Latviešu
Valoda: Latviešu

SIBĪRIJAS VĒSTULES UZ BĒRZA TĀSS CEĻO UZ BRISELI

Datums: 14.06.2010 14:25
23 skatījumi
11 gadus vecā trešklasniece Elza Serdāne (dz. Trumekalne) izsūtīta kopā ar vecākiem 1949.gada 25.martā no Bērzaunes pagasta „Kalna Viļķeniem”. Sveicienus 1950.gada Lieldienās Elza sūtījusi savām mammas māsām.
11 gadus vecā trešklasniece Elza Serdāne (dz. Trumekalne) izsūtīta kopā ar vecākiem 1949.gada 25.martā no Bērzaunes pagasta „Kalna Viļķeniem”. Sveicienus 1950.gada Lieldienās  Elza sūtījusi  savām mammas māsām.

2011. gada 14. jūnijā Tukuma muzeja pārstāvji kopā ar madonieti Elzu Serdāni (dz.Trumekalni ) dosies uz Briseli, lai Eiropas Parlamenta ēkā atklātu ceļojošo izstādi "Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss".

Izstādē apkopota informācija un vizuālais materiāls par cilvēkiem, kurus represējušas padomju varas iestādes. Laikā no 1941. līdz 1956. gadam, atrodoties nometnēs vai nometinājuma vietās Sibīrijā, tie rakstījuši vēstules uz bērza tāss saviem tuviniekiem un draugiem.

Ceļojošās izstādes sagatavošanu finansē Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, kuras piederīgie arī savulaik deportēti un guvuši Sibīrijas rūdījumu. Ar viņas atbalstu muzejiem ir radusies iespēja pastāstīt starptautiskajai auditorijai par Latvijas vēstures īpaši traģiskajām vēstures lappusēm.

Izstāde veidota uz 12 mobiliem stendiem angļu un franču valodās. Identisku izstādi iecerēts sagatavot arī latviešu un krievu valodās.
Izstādes tapšanā piedalījušies visi tie Latvijas muzeji, kas glabā vēstules uz bērza tāss, arī Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs, kā arī citi muzeji no Rīgas, Jelgavas, Jūrmalas, Ventspils, Valmieras un Daugavpils, kuros atrasta informācija par vēstuļu autoriem un adresātu likteņgaitām. Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīvu.

Vēstules uz bērza tāss 2009. gadā iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Nominācijā ietvertas 19 no savulaik rakstītām vēstulēm, kas glabājas 7 Latvijas muzejos: Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, Latvijas Okupācijas muzejā, Daugavas muzejā, Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā, Talsu novada muzejā un Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā.

Agrita Ozola Tukuma muzeja direktore