Latviešu
Valoda: Latviešu

Atceroties 1991.gada barikādes. Fotogrāfijas

Datums: 14.01.2020 09:16
19 skatījumi
Madonas muzeja foajē no 2020.gada 14.janvāra līdz 2.februārim apskatāma izstāde “Atceroties 1991.gada barikādes. Fotogrāfijas.” Izstādē aplūkojamas Ž.Bezmera un A.Matuļa fotogrāfijas, kā arī ar barikāžu laiku saistīti dokumenti. Apskatāmi jaunieguvumi – M.Cīruļa barikāžu dalībnieka apliecība un piemiņas zīme, kuras izdotas 2000.gada novembrī.
    Barikādes tika organizētas Rīgā un citās pilsētās no 1991.gada 13.-27.janvārim kā nevardarbīgas pretošanās veids. Pēc 1991.gada 13.janvāra notikumiem Lietuvā, kur PSRS karaspēks ar tankiem uzbruka Viļņas televīzijas tornim, bojā gāja 13 cilvēki un vairāk nekā 100 tika ievainoti, Latvijas Tautas fronte aicināja uz Vislatvijas mītiņu Doma laukumā. Tajā piedalījās un Daugavas malā sanāca 600 – 700 tūkstoši cilvēku no visas Latvijas. Cilvēki pauda gatavību atbalstīt atjaunoto Latvijas valsti. Pēc mītiņa cilvēki Vecrīgas ielās sāka veidot barikādes. Latvijas Republikas Augstākā Padome 1991.gada 13.janvārī pieņēma „Aicinājumu Latvijas tautai” un lēmumu „Par Latvijas Republikas Augstākās Padomes aizsardzības štāba izveidošanu”. 
    Tika dots rīkojums no laukiem ievest smago lauksaimniecības un celtniecības tehniku, lai barikādes nebūtu tik viegli pieejamas. Galvenie apsargājamie objekti bija Latvijas Republikas Augstākā Padome, Latvijas Republikas Ministru padome, Radio nams Doma laukumā, Telefona un telegrāfa centrāle Dzirnavu ielā, Radio un televīzijas centrs Zaķusalā, kā arī tilti. Barikādes izveidoja arī Liepājā, Kuldīgā un pie Ulbrokas.
    21.janvārī Latvijas Republikas Augstākās padomes priekšsēdētājs tikās ar PSRS prezidentu Mihailu Gorbačovu, kurš deva solījumu pārtraukt spēku akcijas Rīgā. Pēc šīs tikšanās un valdības aicinājuma 24.janvārī vairākums barikāžu dalībnieku devās mājup, tomēr pēdējās barikādes Vecrīgā tika nojauktas tikai 1992.gadā, kad tika panākta vienošanās par Krievijas Federācijas karaspēka izvešanu.
Rita MEDNE kultūrvēstures nodaļas vadītāja