Sarunas par grāmatizdevēju Imantu Reitmani ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”

Datums: 13.02.2019 11:43
20.februārī plkst.12.00 aicinām uz tikšanos senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Šoreiz tiksimies ar vēsturnieku Induli Zvirgzdiņu, lai uzzinātu vairāk par novadnieku, vienu no nozīmīgākajiem trimdas sabiedriskajiem un kultūras darbiniekiem Imantu Reitmani (25.02.1919.–02.10.1966.)
    Jānis Imants Gaidulis Reitmanis dzimis 1919.gada 25.februārī Dzelzavas pagasta “Muceniekos”. Skolojies Dzelzavas, Jūdažu (netālu no Siguldas), Adulienas pagastskolās. Cesvaines un Alūksnes valsts ģimnāzijās. 1942.gadā I.Reitmanis uzsāka studijas Latvijas Universitātē, Tautsaimniecības un tiesību zinātņu fakultātē, izvēloties tiesību studiju virzienu, bet pēc gada pārgājis uz tautsaimniecības nodaļu.
    Otrā pasaules karā tika ievainots un ievainojumu devās ārstēt uz Dāniju, kur palika. I.Reitmanis iesaistījās bēgļu dzīves sakārtošanā – darbojās Latvijas Sarkanajā Krustā, dibināja Palīdzības komiteju, 1946.gadā nometnē izveidoja latviešu grāmatu apgādu un veikalu. Trīs gadus vēlāk I.Reitmanis ieguva Dānijas licenci un darbu uzsāka grāmatu apgāds “Imanta”. Jau no pirmajiem brīžiem “Imantā” izdotās grāmatas izcēlās ar augstvērtīgu un pārdomātu noformējumu. Apgādā izdotas vairāk kā simts nosaukumu grāmatas dažādos metienos. Viens no nozīmīgākajiem un apjomīgākajiem izdevumiem bija “Latviešu tautas dziesmas” 12 sējumos. Visus 12 sējumus kā dāvanu saņēma Dānijas karalis Frederiks IX, princese Anna Marija savā kāzu dienā, pāvests Jānis XXIII, kas par šo izdevumu Reitmanim izteica atzinību pateicības raksta un sudraba un bronzas medaļu veidā. Izdevēja mērķis bija ar šī izdevuma palīdzību pievērst uzmanību, parādīt latviešu kultūras bagātības pasaulei.
    Šajā dienā būs iespēja apskatīties jaunākās muzeja izstādes: “Māls ar linu sasatika” (TLMS “Vāpe”, TLMS “Rīdze”), “Vidzemes bruņniecība un Latvija. Vidzemes muižu arhitektūra un dzimtu ģerboņi”, “Grāmatizdevējam Imantam Reitmanim – 100”.
    Uz tikšanos muzejā!

Foto anotācija: Apgāda “Imanta” telpā. No kreisās saiņotāji Pēteris Bērziņš, Imants un Enita Reitmaņi, redaktors un mākslinieks Ojārs Jēgens 1950.gadu vidū.