Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonas muzejs atkal atvērts apmeklētājiem!

No 16.novembra

vairāk

Jānis Krampe. ATSKATS TAGANDĒ

Līdz 2022.gada 2.janvārim

Vairāk

Kad mazgājies, mani atminies!

Linu dvieļi no muzeja krājuma. Līdz 2022.gada 6.martam

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS

Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187
AKTUĀLĀ INFORMĀCIJA SAISTĪBĀ AR COVID-19 tīmekļvietnēs: 
       
oficiālā informācijahttps://covid19.gov.lv/
       
Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
       
Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējo situāciju: https://likumi.lv/ta/id/318517-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu
       
aktuālā Kultūras ministrijas informācija: https://www.km.gov.lv/lv/jaunums/kulturvietu-telpas-no-11-oktobra-vares-apmeklet-uzradot-covid-19-sertifikatu-iznemums-gramatu-apmaina-bibliotekas?fbclid=IwAR1JymTxfMnLAc1QsQ28i7JaVMSZLpGbzmVSqPgpMyGQgud6z_9sb7NzOjE
Atgādinām!
Līdz 2022.gada 11.janvārim Madonas muzeja Izstāžu zāles, Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos strādā t.s. zaļajā jeb drošajā režīmā, kas nozīmē, ka:
  • Ieeja muzejā tikai ar sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un atgādinām, ka nepieciešams paņemt līdzi arī personu apliecinošu dokumentu.
  • ​Bērniem līdz 12 gadu vecumam jābūt kopā ar pieaugušo, kurš var uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
  • ​Bērniem no 12 gadu vecuma jāuzrāda vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu.
  • Muzeja darbiniekiem ir jāievēro, ka apmeklētāju ar bērnu/- iem, kuriem nav sertifikāta par vakcināciju vai pārslimošanu, plūsma jānodala no pārējiem muzeja apmeklētājiem laikā vai telpā.
  • Muzeja apmeklētājiem (izņemot apmeklētājiem no vienas mājsaimniecības) ir jāievēro 2 metru savstarpēja distance, kā arī jālieto sejas maskas, nosedzot muti un degunu (izņemot bērnus līdz 7 gadu vecumam).
  • Šobrīd noteikumi paredz, ka iekštelpās nevar sniegt muzejpedagoģisko nodarbību pakalpojumus, tie var norisināties tikai ārtelpās un  tajos var piedalīties jaunieši, kuriem ir vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī izglītojamie, kuri ir veikuši Covid-19 testu izglītības iestādē organizētā skrīninga ietvaros, ja vienā grupā pulcējas ne vairāk kā 20 personas. Madonas muzejs piedāvā vienu programmu, kas pieejama ārtelpās, tā ir “Kā būvēta Madona”, tādēļ ja ir interese, aicinām sazināties ar mums, zvanot uz tālr. 64823844 vai 29418187

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​DECEMBRĪ MUZEJĀ
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26089745
 Izglītojošais darbs - 29418187
E-pasts: muzejs@e-madona.lv
 Haralda Medņa kultūrizglītības centrs 
Dziesmusvētku skola SLĒGTS.
​Tālr. informācijai: 64822480, 26541110.

Informācija par drošības pasākumiem: https://www.km.gov.lv/lv/aktualais-par-covid-19
Jautājumu gadījumā sazināties pa tālruni 64823844, 26102225

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

IZSTĀDES

Lielās  zāles
Līdz 2022.gada 2.janvārimJānis Krampe “Atskats tagadnē”. Pēdējos gadus arvien aktīvāk runā par mākslu kā līdzekli, ko var izmantot slimnieku atveseļošanai. Pēdējais pandēmijas gads pierādījis, ka mākslas un kultūras vērtībām tiešām piemīt sabiedrības atveseļošanas un garīgā miera gūšanas spēks. Jānis Krampe ir novadnieks, dzīvo Liezēres pusē, bet iepazīstot dažādas mākslas vērtības, ceļo pa pasauli un savu radošumu izliek meditācijas gleznās. Vai gleznas par būt kā meditācija?
​​MAzā zāle

Līdz 5.decembrimPūču salidojums Madonā.  Maldas Rācene privātkolekcija, kuru plaši un daudzveidīgi pārstāv dažādu izmēru un lielumu pūces. Malda Rācene sākusi kolekcionēt pūcītes pirms 3 gadiem.  Pūce ir gudrības un vieduma simbols. Izstādē Madonā  būs apskatāmas dažādas formas un materiālu, lielākas un mazākas pūcītes, kuras attēlotas uz priekšmetiem, dažādām figūrām. Kolekcijā ir vairāk kā septiņi simti pūcīšu, daļa no tām būs aplūkojama muzeja izstāžu mazajā zālē.

No 9.decembra līdz 2022.gada 23.janvārimĒstere Zemīte “Pazudušie bērni” jeb Kapseļu ielas aprūpes centra bērnu portreti. Ēstere Zemīte ir gleznotāja un sociālā darbiniece, kura ikdienā strādā VSAC “Rīga” filiālē “Rīga” Kapseļu ielā. Ik dienu māksliniece redz bērnus, kuri ir ar dažādām veselības un invaliditātes problēmām, bez vecāku atbalsta un gādības, bet ar smaidu un katrs ir ar savu unikalitāti un vērtību. “Pazudušie bērni” ir portreti, kas mums atgādina - katrs bērns aprūpes centrā gaida savu ģimeni – cilvēkus, kas uzņemsies mīlestības pilnu gādību par bērnu, izvedīs viņu cauri bērna priekiem un sāpēm, dos viņam drošību, stabilitāti un iespēju attīstīties, kas nav un nebūs iespējama institūcijā. Ieeja izstādē bez maksas.

