Latviešu
Valoda: Latviešu

Latvija iedvesmo

No 6.oktobra - 3.decembrim

Vairāk

Madonas muzejs piedāvā jaunu tiešsaistes programmu “Es un vide man apkārt”

Vairāk

Jaunieguvumi muzejā

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26519637
 Izglītojošais darbs - 29418187
​​Lai pieteiktos uz skolēnu ekskursiju laikiem un muzejpedagoģiskajām nodarbībām, lūdzam zvanīt uz norādītajiem tālruņa numuriem:
  •    Madonas muzeja Izstāžu zāles: 64823844 vai 29418187
  •    Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos: 26579716​​

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​OKTOBRĪ MUZEJĀ
​​​Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” ​Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.
Ieejas maksa pastāvīgajā ekspozīcijā: pieaugušajiem – 0.50Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur

pasākumi

6.oktobrī plkst.15.00 – ­mākslinieku grupas “Daugava 2019” izstādes “Latvija iedvesmo” atklāšana. Ieeja bez maksas

No 14. līdz 21.oktobrimUNESCO kultūras mantojuma nedēļa. Šogad 20 gadi tiek atzīmēti UNESCO konvencijai par Nemateriālo kultūras mantojumu. Tās ir tradīcijas, paražas, prasmes, ko glabā muzejs, bet pirmkārt, glabā cilvēki, ģimenes, kopienas, nododot no vienas paaudzes nākamajai, saglabājot pēctecību amatu prasmēm, tradīcijām. Šajā nedēļā Madonas muzejs aicina skolēnus pieteikties uz aktivitātēm, kas veltītas nemateriālā mantojuma izzināšanai Madonas apkārtnē. Lai pieteiktos nodarbībām UNESCO Kultūras mantojuma nedēļas ietvaros, aicinām zvanīt uz tālr.nr. 64823844. 

18.oktobrī plkst.12.00Tikšanas, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Pārgājiens – veids, kā iepazīt tuvāku un tālāku apkārtni, uzturēt veselību labā fiziskajā formā, būt dabā un redzēt dabas mainību ikdienas steigā. Ieeja bez maksas.

IZSTĀDES

Lielās zāles
No 6.oktobra līdz 3.decembrimLatvija iedvesmo. Izstādes “Latvija iedvesmo” autori ir mākslinieku grupa “Daugava 2018”, kurā darbojas tādi zināmi mākslinieki kā J.Streičs, A.Naumovs, Ģ.Burvis, Muzikantu ģimene, E.Dane, J.Ģērmane, A.Mediņa, I.Zalāns u.c., kā arī trīs Ukrainas mākslinieki S.Kislova, A.Kislovs un M.Zenkova. Latvija ir šo mākslinieku iedvesmas avots, radot darbus dažādās tehnikās – gleznas, metālkalumi, tēlniecība akmenī un bronzā.
Izstādes atklāšana 6.oktobrī plkst.15.00.
Ieejas maksa uz izstādēm lielajās zālēs: pieaugušajiem – 1.00Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem – 0.30Eur. Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - BEZ MAKSAS 

Mazā zāle
No 22.septembra līdz 19.novembrimLatvijas Valsts ģerbonim 100. Latvijas valsts ģerboņa dzimšanas diena ir 1921.gada 15.jūnijs, kad  Latvijas Satversmes sapulce pieņēma “Likumu par Latvijas Republikas karogu un ģerboni”. Izstāde, kuras autori ir Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieki, akcentē ģerboņa idejas attīstību, tā pielietošanu, vienlaicīgi parādot autora profesora Riharda Zariņa devumu Latvijas valsts ģerboņa izveidē un popularizēšanā. Grafiķis profesors Rihards Zariņš (1869–1939) bija ne tikai valsts ģerboņa autors, bet arī viens no redzamākajiem jaunā ģerboņa ieviesējiem dzīvē un popularizētājiem (metāla naudas – santīmi un lati, papīrnauda, pastmarkas, citi vērtspapīri un diplomi ).
    Izstādes plašo informatīvo materiālu papildinās Madonas muzeja krājuma priekšmeti.

