Skaidrība, vienkāršība, kaislība

Datums: 01.03.2018 09:10
176 skatījumi
Tā skan Dailes teātra dibinātāja Eduarda Smiļģa izvirzītā, joprojām dzīvā devīze, un aktrise Olga Dreģe ir viena no tās iemiesotājām. Teātra 3.studijas audzēkņi, kas absolvēja kursu 1962.gadā, bija gandrīz pēdējie, kas vēl saskārās ar Režisoru, piedalījās viņa radītajās izrādēs.
   Studisti, starp viņiem sarkaniete Olga Dreģe, izrādēs bezvārda lomās tautā sāka piedalīties no 1960.gada.
   Aizritējis ļoti ilgs laiks. Olga Dreģe kļuvusi izcila Dailes teātra aktrise, saņēmusi visas iespējamās atzinības – Tautas skatuves mākslinieces goda nosaukumu, Lilitas Bērziņas balvu, Spēlmaņu nakts balvu par mūža darbu skatuves mākslā, Triju Zvaigžņu ordeni. 2013.gadā viņai pasniedza augstāko Madonas novada apbalvojumu – pašvaldības Goda diplomu un Goda zīmi par spilgtu un neaizmirstamu ieguldījumu Latvijas teātra un kino mākslā, par Madonas novada un dzimtā Sarkaņu pagasta mīlestību un radošu tā daudzināšanu.
   Taču aktrise joprojām ir tā pati pasaules lielā brīnuma apburtā Vidzemes meitene, kurā sadzīvo ģimenes latgaliskās un poliskās saknes, dziesmu, savas ģimenes, mūsu zemes mīlestība. Viņa nav aizmirsusi savus skolotājus un jaunības draugus Sarkaņos un Madonā, allaž dāsna pret tuviniekiem, draugiem, līdzcilvēkiem, kautra pieticībā, pārliecināta ticībā.
   „Esmu pateicīga liktenim, ka mans sākums ir tieši Sarkaņos, jo es šeit iemācījos priecāties par pasauli, dabu, par sakarībām dabā un to, ko nozīmē dzīvot otra labā. Šis laiks man palīdzēja atvērt dvēseli visam labajam, paplašināja skatu uz pasauli, palīdzēja būt tādai, kāda esmu. Tas ir bijis mans atspēriens tālākajam ceļam” – māksliniece saka nupat aizsaulē aizgājušajai kursabiedrenei Irēnai Lagzdiņai – grāmatas „Izslāpums. Olga Dreģe” autorei.
   Tikšanās reizēs tāpat kā pirms 50 gadiem viņa nāk pie publikas „ar sirdi uz delnas”, neslēpjot ne izjusto prieku un laimi, ne sarūgtinājuma sāpes, un laikam šīs atklātības dēļ viņu mīl skatītāji.
   Vasarā, kad varētu un laikam vajadzētu mierīgi ievilkt elpu, klausīties jūras vai smilgu dziesmā, viņa azartiskā neprātā piekrīt koncertiem un brīvdabas izrādēm.
   Pērnruden viņa bija starp nominētajām aktrisēm par labāko otrā plāna lomu, tagad notiek intensīvi mēģinājumi jaunai izrādei – Ainas Rendas „Būt Kejai Gondai”, kur režisors Dž.Dž.Dzilindžers saskatījis viņu kā Monoganas kundzi.
   Vēlam veselību, veiksmi, tālāku mirdzēšanu!
Dace ZVIRGZDIŅA