Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonas muzejs atkal atvērts apmeklētājiem!

No 16.novembra

vairāk

"GAISMA"

Mākslas un vispārizglītojošo skolu audzēkņu darbu izstāde. Līdz 27.februārim

Vairāk

Kad mazgājies, mani atminies!

Linu dvieļi no muzeja krājuma. Līdz 2022.gada 6.martam

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS

Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187
AKTUĀLĀ INFORMĀCIJA SAISTĪBĀ AR COVID-19 tīmekļvietnēs: 
       
oficiālā informācijahttps://covid19.gov.lv/
       
Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
       
Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējo situāciju: https://likumi.lv/ta/id/318517-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu
       
aktuālā Kultūras ministrijas informācija: https://www.km.gov.lv/lv/muzeju-darbs
IEVĒRĪBAI!
Madonas muzeja Izstāžu zāles, Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos strādā t.s. zaļajā jeb drošajā režīmā, kas nozīmē, ka:
  • Ieeja muzejā tikai ar sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu – pasi,  ID karti, autovadītāja apliecību, skolēna apliecību, studenta apliecību, pensionāra apliecību vai izdienas pensijas saņēmēja apliecību..
  • ​Bērniem līdz 12 gadu vecumam jābūt kopā ar pieaugušo, kurš var uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
  • ​Bērniem no 12 gadu vecuma jāuzrāda vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu ar negatīvu rezultātu.
  • Muzeja apmeklētājiem (izņemot apmeklētājiem no vienas mājsaimniecības) ir jāievēro 2 metru savstarpēja distance, kā arī jālieto sejas maskas, nosedzot muti un degunu (izņemot bērnus līdz 7 gadu vecumam). No 25.janvāra obligāti jālieto medicīniskā sejas maska vai FFP2 respirators.
  • Šobrīd noteikumi paredz, ka iekštelpās nevar sniegt muzejpedagoģisko nodarbību pakalpojumus, tie var norisināties tikai ārtelpās un  tajos var piedalīties jaunieši, kuriem ir vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī izglītojamie, kuri ir veikuši Covid-19 testu izglītības iestādē organizētā skrīninga ietvaros, ja vienā grupā pulcējas ne vairāk kā 20 personas. Madonas muzejs piedāvā vienu programmu, kas pieejama ārtelpās, tā ir “Kā būvēta Madona”, tādēļ ja ir interese, aicinām sazināties ar mums, zvanot uz tālr. 64823844 vai 29418187

    Vairāk informācijas: https://www.km.gov.lv/lv/muzeju-darbs

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​JANVĀRĪ MUZEJĀ
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26089745
 Izglītojošais darbs - 29418187
E-pasts: muzejs@e-madona.lv
 Haralda Medņa kultūrizglītības centrs 
Dziesmusvētku skola SLĒGTS.
​Tālr. informācijai: 64822480, 26541110.

Informācija par drošības pasākumiem: https://www.km.gov.lv/lv/aktualais-par-covid-19
Jautājumu gadījumā sazināties pa tālruni 64823844, 26102225

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

IZSTĀDES

Lielās  zāles
No 15. janvāra līdz 27. februārimGaisma. Izstāde ir vairāku vizuālo mākslas konkursu darbu rezultāts, kurā piedalījušies Madonas novada mākslas skolu, vispārizglītojošo skolu, vairāku Latvijas mākslas skolu un Valmieras, Daugavpils un Rēzeknes speciālās ievirzes skolu audzēkņi. Tie ir bijuši vairāki radošo darbu konkursi, piem., “Gaismas rādiusā”, “Gaismas paralēles”, “Dizains izgaismo”  u.c., kuru vienojošais motīvs bijis gaisma un tā organizatori - J. Simsona Madonas mākslas skola.
    Izstādē būs aplūkojami aptuveni 200 autoru dažādās tehnikās un variācijas radīti darbi: zīmējumi, gleznojumi, animācijas, video, dizaina tērpi u.c.
​​MAzā zāle

No 28.janvāra līdz 13.martam Dzīves sapņu darbi. Madonas Bērnu un jauniešu centram šogad 55 gadi un svētku pasākumu ietvaros Madonas muzejā būs eksponēti Madonas novada interešu izglītības pulciņu pedagogu darbi, kas tapuši kā vaļasprieka izpausme, kā hobijs, kas sniedz mieru no steidzīgās ikdienas un rada prieku ne tikai pašam, bet arī apkārtējiem.

Mansards

​Līdz 30.janvārim – Krāsaini un silti. Sarkaņu amatu skolas rokdarbu un aušanas pulciņa dalībnieču radīto darbu izstāde. Radošo studiju darbā apvienojušās dalībnieces no dažādām Madonas novada vietām,  kuras veiksmīgi un profesionāli vada meistares Vanda Podiņa un Daira Drozdova. Rokdarbnieču veikums izstādē apskatāms gan senāk, gan tagad radītajos darbos. Pēdējos divus gadus studijas dalībnieces pievērsušās apģērbu darināšanai. Ir tapuši džemperi, vestes, kostīmi, jakas,  kleitas, mēteļi, kā arī cimdi un zeķes. Darbi top no dažādiem materiāliem, galvenokārt no vilnas, pusvilnas un kokvilnas.
    Audēju radītajos darbos dominē krāsu un rakstu spēle, kas  savstarpējā vijumā  veido savu ritmu.  Katra audēja ieliek savu redzējumu šajā spēlē, lai rezultāts būtu tīkams acij. Kādai patīk aust lielos formātus– segas, lakatus, kādai – galda sedziņas, dvielīšus, bet vēl kāda sākusi veidot cita veida rokdarbiņus. Dalībnieces ir ļoti dažādas, bet visas kopā vieno vēlme darboties un priecāties par rezultātu.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri


Līdz 30.janvārimNozīmes no muzeja krājuma. Muzeja krājumā glabājas aptuveni 600 dažāda veida nozīmes un izstādē būs eksponētas vairāk kā 100 no tām: dāvinātas muzejam, veidotas dažnedažādiem pasākumiem, jubilejām u.t.t.

Līdz 6.martamKad mazgājies, mani atminies! Linu dvieļi no muzeja krājuma. Muzeja krājumā glabājas linu dvieļi, kas darināti laikā no 20.gadsimta sākuma līdz pat 21.gadsimta sākuma. Muzejam tos dāvinājušas pašas rokdarbnieces vai viņu radinieki.
    Linu dvieļi tika plaši lietoti sadzīvē, tiem bija ne vien praktisks pielietojums. Dvieļi kalpoja arī kā cilvēka dzīves ceļa simbols. Ir bijuši vienkāršāki dvieļi bez izšuvumiem un apmezglojumiem, kas tika izmantoti ikdienā, un bija rotātie jeb goda dvieļi, kas tika taupīti īpašiem notikumiem – tos izmantoja kāzās un kristībās. Dvieļus izmantoja arī bērēs, ar tiem laida kapā zārku. Proti, linu dvieļi pavadīja cilvēku no piedzimšanas līdz mūžīgai dzīvei. Uz dvieļiem arī lika svētku ēdienu un izmantoja tos telpu rotāšanā – teiksim, tie tika iekārti īpaši darinātā koka plauktā, lai mielotu acis.
    Muzeja krājumā esošajiem dvieļiem populārākais apdares veids ir tamborētas mežģīnes, tāpat dvieļu rotāšanā izmantoti izšuvumi – to galos izšūti ziedi, sveicieni un monogrammas (Latvijā visizplatītākais dvieļu rotājumu veids, kas Latvijas teritorijā ienāca 19.gs. beigās). 

​Izstāžu zāļu foajē izstādes skatāmas bez maksas.

​​PILSĒTVIDĒ
​​“Līdzsvarā”. No 3.jūnija pēcpusdienas uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus visas vasaras garumā. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām,  savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu.  Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,

Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716