Madonas muzejā šogad tiek īstenoti divi nozīmīgi projekti

Datums: 05.07.2019 10:41
Vasara ir ierasts atvaļinājumu laiks, skolēniem klāt brīvlaiks un, tīri teorētiski, arī Madonas muzejā skaitās klusāks brīdis. Tomēr muzeja speciālistiem šī vasara būs ļoti aktīva, jo plānojam veikt pētnieciskos darbus, lai realizētu divus Valsts Kultūrkapitāla fonda apstiprinātus projektus.
    Pirmais no tiem ir projekts “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture 14. – 21.gadsimts” trešā posma realizācija. Pateicoties VKKF finansiālajam atbalstam, esam veiksmīgi realizējuši pirmos divus posmus 2017. un 2018.gadā. 2018.gada janvārī plašākai sabiedrībai prezentējām virtuālo ekspozīciju “100 Madonas novada personības”, bet 2018.gada laikā, izsludinot mākslinieciskās koncepcijas konkursu, ieguvām plānotās ekspozīcijas māksliniecisko identitāti. Tika iesniegtas 3 mākslinieciskās koncepcijas, par labāko tika atzīts mākslinieku Egila Medņa un Zandas Zībiņas duets. Projekta trešā kārta paredz, ka, sadarbojoties ar šiem māksliniekiem un vēsturniekiem, 2019.gadā izstrādāsim vienu no ieplānotās ekspozīcijas virtuālajiem multimedijiem. Rezultātā gada nogalē aicināsim uz virtuālas ekspozīcijas “Madonas novada vēsture. Brīvvalsts. 1918. – 1940.g.” atklāšanu. Tas ir neliels solis, lai jau tuvākajos gados izveidotu interaktīvu un apmeklētājiem saistošu ekspozīciju, kas stāsta par Madonas novada vēsturi septiņu gadsimtu garumā – no 14. līdz 21.gadsimtam.
    Otrs ir VKKF mērķprogrammas “Latvijas Skolas somas satura radīšana Latvijas muzejos” apstiprinātais projekts “Muzejpedagoģiskā programma “Kas ir pilsētbūvniecība?””. Kopš 2016.gada Madonas iedzīvotājiem, kā lieliem, tā maziem, piedāvājām izspēlēt spēli/nodarbību “Uzcel savu Madonu”, kas atraktīvā veidā stāsta par Madonas apbūves vēsturi, ļaujot spēlētājiem līdzdarboties pilsētas celtniecībā. Programma “Kas ir pilsētbūvniecība?” raudzīsies plašāk. Lai programmā būtu interesanti piedalīties mūsu pilsētas viesiem, neatkarīgi no viņu dzīvesvietas, plānojam izveidot trīs nodarbību blokus: uzlabot jau esošo muzejpedagoģisko programmu “Uzcel savu Madonu”, radīt jaunu nodarbību “Kas ir pilsētbūvniecība?” saistošā un atraktīvā spēles veidā dažāda vecuma spēlētājiem iemācot, kā pilsētbūvniecība veidojas, kādēļ nepieciešami apbūves plāni, kādi ir plānu veidi u.t.t. Šīs programmas veidošanā plānojam sadarboties ar nozares ekspertiem un pedagogiem. Trešā nodarbība jeb bloks ir “Ceļojumu lāde “Kā būvēta Madona?””, kurā  aicināsim dalībniekus doties pilsētvidē ar muzejā sagatavotu “ceļojumu lādi”, lai labāk iepazītu Madonas vēsturi. Programmas skolēniem tiks prezentētas šī gada oktobrī.
    Esam pārliecināti, ka saistošu programmu izveidošana un darbs pie virtuālās ekspozīcijas, veicinās interesi par savas vietas, reģionu un valsti, izzinot pilsētbūvniecības pamatprincipus, iepazīstot apkārt vietējo kultūras mantojumu, kas būtisks kā Madonas, tā katram Latvijas reģiona iedzīvotājam. Projektu aktivitātes radīs vēlmi iepazīt tuvāk savas pilsētas vēsturi un veicinās šo zināšanu nodošanu nākamajām paaudzēm, radot vēlmi interesēties par kultūras mantojumu pēc muzeja apmeklējuma. Izzinot vēsturi, veicināsim dzimtās vietas un valsts patriotismu, uzlabosim jaunākās paaudzes nacionālo pašapziņu.
    Sekojiet līdzi Madonas muzeja aktivitātēm mūsu mājas lapā www.madonasmuzejs.lv, kā arī sociālajos tīklos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.instagram.com/muzejsmadona.