Mansardā
Oktobrī“Zemē iesētās dienas” /J.Gavars/. Nosaukumā skan novadnieka Jāņa Gavara dzejas rinda “Zemē iesētās dienas”. Zemei atdotais laiks un spēks no līduma līšanas un sējas līdz ražai, no zirgu līdz jaudīgai tehnikai, no ceļu būvēšanas un grāvju rakšanas līdz tirgum.
    Izstādes pamatu veido stāsti no virtuālās ekspozīcijas “Madonas novada vēsture. 1918 – 1940” un “Madonas novada vēsture. 1940 – 1990” un fotogrāfijas, kurās atainota Madonas novada vēsture caur dažādiem zemes darbiem, izceļot tās vērtības, kas vēsturiski radītas mūsu novadā, izmantojot dabas un zemes labvēlību.
Ieejas maksa uz izstādēm mansardā un mazajā zālē: pieaugušajiem – 0.50Eur, skolēniem – 0.20Eur, studentiem, senioriem –0.30Eur. Pirmsskolas vecuma bērniem, 1-3.klašu skolēniem, internātskolu un bērnu namu audzēkņiem, skolotājam, kurš atvedis grupu - BEZ MAKSAS 

Foajē
No 29.septembra līdz 7.novembrim – Madonas ģerbonim – 85. No 1938.gada mūsu pilsētas simbols ir zelta gaiļa galva sarkanā laukā. Lai atzīmētu šo pilsētas vēsturē svarīgo notikumu - jubileju, no 29.septembra līdz 7.novembrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāļu foajē skatāma Madonas ģerbonim veltīta izstāde.
    Pirmie priekšlikumi par Madonas ģerboni tika izvirzīti divus gadus pēc pilsētas tiesību iegūšanas - 1928.gadā, taču neviens no sākotnējiem variantiem netika apstiprināts. Versija par šī brīža Madonas ģerboni radās 1937.gada rudenī. Nākošajā gadā tā apraksts tika pieteikts Heraldikas komitejā Rīgā un ar 1938.gada 21.oktobra lēmumu šo Madonas ģerboņa variantu oficiāli apstiprināja valsts prezidents Kārlis Ulmanis (1877 – 1942).  
Līdz 17.decembrim“Galdiņ klājies!”. Trauki no muzeja krājuma. ​Māla un porcelāna, stikla un kristāla, metāla un pat koka – tik dažādi ir trauku materiāli, kas atrodami muzeja krājumā. Katrai ēdienreizei un notikumam savs trauks komplekts, kas nereti apliecināja arī īpašnieku statusu. Ir trauki, kas ikdienā lietoti daudz, tādēļ redzamas nolietojuma pazīmes, kāds iesists stūrītis vai plaisa un ir tādi, kuri visu kalpošanas laiku nostāvējuši skapī aiz stikla, jo ir pārāk smalki, lai ikdienā no tiem dzertu kafiju, vai ēstu zupu. Šajā izstādē piedāvājam vairākus trauku komplektus, kas skatītājam nodod vēstījumu par tējas vai kafijas baudīšanu ar gardumu, par pusdienu pauzi, par svētku reizēm, par brīdi, kad var apēst sen kāroto konfekti no metāla konfekšu kārbas.
  
IZSTĀDES FOAJĒ SKATĀMAS BEZ MAKSAS

Sarkaņos, Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē

Līdz 30.decembrim - izstāde par vienu no senākajiem arodiem – stāsts par Kurpnieku izstādē “Kurpnieks. Darbarīki. Apavi”. Lieliska iespēja aplūkot Madonas un tās apkārtnes kurpnieku darba lietas, sākot no koka nagliņām līdz šujmašīnai, dažādus kurpnieku darinājumus, kā arī apskatīt fotogrāfijas no muzeja krājumiem.

