Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Kultūras, politiskie un sabiedriskie, zinātnes un medicīnas, saimnieciskie darbinieki un sportisti

Vairāk

Latvijas Sarkanbaltsarkanā karoga stāsti

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstāde no 25.aprīļa līdz 10.jūnijam. Autors – Dr.hist. Tālis Pumpuriņš

vairāk

Madara Neikena. Tur un tepat

2018.gada 20.aprīlis - 27.maijs

vairāk

"CIANO pavasaris" Madonas muzejā

No 26.maija līdz 22.jūnijam

vairāk

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie

MAIJĀ MUZEJĀ

PASĀKUMI

25.maijs – Latvijas Muzeju diena. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja darbinieki dodas uz J.Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeju un O.Kalpaka piemiņas vietu, muzeju “Airītes”.

26.maijs plkst.14.00 – izstādes “Ciano pavasaris” atklāšana

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Atjaunotā pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Kopš oktobra sākuma ekspozīcijā ir jaunums – virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī – seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā

Lielās  zāles

Līdz 27.maijamMadara Neikena “Tur un tepat”. Madara Neikena pieder pie jaunākās paaudzes latviešu gleznotājiem. Viņa ir viena no retajiem māksliniekiem, kuri vēl arvien iet atklātā dabā un glezno “a la prima”. Viņas darbos redzama jūras ainava jeb marīna un krāsas un gaismas mijiedarbība.  M.Neikenas darbus raksturo krāsas un ainavas vieglums, lakoniska līdz minimālismam gleznieciskā izteiksme, kur gleznas kompozīcija un emocionālais vēstījums tiek ievilkts tikai ar pāris līnijām. M.Neikena beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, Glezniecības nodaļu (2015.g.). 2014.gadā saņēmusi “SEB stipendiju glezniecībā” un “Premio Marina di Ravenna 2014” (Itālijā).

Mansards

No 26.maija – izstāde “Ciano pavasaris”. Izstādē būs aplūkojami darbi, kas veidoti cianotipijas grafikas tehnikā. Darbu autori ir vairāki mākslinieki, kas apvienojušies domubiedru grupā – Heršela grupa. Šajā tehnikā veidotos darbus dēvē par gaismas mākslu, jo darba procesā ļoti svarīga loma ir saules gaismai vai speciālām lampām un raksturīga cianotipijas darbu iezīme ir zilā krāsa.

Mazā zāle

Maijā – Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstāde "Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga stāsti". Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstāde detalizēti aplūko kā no 13. gs. Atskaņu hronikā minētā cēsnieku sarkanbaltsarkanā karoga  idejiskā prototipa tika izveidots latviešu tautas un Latvijas valsts karogs. Tie ir stāsti par latviešu sarkanbaltsarkano krāsu popularizēšanas gadījumiem gan 19.gs. beigās studentu aprindās, gan latviešu strēlnieku bataljonu veidošanās laikā Pirmajā pasaules karā, gan arī Latvijas Atbrīvošanas karā (1918 – 1920). Parādīta arī mākslinieku darbība karoga tapšanā. Izstādes autors Dr.hist. Tālis Pumpuriņš

FOAJĒ

MaijāVirtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri.

Līdz 27.maijam –  Kultūras darbiniece Marta Kraslovska (25.05.1928.–05.03.2018.)

No 28.maija – Amatnieks Voldemārs Māliņš (dz.1928.g.)

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā


Maijā  – izstāde “No Sarkaņu skolas vēstures”

Maijā – etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
·         Amatniecības darba rīku kolekcija;
·         Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
·         19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
·         Kopš 2017.gada jūlija atvērta jauna krājuma ekspozīcija "Tradicionālās tvertnes un mēri”.

Pastāvīgi – Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate ir bezmaksas. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997