Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

“Māls ar linu sasatika”

Datums: 29.01.2019 09:44
23 skatījumi
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs no 8.februāra būs apskatāma izstāde „LINS AR MĀLU SASATIKA”. Piektdien, 8.februārī plkst.14.00 muzeja izstāžu zālēs aicinām ikvienu uz divu radošu personību - docentes Helgas Ingeborgas Melnbārdes un meistara Māra Maniņa studiju meistaru darbu izstādes atklāšanu un tikšanos ar māksliniekiem.
    Nosaukumu, kā no tautasdziesmas izstādei devušas Latvijas Universitātes Tautas lietišķās mākslas studija /TLMS/ “Vāpe” un Tautas lietišķās mākslas studija “Rīdze”. Madonieši un tās viesi varēs priecēt acis ar audēju izaustiem darbiem un rakstiem, keramiķu trauku formām, māla mūzikas instrumentu daudzveidību un šaha  faktūrām. Izstādē meistari piedāvās darbus, kuri jau bijuši dažādās  izstādēs, gan tādus, kuri tikko no stellēm un cepļa. Ikvienas studijas meistars cenšas izgatavot kaut ko ne tik pierastu. Arī šajā izstādē varēs ieraudzīt meistaru knifiņus un dažādus neparastus risinājumus.
    TLMS "RĪDZE" dibināta Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 1972.gadā. Saviem darbiem studijas dalībnieki ierosmi galvenokārt gūst pētot muzeju etnogrāfijas fondus. Tur viņi pēta un izzina senās aušanas tehnikas, paņēmienus un raksturīgākos krāsu salikumus. Šajos gados aušanas prasmi ir apguvuši vairāk kā 150 interesenti.  Jau 25 gadus studiju vada daiļamata meistars  Māris Maniņš, kas sevī apvieno aicinājumu, izglītību un prasmes. Viņš savā arodā zina teju visu -  materiālus, stelles un tehnikas. Piedevām turpina savus meklējumus gan seno, gan moderno tehnoloģiju virzienā. Izstādē būs redzami lina izstrādājumi dažādos griezumos un izpildījumos.
    Latvijas Universitātes TLMS “Vāpe” pirms 44 gadiem dibinājusi tās ilggadējā vadītāja – māksliniece un Latvijas Universitātes docente Helga Ingeborga Melnbārde. Tā ir vienīgā tāda veida studija Latvijā augstskolu paspārnē. Studiju raksturojošā vadlīnija saistīta ar oriģinalitāti un atšķirīgumu, ieskatoties kultūras mantojumā un nododot to tālāk nākamajām paaudzēm. Tās dalībnieki ikdienā gatavo gan praktiskus, gan dekoratīvus traukus. No māla dažkārt top nepierastas, savādākas lietas.
    Abas studijas jau  kopā ir veidojušas izstādi „Nerātnības”, iedvesmojoties no nerātnajām tautasdziesmām. Keramika un audumi paši viens otru papildina, pat pārsteidz, kā sader kopā. Uz Madonu atceļos neierasti māla mūzikas instrumenti kā marimba, Brazīlijas reko-reko, šeikeri, bungas, zvani u.c., dažādu tēmu šahs, kurš ir pasaules kultūras iezīme un svarīga domāšanas attīstības spēle. Tajā skaitā ir šaha spēle, kura ir veltīta slaveno šahistu Mihaila Tāla un Mihaila Botviņņika pasaules čempionāta partijai, kurā Rīgā dzimušais šahists M.Tāls 1960.gadā uzvarēja. Īpaša ir izstādes sadaļa “Vieta pie galda”, kurai akcenti likti Kurzemē- villainē, saktā, meža zaļajā, jūras zilajā.
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs, Skolas ielā 10A izstāde būs aplūkojama līdz šā gada 3.martam.
    Piektdien, 8.februārī plkst.14.00 Madonas muzeja izstāžu zālēs aicinām uz divu radošu personību - docentes Helgas Ingeborgas Melnbārdes un meistara  Māra Maniņa  studiju  meistaru darbu izstādes „Lins ar mālu sasatika”  atklāšanu un tikšanos ar māksliniekiem.
Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja