Latviešu
Valoda: Latviešu

Izstādes “Jasmuižā”, Kraukļos, Sausnējā un Zasā

Datums: 01.07.2021 09:48
15 skatījumi
Arī jūlijā dažādās vietās var apskatīt Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošās izstādes.
    Jau maijā, gaidot muzeju atvēršanu, uz Raiņa muzeju “Jasmuiža” aizceļoja Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošā izstāde “Jubileju gads”. Izstādes vienojošais motīvs ir Raiņa luga “Zelta zirgs”, kas tapusi emigrācijā Lugāno 1909.gadā. Luga iedvesmoja Arvīdu Žilinski radīt operu. Tās pirmizrāde bija 1965.gadā, un Antiņa lomā - operdziedātājs Jānis Zābers. Izstāde “Jasmuižā” atradīsies līdz rudenim.
    Kraukļu bibliotēkā līdz oktobrim būs izstāde “Melnbaltais ir krāsains”. Tā ir iespēja iepazīt senāku Lubānas pusi fotogrāfa Alfrēda Grāvera (1877 – 1954) skatījumā.
    Izstāžu apjoms ir no dažām planšetēm līdz trijiem desmitiem, bet nelielās telpās tiek eksponētas mazāka apjoma izstādes vai arī tās tiek parādītas pa daļām, kā to, piemēram, veiksmīgi izvēlējušies darīt Sausnējas bibliotēkā, kur izstāde “Kalendāri” sadalīta uz pusēm, pirmajā pusgadā parādot sagatavoto kalendāru materiālu par janvāri – jūniju, bet otrajā – par jūliju – decembri.
    Pirmo reizi, tāpat kā Sausnējas bibliotēkā, muzeja izstāde būs apskatāma Jēkabpils novada Zasas bibliotēkā. Tā kā vasara ir Latvijas apceļošanas laiks, tur līdz jūlija beigām būs eksponēta izstāde “Apceļo dzimto zemi”. Izstāde par tūrismu piedāvā mazliet ielūkoties pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados – kādu Madonu, tās tuvāku un tālāku apkārtni (Gaiziņš, Mārciena, Ļaudona, Ērgļi, Cesvaine, Lubāna u.c.) redzēja ceļotāji, kādi bija noteikumi un ieteikumi tūristiem un tūristu mītņu saimniekiem.
Izstāde ir atskats uz laiku, kad Madonā bija vien kādas padsmit mašīnas. Izstādei izmantoti teksti no 1930.gadu izdevumiem tūristiem (padomi, maršruti, ieteikumi, likumi u.c.), no laikraksta „Madonas Ziņas”, žurnāla „Tūrisma Biroja Apskats”.
    Muzejs piedāvā divus desmitus ceļojošo izstāžu, mājas lapā var izlasīt aprakstus, izvēlēties un arī rezervēt interesējošajam laika periodam. 

Attēlā: Izstādē “Jubileju gads” Raiņa muzejā “Jasmuiža” 
Laimdota IVANOVA vēsturniece