Mansards

Līdz 5.decembrim“Vienbil Divbil Trībil Trābil” - izstāde par Latviešu bēgļu nometnēs vāktiem skaitāmpantiem. Cik daudz un cik dažādi bijuši skaitāmpantiņi, kurus bērni izmantojuši 20. gadsimta vidū, Otrā pasaules kara laikā un pēc tā? Izcilais Baltijas kultūrvēstures pētnieks Oto Bongs savulaik savācis tā sauktajās "dīpīšu" jeb latviešu bēgļu nometnēs Rietumvācijā Otrā Pasaules kara izskaņā apkopojis dažnedažādus skaitāmpantiņus, šie skaitāmpantiņi skatāmi izstādē ar nosaukumu “Vienbil Divil Trībil Trābil”. Izstādes vēstījumu papildina novadnieku Ernas Ķikures (dz.Bērziņa) un rakstnieka Egila Kalmes (dz.Jānis Ozoliņš)  dzīvesstāsti, saistīti ar bēgļu nometnēm. 
    Izstādi veidojis “Kolektīvs” – kuratores Zane Zajančkauska, Marija Krivošeina; dizaineri Ilze Kalnbērziņa-Prā, Artūrs Arnis, Evija Štelpa, Raul Silva, Sabīne Moore; mākslinieki un meistari Pauls Kvālis, Justīne Jakuševa, Ieva Saulīte, Anda Lāce, Kaspars Groševs, Rūdolfs Janovs, Dzintars Volmanis, Līga Laurenoviča, Sandra Kivleniece sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecāko pētnieku Viesturu Zanderu, kā arī muzeju un pētniecības centru “Latvieši Pasaulē”. Izstādi organizē biedrība “Grafiskie stāsti”. Izstādes apmeklējums bez maksas!

​No 10.decembra – Krāsaini un silti. Izstādē  būs iespēja apskatīties lakatus, segas, zeķes un cimdus, ko darinājušas Sarkaņu amatu skolas rokdarbnieces.  Visu, kas noder ziemas aukstajā laikā un palīdz mums sasildīties.

​Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

Līdz 12.decembrim –  Madonas Valsts ģimnāzijas ēkai - 95. Cēlā ēka kalna galā, blakus Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēm pirms 95 gadiem bija pirmā trīsstāvu celtne Madonā. Izglītības iestāde, kuras arhitekts bija būvinženieris Arnolds Maidels. Laika gaitā skola piedzīvojusi dažādus laikus, līdz Otrajam pasaules karam te atradās Madonas vidusskola, Otrā pasaules kara gados lazarete jeb slimnīca, vēlāk – pilsētas vidusskola. Šogad ēkā 1. septembri svinīgi atzīmēja Madonas Valsts ģimnāzija. Izstādē aplūkosim ēkas vēsturi, kā arī skolēnu ikdienas gaidas gan mācībās, gan ārpus skolas.

No 15.decembraNozīmes no muzeja krājuma. Muzeja krājumā glabājas aptuveni 600 dažāda veida nozīmes un izstādē būs eksponētas vairāk kā 100 no tām: dāvinātas muzejam, veidotas dažnedažādiem pasākumiem, jubilejām u.t.t.

Līdz 2022.gada 6.martamKad mazgājies, mani atminies! Linu dvieļi no muzeja krājuma. Muzeja krājumā glabājas linu dvieļi, kas darināti laikā no 20.gadsimta sākuma līdz pat 21.gadsimta sākuma. Muzejam tos dāvinājušas pašas rokdarbnieces vai viņu radinieki.
    Linu dvieļi tika plaši lietoti sadzīvē, tiem bija ne vien praktisks pielietojums. Dvieļi kalpoja arī kā cilvēka dzīves ceļa simbols. Ir bijuši vienkāršāki dvieļi bez izšuvumiem un apmezglojumiem, kas tika izmantoti ikdienā, un bija rotātie jeb goda dvieļi, kas tika taupīti īpašiem notikumiem – tos izmantoja kāzās un kristībās. Dvieļus izmantoja arī bērēs, ar tiem laida kapā zārku. Proti, linu dvieļi pavadīja cilvēku no piedzimšanas līdz mūžīgai dzīvei. Uz dvieļiem arī lika svētku ēdienu un izmantoja tos telpu rotāšanā – teiksim, tie tika iekārti īpaši darinātā koka plauktā, lai mielotu acis.
    Muzeja krājumā esošajiem dvieļiem populārākais apdares veids ir tamborētas mežģīnes, tāpat dvieļu rotāšanā izmantoti izšuvumi – to galos izšūti ziedi, sveicieni un monogrammas (Latvijā visizplatītākais dvieļu rotājumu veids, kas Latvijas teritorijā ienāca 19.gs. beigās). 

​Izstāžu zāļu foajē izstādes skatāmas bez maksas.

​​PILSĒTVIDĒ
​​“Līdzsvarā”. No 3.jūnija pēcpusdienas uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus visas vasaras garumā. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām,  savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu.  Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,

Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Līdz 2021.gada 31.decembrim – izstāde “Linu apstrādes rīki un audumi no muzeja krājumiem”.  

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716