Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Kultūras, politiskie un sabiedriskie, zinātnes un medicīnas, saimnieciskie darbinieki un sportisti

Vairāk

"Latvijas Skolas soma" Madonas muzejā

Muzejs piedāvā iepazīt kultūras mantojumu, valsts vēsturi, parādot vērtības, ar kurām lepoties un kuras jāsaglabā nākamajām paaudzēm

Vairāk

75 mirkļi MĀKSLAS KRĀJUMĀ

līdz 27.oktobrim

Vairāk

EX LIBRIS

Līdz 27.oktobrim

Vairāk

Glabātāji

Līdz 8.decembrim

Vairāk

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​

OKTOBRĪ MUZEJĀ

PASĀKUMI 
14. – 20.oktobris – UNESCO nedēļa, tēma “Spožie prāti: sievietes zinātnē”. UNESCO nedēļas mērķis - ar spilgtiem zinātnieču un zinātnieku dinastiju cilvēkstāstiem veicināt sabiedrības izpratnes veidošanos par pētniecības nozīmi kā valsts, tā indivīda dzīves pilnveidē un ilgtspējā. Radošu aktivitāšu veidā pievērsīsim uzmanību personām, kuras ar savu neatlaidīgo darbu un vēlmi pētīt, devušas ieguldījumu zinātnes attīstībā. 

16.oktobrī plkst.12.00 –
Tikšanās senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Tikšanās ar galdnieku mājražotāju un veselīga dzīvesveida piekritēju Māri Dolbi. 

18.oktobrī plkst.14.00 –
Latvijas Kara muzeja foto izstādes “Glabātāji” atklāšana 

24.oktobrī no plkst.9.00 – 16.00 –
Zinātniskie lasījumi “Lokālās vēstures pētniecība. Nozīme. Pieredze. Problēmas”. Tradicionālā konference, veltīta muzeja 75-gadei, kurā piedalīsies vēsturnieki no Madonas, Valmieras, Cēsu un Lietuvas muzejiem, kā arī Historia.lv  redaktors V.Grīviņš , Latgales Pētniecības institūta vadītājs dr.hist. H.Soms, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, dr.hist. J.Urtāns. Konferencē pievērsīsim uzmanību novadpētniecībai, klausoties par kinooperatoru Jāni Doredu /1881-1954/ - cēsnieks Latvijā un pasaulē, mākslinieka Staņislava Birnbauma dzimtas stāstu, par novadpētniecības muzeja krājuma kolekciju komplektēšanu, par Historia.lv kā novadpētniecības platformu, par lokāla vēstures pētījuma īpatnībām, par divu, iepriekš nezināmu pilskalnu jaunatklājumiem Madonas novadā. Muzeja sadraudzības partneri no Lietuvas stāstīs par Antanasa Baranauskas  dzimtas koku kā muzeja pastāvēšanas iemeslu un Lietuviešu ciema 20.gs. izpēti. Precīza konferences programma muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.
​​IZSTĀDES
​​
Lielās  zāles


​Līdz 27.oktobrim – 75 mirkļi mākslas krājumā. Izstāde veltīta Madonas muzeja 75 gadu dzimšanas dienai. Muzeja krājuma mākslas darbu kolekcijā ir vairāk kā 1770 vienību, kas pārstāv glezniecību, grafiku, tēlniecību, keramiku. Kolekcijā atrodas tādu autoru kā L.Āriņš, V.Baida, M.Bīrīte, A.Bromults, I.Celmiņa, A.Dembo, B.Dumpe, E.Grūbe, I.Jakobi, I.Krolle, G.Krollis, A.Ozoliņa, R.Pinnis, J.Seiksts, Ā.Skride, I.Vecozols, V.Zābers un citi darbi. Izstādē būs eksponēti mākslas krājuma darbi, radot 75 mirkļus no plašās mākslas kolekcijas.

​​

Mazā zāle

Oktobrī Lielākais, senākais, smagākais … muzeja krājumā. Turpinot Madonas muzeja tradīciju, muzeja jubilejas gados veidot izstādi par muzeja vēsturi un atzīmējot muzeja 75.dzimšanas dienu, aicinām paraudzīties uz dažādiem krājuma priekšmetiem, uzzinot to vēsturisko stāstu un atspoguļojot  to vecumu, izmēru, iegūšanas vietu un veidu. Atklāsim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturi, kultūrvēsturisko, vēsturisko mantojumu, tradīcijas, svarīgākos notikumus un personības. Izstādei tiks izvēlēti priekšmeti, kur katrs pārstāvēs vienu no piedāvātajām kategorijām. Radīsim iespēju ikvienam apmeklētājam ielūkoties muzeja neredzamajā darbā, atklājot apmeklētājam kā materiāli glabājas, kad tie nav eksponēti izstādē, kāds ir ceļš, kad kāds priekšmets vai dokuments, vai mākslas darbs nonāk līdz krājumam.

MANSARDS

No 18.oktobraGlabātāji. Foto izstāde no Latvijas Kara muzeja. Izstādes veidotāji ir Latvijas Kara muzejs un sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējiem un studentiem – topošajiem fotogrāfiem tapušas fotogrāfijas, kurās dokumentēti Latvijas Kara muzeja darbinieki un muzeja priekšmets – liecība par latviešu karavīru dzīvi un dienestu un tā ir veltījums Latvijas armijas simtgadei.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

No 25.septembra – Ex libris no muzeja krājuma. Ekslibris jeb grāmatas īpašumzīme ir miniatūrgrafikas mākslas darbs, grāmatzīme, kas norāda uz grāmatas īpašnieku. Mākslas virziens izveidojās Rietumeiropā piecpadsmitā gadsimta beigās, kad grāmata dzīvē kļūst par jaunu sociālās komunikācijas veidu, kas vispirms pieejama pārtikušajai sabiedrības daļai. Grāmatas zīme vienmēr rotāta ar greznu monogrammu-īpašnieka vārdu vai iniciāļiem, papildinot to ar dzimtas ģerboni. Ekslibris tiek ielīmēts grāmatas pirmā vāka iekšlapā. Izvēlētie ekslibri no muzeja krājuma vēlreiz uzsver, ka labam ekslibra meistaram jābūt apveltītam ar pacietību un izdomu, jo darbā jāatspoguļo tās personas vai iestādes raksturīgākās iezīmes, nodarbošanās vai vaļasprieks. Ir iespēja apspēlēt kādu uzvārdu, bet jāievēro arī tas, ka ekslibris nedrīkst apvainot kādu personu vai iestādi, kurai tā veltīta.  Lai arī mūsdienās grāmata ar ielīmētu ekslibri ir retums, vēl lielāks retums tā ir bibliotēku krājumos, bet ekslibris ir dzīvotspējīgs, un tas dzīvos, kamēr vien būs grāmatas.

​No 28.oktobraVēstules no muzeja krājuma. Vārdam “Vēstule” šogad 150 gadi.

No 1.oktobra – Rakstāmrīki un mācību piederumi no muzeja krājuma

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Oktobrī - izstāde "Neba maize pate nāca..." (darba rīki no grauda līdz maizes cepšanai)
Oktobrī - izstāde "Egils Kalme. Kara un trimdas maize" (veltījums novadnieka - mākslinieka un rakstnieka 110.dzimšanas dienas atcerei)

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997