Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Kultūras, politiskie un sabiedriskie, zinātnes un medicīnas, saimnieciskie darbinieki un sportisti

Vairāk

"Latvijas Skolas soma" Madonas muzejā

Muzejs piedāvā iepazīt kultūras mantojumu, valsts vēsturi, parādot vērtības, ar kurām lepoties un kuras jāsaglabā nākamajām paaudzēm

Vairāk

Liliāna Bruninga. “DZĪVES KASTĪTĒS”

Līdz 20.septembrim

vairāk

Armija. Mākslas foto.

No 6.septembra līdz 13.oktobrim

Vairāk

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​

SEPTEMBRĪ MUZEJĀ

PASĀKUMI 

20.septembrī plkst.12.00 –  Arfistes Dārtas Tīsenkopfas solokoncerts. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja 75 gadu dzimšanas dienas pasākums, pateicības koncerts muzeja, sadarbības partneriem,  atbalstītājiem un draugiem.    

Septembrī – Radošas un izzinošas aktivitātes “Zinību mēnesis”. Mācības skolā senāk un tagad, dažādi mācību priekšmeti, kuriem pirms 70, 100 gadiem bija ļoti liela nozīme mācību procesā, bet mūsdienās tie gandrīz izzuduši no mācību stundu saraksta. Aicinām skolēnu grupas pieteikt iepriekš, zvanot uz tālruni 64823844 

SeptembrīTikšanās ar fotogrāfiem Gati Indrēvicu un Ēriku Kukuti. Sarunas par Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, par dienestu Latvijas Armijā un par profesionālo nodarbošanos – fotografēšanu. Tikšanās datums un laiks tiks precizēts.

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.
​​IZSTĀDES
​​
Lielās  zāles


​No 20.septembra – 75 mirkļi mākslas krājumā. Izstāde veltīta Madonas muzeja 75 gadu dzimšanas dienai. Muzeja krājuma mākslas darbu kolekcijā ir vairāk kā 1770 vienību, kas pārstāv glezniecību, grafiku, tēlniecību, keramiku. Kolekcijā atrodas tādu autoru kā L.Āriņš, V.Baida, M.Bīrīte, A.Bromults, I.Celmiņa, A.Dembo, B.Dumpe, E.Grūbe, I.Jakobi, I.Krolle, G.Krollis, A.Ozoliņa, R.Pinnis, J.Seiksts, Ā.Skride, I.Vecozols, V.Zābers un citi darbi. Izstādē būs eksponēti mākslas krājuma darbi, radot 75 mirkļus no plašās mākslas kolekcijas.

​​

Mazā zāle

​​No 20.septembraLielākais, senākais, smagākais … muzeja krājumā. Turpinot Madonas muzeja tradīciju, muzeja jubilejas gados veidot izstādi par muzeja vēsturi un atzīmējot muzeja 75.dzimšanas dienu, aicinām paraudzīties uz dažādiem krājuma priekšmetiem, uzzinot to vēsturisko stāstu un atspoguļojot  to vecumu, izmēru, iegūšanas vietu un veidu. Atklāsim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturi, kultūrvēsturisko, vēsturisko mantojumu, tradīcijas, svarīgākos notikumus un personības. Izstādei tiks izvēlēti priekšmeti, kur katrs pārstāvēs vienu no piedāvātajām kategorijām. Radīsim iespēju ikvienam apmeklētājam ielūkoties muzeja neredzamajā darbā, atklājot apmeklētājam kā materiāli glabājas, kad tie nav eksponēti izstādē, kāds ir ceļš, kad kāds priekšmets vai dokuments, vai mākslas darbs nonāk līdz krājumam.
​​

aMANSARDS

No 6.septembra līdz 13.oktobrimArmija. Mākslas foto. Ceļojoša izstāde no Kuldīgas novada muzeja, kurā aplūkojamo fotogrāfiju autori ir Gatis Indrēvics un Ēriks Kukutis. Pirmo reizi izstāde tika eksponēta Kuldīgas novada muzejā, to veidoja sadarbībā ar LR Aizsardzības ministriju, atzīmējot Latvijas armijas 100 gadi un uzsverot Nacionālo bruņoto spēku nozīmi valsts pastāvēšanā un drošības nodrošināšanā. Izstādē aplūkojamās fotogrāfijas uzņemtas laika posmā no 2010. līdz 2018.gadam Latvijā, Lielbritānijā, ASV, Afganistānā, Irākā un citur. Tās sniedz ieskatu Nacionālo bruņoto spēku karavīru ikdienā, kā arī uzrunās tos apmeklētājus, kuriem ar armiju ikdienā ir maza saistība.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

Septembrī - Aktrisei Elvīrai Baldiņai – 100.  Dzimusi Madonas apriņķa Kraukļu pagastā 1919.gada 11.augustā. Mācījās Kārklu 4-gadīgajā un Kraukļu 6-gadīgajā pamatskolā, 1938.gadā pabeidza Valsts ģimnāziju Cesvainē un pēc tam devās uz Rīgu. No 1945. – 1992.gadam bija Jaunatnes teātra aktrise. Piedalījusies daudzos radio teātra uzvedumos un televīzijas iestudējumos, kas paredzēti bērniem. 2009. gadā Elvīra Baldiņa pievienojās Teātra zelta fondam. Latvijas 100-gades ietvaros sagatavots raidījums par novadnieci – aktrisi Elvīru Baldiņu skatāms šajā saitē: https://xtv.lv/rigatv24/video/rmO7rj2Z7MK-simtgadniece_elvira_baldina_latvijas_simtgadei

​Līdz 30.septembrimAlus trauki no muzeja krājuma. Alus gatavošanas, uzglabāšanas trauki – etnogrāfijas un iedzīves priekšmeti no muzeja Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuves.

Septembrī  Keramiķim Pēterim Auniņam – 130. Izstādē piedāvājam ielūkoties muzeja krājumā, šoreiz eksponējot keramiķa Pētera Auniņa māla traukus, darinātus 20.gadsimta vidū un otrajā pusē. Pēteris Auniņš daudz strādāja pie darbu automatizācijas (iegādājās iekšdedzes dzinēju virpas un mālu mīcītāja darbināšanai) un racionalizācijas, pats izgatavoja vairākas palīgierīces – oksīda malšanas dzirnavas, ierīci osu izspiešanai, mālu mīcīšanas mašīnu, pusautomātisko roku, ar kuras palīdzību māla pikā iedūra caurumu, glazūras malšanas dzirnavas. Tas viss tika darīts, lai paātrinātu darba procesu.

Līdz 20.septembrim Liliāna Bruninga (Lilian Brüning) “Dzīves kastītēs”. Izstāde tapusi sadarbībā ar Madonas sadraudzības pilsētu Vācijā Vaiji. Liliana Bruninga – izstādē apskatāmo miniatūro figūriņu autore – ir no Vaijes, pēc profesijas – zobu tehniķe. Strādājot savā amatā radusies doma izgatavot miniatūras figūras, kas it kā “rāpjas laukā” no zoba. Un tā radīta miniatūra figūru pasaule. Dzīves kastītēs – mazi lodziņi ar lielu saturu un katrā no tiem var ieraudzīt mazu figūru ar savu īpašo stāstu.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Septembrī - izstāde "Neba maize pate nāca..." (darba rīki no grauda līdz maizes cepšanai)
Septembrī - izstāde "Egils Kalme. Kara un trimdas maize" (veltījums novadnieka - mākslinieka un rakstnieka 110.dzimšanas dienas atcerei)

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997