H.Medņa kultūrizglītības centrs DZIESMUSVĒTKU SKOLA 
Pastāvīgā ekspozīcija - Haralds Mednis 
Apmeklētāji šeit var iepazīties ar kordiriģenta Haralda Medņa (1906-2000) dzīvi, iespaidiem un iedvesmas avotiem, mīlestību pret dziesmu, kā arī sajust Dziesmu svētku burvību, klausīties kora dziesmu repertuāru, izmēģināt diriģēšanas prasmi un iejusties diriģenta tēlā, atskatīties uz Dziesmu svētku vēsturi un, protams, nekautrēties un visiem par prieku arī ko uzdziedāt.
    Vienā no ekspozīcijas telpām atrodas “Dziesmusvētku skapis”, kur apkopoti Dziesmu svētku materiāli, atmiņas un dziesmas. “Dziesmusvētku skolas” mērķis ir atdzīvināt šo vēstures apvīto vietu, lai tā pulcētu visa vecuma interesentus no Latvijas un visas pasaules, izglītojot un iepazīstinot ar tik bagāto, iedvesmojošo kormūzikas, dziesmu un deju svētku kultūras mantojumu. Priecāsimies, ja mums uzdāvināsiet savas Dziesmu svētku piemiņas lietas (dziesmu grāmatas un nozīmītes)
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve
SarkaņOS, 
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam, bērnu ķirurgam Aleksandram Bieziņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 

    Lai pieteiktos uz ekskursiju vai muzejpedagoģisko nodarbību, vai uzzinātu kaut ko vairāk par muzeja piedāvājumu, aicinām zvanīt uz Madonas muzeju: 64823844, 29418187 vai rakstīt uz e-pastu: zane.grinvalde@madona.lv  vai Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716.

MUZEJPEDAGOĢISKO PROGRAMMU PIEDĀVĀJUMS

​​​Izglītības iestādēs: http://www.madonasmuzejs.lv/lv/par-muzeju/izgl%C4%ABtojo%C5%A1ais-darbs/muzejpedago%C4%A3isk%C4%81s-programmas.

Pilsētvidē:
Ceļojumu soma “Kā būvēta Madona”. Ceļojumu lāde jeb soma “Kā būvēta Madona” piedāvā 1. – 12.klašu skolēniem, jauniešiem un pieaugušajiem iepazīt Madonas pilsētu, sekojot norādēm apbūves plānā, pildot izzinošus uzdevumus, meklējot atbildes pilsētvidē un salīdzinot vēsturiskas Madonas vietas un celtnes ar mūsdienām.
Ilgums no vienas stundas līdz 1,5 stundai. Var iziet arī 40 minūtēs, ja veic pusi no pildāmajiem uzdevumiem.

Krājuma telpās:
Mākslas krājuma vērtības
Mērķis – iepazīstināt dalībniekus ar muzeja mākslas krājumā esošajiem mākslas darbiem, to daudzveidību: akvareļi, grafika, pasteļi, eļļas gleznas u.c. tehnikas.
Nodarbības saturs – dalībnieki praktiskā veidā tiek iepazīstināti ar mākslas krājumu un tā daudzveidīgo saturu. Uzsvarus ir iespējams likt uz tehnikām (akvareļi, eļļa, grafika, pasteļi u.c.) un tēmām (portreti, ainavas, klusā daba, abstrakcijas, pilsētvide, dzīvnieki, ziedi, notikumu dokumentēšana u.c.)
Nodarbība var tikt piemērota konkrētam notikumam, tēmām, kas ir saistošs apmeklētāju grupai. Dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja veidot mākslas darbu kopijas, interpretācijas, tehniku atdarinājumus nodarbības ietvaros.
Vecums –pirmsskolas vecuma bērni, 1.-4., 5.-9., 10.-12. klašu vecuma skolēni, pieaugušie.
​​PILSĒTVIDĒ
​​“Līdzsvarā”. Uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām, savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu. Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI