DNS no māla un mājvietām Barkavā

Datums: 15.06.2020 16:43
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs no šī gada 13.jūnija ir apskatāma Līgas Skariņas izstāde “ZEMES DNS” un jau vairākas nedēļas var aplūkot Barkavas pagastā tapušo izstādi “ Barkava. Māls. Vēstījumi iz senajām mājvietām”.
9ZEMES DNS
    Definīcijā par to, kas ir DNS, teikts: tas ir ģenētiskais materiāls, kas glabā informāciju par noteiktu aminoskābju secību olbaltumvielu molekulās. Arī zemei ir DNS-tas glabā sevī to, kas ir bijis, kas vairs neatkārtosies, jo ir unikāls. Katrs radītais darbs nes sevī māla, zemes būtību-liecību par to, kas uz zemes ir noticis, ko tā ir nesusi, bet ne vienmēr mūsu acīm redzams un uzzināms.
    Māksliniece Līga Skariņa nāk no Barkavas Madonas pusē. Mācījusies Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru beigusi 1986. gadā ar figurālu šamota panno par teātra tēmu Valmieras teātrim. Izstādēs viņa piedalās kopš 1980. gada. Pa šo laiku viņas darbi bijuši skatāmi daudzās zemēs – Spānijā, Ēģiptē, Krievijā, Japānā, Lietuvā, Igaunijā un citur. Vairāki darbi ir saņēmuši atzinības un novērtējumus. Mākslinieces keramika atrodama Taipejas Nacionālā vēstures muzejā Taivānā, Kairas Modernās mākslas muzejā Ēģiptē un tepat mūsu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā.
    Līga Skariņa ir keramikā līdz galam. Ne tikai tāpēc, ka māksliniece ir asociētā profesore Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas katedrā, kura pagājušā gadā atzīmēja 100 gadu jubileju, arī tādēļ, ka māls ir viņas asinīs, viņas DNS. Visā akadēmiskās karjeras laikā viņas uzmanības lokā ir bijusi keramikas apgleznošana un arheoloģiskā keramika, interese, par pirmatnējo kultūru dažādību. Katrs viņas darbs liecina, ka viņa ir keramikas pārņemta, pilna idejām, plāniem nākotnei. Ikviena jauna viņas izstāde vēsta par milzu potenciālu, spēcīgu radošu un neizsīkstošu garu.
    Šodien, kad daļa no sabiedrības virzās uz ekoloģisko domāšanu un dzīvesveidu, no keramiķiem var mācīties prasmi ieklausīties dabā. Mākslas zinātniece Anita Vanaga uzsver: “Līgas Skariņas darbu cikli atšķiras pēc tēmu uzstādījuma un tehniskā izpildījuma, bet to vienotība izpaužas materiāla informācijas līmenī - visur tie māli. Ar gluži vai hipnotizējošu enerģiju materiāls uzrunā un darbojas kā neizsmeļams iedvesmas avots. Lai dvēseles melodiju pārnestu mālā, nesalaužot formu, vajag prast savaldīt radošo spēku. Keramikā tāpat kā mīlestībā visu nosaka attiecības – mākslinieks, ideja, materiāls.”
Oriģinālie mākslinieces darbi lauž stereotipus par māla smagnējumu un rāda, ka māls ir viegls un skaists materiāls ar plašām iespējām izpausties. "Tās ir manas noskaņas par dabu, cilvēkiem un manām sajūtām starp to visu. Turklāt māls ir zeme, un šo enerģiju vēlējos ielikt savos darbos," sacījusi māksliniece.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā lielajās zālēs ir izvietoti Skariņas darbi, kuros caurvijas zemē augušais DNS. Kāds tas izskatās mākslinieces acīm, esat aicināti apskatīt līdz 9.augustam.

Barkava. Māls. Vēstījumi iz senajām mājvietām.

Izstādi veido Barkavas pagasta pārvalde sadarbībā ar keramiķi Līgu Skariņu, un tā ir kā turpinājums mākslinieces veidotajai izstādei -dāvinājumam dzimtajam pagastam  “Barkava-māli-vietvārdi”  Latvijas valsts simtgades sakarā.
    Izstāde veidota ar mērķi apzināt un saglabāt liecības un informāciju par latviskai videi tik raksturīgajām senajām mājvietām un šīs vides izmaiņām laiku griežos Barkavas pagastā.
    Tas savā ziņā ir paaudžu sasaistes darbs, jo, jau sākot ar L.Skariņas veidoto māla podu izstādi 2018.gada vasarā, kur mālus no savām vai savu senču mājvietām gādāja paši barkavieši, arī tālākajā mājvietu apzināšanas procesā iesaistījās šajā pasākumā ieinteresētie, gan vecāka, gan jaunāka gadagājuma.
    Izstādes ekspozīcijas centrā ir Barkavas pagasta karte, uz kuras izvietotas L.Skariņas vadītajās radošajās darbnīcās tepat Barkavā izgatavotās māla plāksnītes ar seno mājvietu nosaukumiem. Tika apzinātas vairāk kā 200 mājvietas, māla plāksnītes būs daļai no tām.
    Uz atsevišķas planšetes ir Barkavas pagasta kartē atzīmētas visas apzinātās zudušās mājvietas laikā no 1920.-2020.gadam.
    Jau 2018.gadā, kad tika veidoti podi no Barkavas māla, paralēli tika apkopotas un prezentētas fotogrāfijas un vēstījumi gan no seno, gan esošo māju saimniekiem, kuri bija atsaukušies uz aicinājumu apzināt savas dzimtas saknes. Tagad šie materiāli papildinātā versijā prezentēti uz vairākām planšetēm, tādējādi piedāvājot ieskatu  senajās mājvietās Barkavas pagastā.
    Savukārt videomateriālā “No Barkavas māla līdz podam” tiks parādīts māla podu tapšanas process keramiķes Līgas Skariņas darbnīcā.
    Izstādi papildina mākslinieces no Barkavas mājvietu māla veidotie māla podi ar mājvietu nosaukumiem. Šo visu muzeja mazajā zālē var apskatīt līdz 6.augustam.
    Lai iepazītos ar zemes DNS un sadzirdētu kā zeme un māls dzied mūsu asinīs caur darbiem un paliekošajām vērtībām, aicinām uz abu izstāžu kopējo noslēguma pasākumu un tikšanos ar mākslinieci Līgu Skariņu 24.jūlijā plkst.15:00 Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs, Skolas iela 10a.  Ieeja pasākuma dienā bez maksas.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja