SPĒLES AR AUDUMU MUZEJA MANSARDĀ

Datums: 21.08.2020 14:28
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs otrajā stāvā no šī gada 7.augusta piedāvā apskatīt Latvijas tekstilmozaīkas biedrības darbus.
    Tekstilmozaīka ir ļoti sena un arī mūsdienīga māksla. Latvijā tekstilmozaīku ir šuvušas jau mūsu vecmāmiņas, bet tekstilmozaīkas kā mākslas veida uzplaukums realizējies tikai pēdējos gados.
    Tas ir process, kas turpina attīstīties un pilnveidoties vēl šodien. Ja agrāk to veica ar rokām, tagad mūsu rīcībā šūšanai un stepēšanai jeb kviltēšanai ir šujmašīnas ar fantastiskām rakstu izšūšanas iespējām.
     Tekstilmozaīka kā mākslas veids ir strauji attīstījusies. Tās popularitāte ir augusi tieši pēdējos divdesmit gados. To izmanto apģērbu šūšanai, sadzīves priekšmetiem, interjeru objektiem un arī mūsdienīgos izstāžu mākslas darbos. Biedrība „Latvijas tekstilmozaīka” ir dibināta 2010.gadā. Galvenais biedrības mērķis ir apvienot kopīgai radošai darbībai Latvijas tekstilmozaīkas šuvējus (amatierus un profesionāļus) un ar šo mākslas veidu saistītas organizācijas, popularizēt un veicināt tekstilmozaīkas attīstību Latvijā. 2011.gadā Latvija ir uzņemta EQA (Eiropas Tekstilmozaīkas Asociācija) sastāvā. Tas paver plašas iespējas ne tikai panākt biedrības atpazīstamību ārvalstīs, bet arī radoši darboties un piedalīties Eiropas tekstilmozaīkas mākslas aktivitātēs.
    Tā kā biedrība ir dibināta salīdzinoši nesen, notiek aktīva radošā sadarbība ar mākslas un rokdarbu skolām, jauniešu centriem, sieviešu klubiem un citām organizācijām Latvijā, kā arī ar tekstilmozaīkas biedrībām ārvalstīs. Sadarbībā ar tekstilnozari saistītām organizācijām ir panākts, ka tagad arī Latvijā var iegādāties speciālos darbarīkus, instrumentus un palīgmateriālus, kas nepieciešami tekstilmozaīkas šūšanai.
    Starptautiskais festivāls „Rīgas tekstilmozaīka” notiek tradicionāli ik gadu Rīgas svētku laikā, un tā ir iecerēta kā savdabīga Latvijas tekstilmozaīkas mākslinieku radošā darba atskaite. Gadu gaitā biedrībai izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Rīgas Domi, VEF Kultūras pili, SIA Coats Latvija, SIA „L.S.A Studia”, SIA MEZ, galeriju „Radošo ideju skapis”, SIA Minolta, kā arī ar audumu un šūšanas piederumu veikaliem „Elīze”, „Linen Fabrics” u.c.. Sadarbības partneri nodrošina telpas un tehnisko aprīkojumu izstādēm un semināriem, kā arī balvas konkursu laureātiem.
    Profesionālo iemaņu papildināšanas nolūkos biedrība „Latvijas tekstilmozaīka” organizē izglītojošus un informatīvus seminārus, kuros aicināti piedalīties visi interesenti. Tekstilmozaīkas apmācības kursi tiek organizēti ne tikai Rīgā, bet arī dažādos Latvijas novados.
    Plašāku informāciju par Latvijas Tekstilmozaīkas Asociācijas projektiem un aktivitātēm, kā arī par iestāšanās iespējām biedrībā var atrast biedrības mājas lapā www.latviaquilting.lv
    Lai novērtētu roku prasmju čaklumu un izdomas bagātību, aicinām uz izstādi no 7.augusta, Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs, Skolas iela 10a.  Izstāde būs apskatāma līdz 11.oktobrim.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja