Latviešu
Valoda: Latviešu

Noteikumi muzeja apmeklējumam klātienē no 11.oktobra

Vairāk

Madonas muzeja aktualitātes

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk

ATJAUNOTĀS VĒRTĪBAS

Līdz 17.oktobrim

Vairāk
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS

Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187
AKTUĀLĀ INFORMĀCIJA SAISTĪBĀ AR COVID-19 tīmekļvietnēs: 
       
oficiālā informācijahttps://covid19.gov.lv/
       
Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
       
Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējo situāciju: https://likumi.lv/ta/id/318517-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu
       
aktuālā Kultūras ministrijas informācija: https://www.km.gov.lv/lv/jaunums/kulturvietu-telpas-no-11-oktobra-vares-apmeklet-uzradot-covid-19-sertifikatu-iznemums-gramatu-apmaina-bibliotekas?fbclid=IwAR1JymTxfMnLAc1QsQ28i7JaVMSZLpGbzmVSqPgpMyGQgud6z_9sb7NzOjE

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​OKTOBRĪ MUZEJĀ
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187

Informācija par drošības pasākumiem: https://www.km.gov.lv/lv/aktualais-par-covid-19
Jautājumu gadījumā sazināties pa tālruni 64823844, 26102225

PASĀKUMI

20.oktobrī plkst.12.00 – Tikšanās ciklā “Dzīves un mākslas krāsās.  Atbilstoši aktuālajām epidemioloģiskajām prasībām, nākot uz pasākumu, nepieciešams līdzi derīgs Covid-19 digitālais vai izdrukāts sertifikāts vai arī Covid-19 tests. Kā arī, neaizmirstiet personu apliecinošu dokumentu!

 
29.oktobrī no plkst.10.00 – 16.30 tiešsaitē Fonda Nāc Līdzās! un Latvijas Muzeju biedrības organizētas apmācības muzeju un citu kultūras mantojuma objektu speciālistu profesionālajai izaugsmei, kā strādāt ar apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām.

Oktobrī – Tikšanās ar jauniešiem, sarunas par šodien aktuālām tēmām, izstādes “Vienbil Divbil Trībil Trābil” /Latviešu bēgļu nometnēs vākti skaitāmpanti” ietvaros. Ierašanās uz pasākumu tikai ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu. Datums un laiks tiks precizēts!

​Brīvdienu maršruts "Lubāna-Madona-Cesvaine-Kalsnava-Ērgļi": https://www.youtube.com/watch?v=GKuppnUDKW8

Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, Madonas muzejs 15.maijā piedalījās Latvijas Muzeju nakts pasākumā “Bez robežām” piedāvājot :
1. Pārbaudīt savas zināšanas un izspēlēt muzeja speciālistu sagatavoto viktorīnu par priekšmetiem un interesantiem faktiem.  Lai piedalītos viktorīnā, ej uz saiti: https://saite.lv/bXAUG

Gada nogalē - 17.decembrī - muzeja apmeklētājiem vēlējāmies uzdāvināt Ziemassvētku dāvanu - Ziemassvētku zvanu izstādi no Ludmilas Merkulovas bagātās privātkolekcijas. 21.decembrī Madonas muzeju, tāpat kā pārējos Latvijas muzejus slēdza apmeklētājiem un zvanu izstāde palika neapskatīta. Aicinām ielūkoties un gūt vismaz nelielu ieskatu no dažādajiem Ziemassvētku zvaniem un to skaņām. https://www.facebook.com/muzejsmadona/videos/245686000515682/

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

IZSTĀDES

Lielās  zāles
No 22.oktobraJānis Krampe “Meditācija”. Pēdējos gadus arvien aktīvāk runā par mākslu kā līdzekli, ko var izmantot slimnieku atveseļošanai. Pēdējais pandēmijas gads pierādījis, ka mākslas un kultūras vērtībām tiešām piemīt sabiedrības atveseļošanas un garīgā miera gūšanas spēks. Jānis Krampe ir novadnieks, dzīvo Liezēres pusē, bet iepazīstot dažādas mākslas vērtības, ceļo pa pasauli un savu radošumu izliek meditācijas gleznās. Vai gleznas par būt kā meditācija?
​​MAzā zāle

Līdz 3.oktobrimDita Danosa. Fotogrāfijas. Dita Danosa ir rīdziniece, kura par savas pirmās fotogrāfiju izstādes vietu ir izvēlējusies tieši Madonas muzeju. Fotografēšana ir Ditas sirdslieta un viņa to dara jau sen, tādēļ pirmajā personālizstādē būs iespēja ielūkoties dažādos fotogrāfijas žanros: ainavas, portreti, makrofotogrāfijas u.c. Autore fotografē kopš bērnības un viņu interesē daba – no plašas ainavas līdz kāda auga vai kukainīša gandrīz nesaskatāmai detaļai, kā arī portreti, īpaši acis un fotomākslā retāk atspoguļotais, bet izteiksmīgais profila līnijas plūdums. It visā tiek meklēts apjoms, faktūru un ritmu dažādība, ko veiksmīgi var parādīt ar krāsu, bet tikpat iespaidīgi melnbaltajā fotogrāfijā.

No 8.oktobraPūču salidojums Madonā.  Maldas Rācene privātkolekcija, kuru plaši un daudzveidīgi pārstāv dažādu izmēru un lielumu pūces. Malda Rācene sākusi kolekcionēt pūcītes pirms 3 gadiem.  Pūce ir gudrības un vieduma simbols. Izstādē Madonā  būs apskatāmas dažādas formas un materiālu, lielākas un mazākas pūcītes, kuras attēlotas uz priekšmetiem, dažādām figūrām. Kolekcijā ir vairāk kā septiņi simti pūcīšu, daļa no tām būs aplūkojama muzeja izstāžu mazajā zālē.

Mansards

Oktobrī (līdz 7.novembrim)“Vienbil Divbil Trībil Trābil” - izstāde par Latviešu bēgļu nometnēs vāktiem skaitāmpantiem. Cik daudz un cik dažādi bijuši skaitāmpantiņi, kurus bērni izmantojuši 20. gadsimta vidū, Otrā pasaules kara laikā un pēc tā? Izcilais Baltijas kultūrvēstures pētnieks Oto Bongs savulaik savācis tā sauktajās "dīpīšu" jeb latviešu bēgļu nometnēs Rietumvācijā Otrā Pasaules kara izskaņā apkopojis dažnedažādus skaitāmpantiņus, šie skaitāmpantiņi skatāmi izstādē ar nosaukumu “Vienbil Divil Trībil Trābil”. Izstādes vēstījumu papildina novadnieku Ernas Ķikures (dz.Bērziņa) un rakstnieka Egila Kalmes (dz.Jānis Ozoliņš)  dzīvesstāsti, saistīti ar bēgļu nometnēm. 
    Izstādi veidojis “Kolektīvs” – kuratores Zane Zajančkauska, Marija Krivošeina; dizaineri Ilze Kalnbērziņa-Prā, Artūrs Arnis, Evija Štelpa, Raul Silva, Sabīne Moore; mākslinieki un meistari Pauls Kvālis, Justīne Jakuševa, Ieva Saulīte, Anda Lāce, Kaspars Groševs, Rūdolfs Janovs, Dzintars Volmanis, Līga Laurenoviča, Sandra Kivleniece sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju, Latvijas Nacionālās bibliotēkas vecāko pētnieku Viesturu Zanderu, kā arī muzeju un pētniecības centru “Latvieši Pasaulē”. Izstādi organizē biedrība “Grafiskie stāsti”. Izstādes apmeklējums bez maksas!

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

No 5.oktobra –  Madonas Valsts ģimnāzijas ēkai - 95. Cēlā ēka kalna galā, blakus Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēm pirms 95 gadiem bija pirmā trīsstāvu celtne Madonā. Izglītības iestāde, kuras arhitekts bija būvinženieris Arnolds Maidels. Laika gaitā skola piedzīvojusi dažādus laikus, līdz Otrajam pasaules karam te atradās Madonas vidusskola, Otrā pasaules kara gados lazarete jeb slimnīca, vēlāk – pilsētas vidusskola. Šogad ēkā 1. septembri svinīgi atzīmēja Madonas Valsts ģimnāzija. Izstādē aplūkosim ēkas vēsturi, kā arī skolēnu ikdienas gaidas gan mācībās, gan ārpus skolas.

Līdz 24.oktobrim ­– “Pazīstama cilvēka izstāde”. Jau piecus gadus radošā multimediju studija “Kanna” organizē foto un fotogrāfiju digitālās apstrādes kursus pieaugušajiem. Par spīti pandēmijai, arī šis gads nebija izņēmums un kursa noslēgumā kursa dalībnieki izveidoja izstādi, atlasot fotogrāfijas pēc savas izvēlētās tēmas. Izstādi veido 9 audzēkņu 15 fotogrāfijas, kurās var nojaust dažādas autoru tēmas: rokas, ainava, mirklis, bērnība, durvis u.t.t.

​No 29.oktobra - Lauku muzikanti Madonas novadā 20. gadsimtā. Izstāde pirmo reizi tik plaši iepazīstina ar muzeja krājuma materiāliem par lauku muzikantiem,  muzicēšanas tradīcijām, mūzikas instrumentu gatavotājiem kā vienu no nemateriālās kultūras mantojuma sastāvdaļām. Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Izstādi papildinās mūzikas instrumenti no muzeja krājuma – cītaras, vijoles un citi.

PILSĒTVIDĒ

Māksla skatlogos  Katra dzimšanas diena ir svētki. Tā ir koša ballīte. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājums sniegs varavīksnes krāsu baudījumu 95 gadu dzimšanas dienas svinību vasarā. Dāvināsim Jums ievērojamu Latvijas mākslinieku mākslas darbus pilsētas vidē. Lepojamies ar māksliniekiem, kuri nāk no novada un kuri izvēlas Madonu kā savu dzīves vietu un radošā veikuma vērtību glabāšanas vietu.

Reiz te bija tā: Tiesu nama logos fotogrāfijas no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma arhīviem ar vietas un  apkārtnē esošo vietu agrāko izskatu. Būs redzams Tiesu nama ēkas bijušais izskats(Lattelekom telekomunikāciju centrs), Madonas mūzikas skolas tagadējā ēka, pilsētas pašvaldības ēka un citas apkārtnē esošās vietas. Tās ļaus garāmgājējiem ielūkoties vēsturē, novērtēt pārmaiņas un redzēt izaugsmi. 

“Lidojošās gaismas”  viesnīcas “Madona” logā ir trīs spilgtu personību – keramiķes Izabellas Krolles, keramiķes Līgas Skariņas un tekstilmākslinieces Ineses Jakobi darbi. Keramika un tekstils. Kas tiem kopējs?  Ielūkojies pats, iespējams nebūsi redzējis šos Madonas muzeja mākslas krājuma darbus. Tie spēs pārsteigt.
 Foto izstādes ir muzeja dāvana pilsētniekiem, pilsētai un tās viesiem 95.gadu jubilejā.

“Līdzsvarā”(visa vasara). No 3.jūnija pēcpusdienas uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus visas vasaras garumā. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām,  savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu.  Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,

Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Līdz 2021.gada 31.decembrim – izstāde “Linu apstrādes rīki un audumi no muzeja krājumiem”.  

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716