Ievērojamas sievietes no Madonas apkaimes

Datums: 05.02.2020 16:33
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs no 4.februāra līdz 15.martam skatāma izstāde par ievērojamām personībām – zinātniecēm, māksliniecēm, politiķēm, mūziķēm, sabiedriski aktīvām sievietēm no Madonas puses
    Sievietes loma vēsturē bijusi mainīga – no ģimenes pavarda sargātājas līdz ievērojamām sieviešu kustības aizsācējām, politiķēm, zinātniecēm. 19.gadsimta beigas, 20.gadsimta sākums ir laiks, kad pateicoties aizsāktajai feminisma kustībai, tiek mainīti priekšstati par sieviešu lomu sabiedrībā, sāk vairāk runāt par sieviešu tiesībām vēlēt, mācīties, apgūt profesijas, kas līdz tam šķita nepieņemami. Bet 20.gadsimtā tas bija tikai sākums, jo arvien vīriešu loma sabiedrībā bija nozīmīgāka un sievietēm bija vairāk jāpierāda spējas konkrētās profesijās.
    Aplūkojot Madonas muzeja plašo krājumu, var atrast liecības par spēcīgām personībām no Madonas apkārtnes. 2017.gadā, veidojot virtuālu ekspozīciju par 100 ievērojamām personībām Madonas novadā, pārliecinājāmies, ka saraksts ir daudz garāks. Blakus tādām personībām kā Haralds Mednis, Hugo Celmiņš, Vilis Lapenieks, Rūdolfs Pinnis, Dainis Īvāns, var uzzināt par Latvijas Aizsardžu priekšnieci Lidiju Torgani, rakstnieci Adīnu Ķirškalni arheoloģi Lūciju Vankinu, zinātnieci Annu Klincāri, operdziedātāju Artu Pili, aktrisi Olgu Dreģi, Turaidas muzejrezervāta direktori Annu Jurkāni, rakstnieci Broņislavu Martuževu u.t.t. 2019.gada rudenī UNESCO Latvijas nacionālā komiteja aicināja pievērst uzmanību sievietēm zinātnē, izsludinot akciju “Spožie prāti: sievietes zinātnē”, kurā iesaistījās arī Madonas muzejs, stāstot par personībām sociālajā platformā Facebook. Un Madonas pusē tā ir ne tikai zinātne, bet arī māksla, kultūra, politika, pedagoģija un citas profesionālas jomas.
     Piedāvājam iepazīties ar  ievērojamām personībām kā vēsturē, tā mūsdienās, izvēloties četras jomas:  Zinātne, Literatūra, Māksla un Skatuves māksla, uzmanību pievēršot sievietēm un viņu panākumiem, kas Madonas un pat Latvijas vārdu nesušas arī ārpus valsts robežām un kuras, neatkarīgi no atšķirīgiem vēsturiskajiem laika periodiem, atrašanās vietas – dzimtene vai trimda – turpinājušas strādāt savā profesionālajā jomā, turpinājušas radīt un izgudrot, atstājot savas pēdas Latvijas vēsturē.