Latviešu
Valoda: Latviešu

Sveicam 4.maijā - Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā!

Datums: 03.05.2023 11:35
8 skatījumi
1990.gada 4.maijs pamatoti tiek uzskatīts par otru svarīgāko 20.gadsimta datumu Latvijas vēsturē aiz 1918.gada 18.novembra. To varētu pelnīti dēvēt par Latvijas otro dzimšanas dienu.
    Diena, kad Latvijas PSR Augstākā Padome (AP) pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, kļūstot par Trešās Atmodas kulminācijas brīdi. Tā aizsākot pāreju uz 1918.gadā dibinātās Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.
    Deklarācijas dokumenta sagatavošana bija prasījusi pusotru mēnesi un līdz pieņemšanai bija mainīta vairākas reizes. Pēc pusgadsimtu ilgas okupācijas, par spēkā esošu (daļēji) Latvijas teritorijā atkal tika pasludināta 1922.gadā pieņemtā Latvijas Republikas Satversme. Deklarācijā tika uzsvērta Latvijas valsts pastāvēšanas nepārtrauktība, kuru de iure visus padomju okupācijas gadus atzina 50 pasaules valstīs, papildus tam, par starptautisku noziegumu kvalificēta PSRS militārā agresija un Latvijas nelikumīga iekļaušana tās sastāvā.
    Lai arī līdz pilnīgai valstiskās neatkarības pasludināšanai bija jāpaiet vēl vairāk kā gadam ar dažādiem notikumiem, 4.maijā pieņemtā deklarācija bija noteikusi Latvijas tālāko nākotni.
    Oficiāli 4.maijs vienmēr ir Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena. Kopš 2016.gada šajā dienā aizsākta arī sabiedrībā plaši zināmā “baltā galdauta” tradīcija, kuru ieviesa Kultūras ministrijas Latvijas simtgades birojs, 4.maiju aicinot atzīmēt ar kopā būšanu ģimenes vai draugu logā, pulcējoties pie viena galda. Balto galdautu simbolizējot ar pašapziņu, lepnumu un visus vienojošo svētku elementu.
Reinis AUZIŅŠ kultūrvēstures nodaļas vadītājs