes teātrī, septiņas lomas citu teātru izrādēs, 26 lomas kino filmās un TV , no kurām tautā īpaši populāras kļuvušas: Anna ("Vella kalpi Vella dzirnavās", rež. A.Leimanis, 1972), Dagnija Tūtere ("Limuzīns Jāņu nakts krāsā", rež. J.Streičs, 1981), Hilda (TV seriāls "Sirdsmīļā Monika", rež. A.Grauba, 2000), Brīvprātīgā - pensionāre misijai karā ("Džimlai rūdi rallallā", rež. J.Cimmermanis, M.Putniņš, 2014).

    Pilns Olgas Dreģes lomu saraksts skatāms https://www.dailesteatris.lv/lv/makslinieki/aktieri/olga-drege 

Olgas Dreģes aktrises talants, mākslā ieguldītais neizmērojamais darbs novērtēts ar tautas apbrīnu un mīlestību. Profesionāļu skatījumā atzinība izteikta apbalvojumos, tai skaitā:
    2016 - "Spēlmaņu nakts" balva par mūža ieguldījumu;
    2015/2016 - "Spēlmaņu nakts" nominācija kategorijā "Labākā aktrise" par Georga Frīdriha Hendeļa lomu izrādē "Iespējamā tikšanās";
    2013 - Madonas novada augstākais apbalvojums - Madonas novada pašvaldības Goda diploms un goda zīme "Par spilgtu un neaizmirstamu ieguldījumu Latvijas teātra un kino mākslā, par Madonas novada un dzimtā Sarkaņu pagasta mīlestību un tā daudzināšanu";
    2003 - IV šķiras Triju Zvaigžņu ordenis;
    2003 - Lilitas Bērziņas balva. 
Sarkaņi – “atspēriens tālākajam ceļam”

    Novadnieces Olgas Dreģes dzimtā puse ir Sarkaņu pagasts, kur no “Kaipu” mājām septiņu gadu skrējiens Olgai vispirms ir uz netālo Sarkaņu skolu, vēlāk uz pilsētu – Madonas vidusskolu. Aktrise sarunās allaž ļauj ielūkoties lauku un vēstures griežu skarbajā, bet lielās ģimenes mīlestībā, vecāku un skolotāju viedumā vadītajā bērnības un skolas laikā, ar cieņu un lepnumu atkal un atkal pieminot savas izaugsmes avotus:
    “Esmu pateicīga liktenim, ka mans sākums ir tieši Sarkaņos, jo es šeit iemācījos priecāties par pasauli, par dabu, par sakarībām dabā un to, ko nozīmē dzīvot otra labā. Šis laiks man palīdzēja atvērt dvēseli visam labajam, paplašināja skatu uz pasauli, palīdzēja būt tādai, kāda esmu. Tas ir bijis mans atspēriens tālākajam ceļam.”
(Irēnas Lagzdiņas, teātra zinātnieces, grāmatā "Izslāpums. Olga Dreģe") 

     Kopš bijušās Sarkaņu skolas ēkā atvērta Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krātuve (2016), te, novadniekiem veltītajā ekspozīcijā, skatāmas muzejam dāvinātās Olgas Dreģes teātra lietas:  grima galdiņš no Dailes teātra, lomu eksemplāri ar aktrises darba piezīmēm, divi skatuves tērpi, izrāžu programmas, fotomateriāli, arī pašas tamborētas sedziņas.
    2018.gada janvārī te tiek filmētas Olgas Dreģes pārdomas un sirsnīga tikšanās ar tuviem Sarkaņu un Madonas cilvēkiem. Šīs epizodes skatāmas dokumentālajā filmā “Olga Dreģe. Mirkļu pieskārieni” . Tie ir bagātinoši mirkļi ikreiz, kad teātra un kino leģenda tiekas ar skatītājiem izrādēs, koncertprogrammās, pasākumos, intervijās.
Inese SUDĀRE krājuma glabātāja