Latviešu
Valoda: Latviešu

Jūlija mēnesis – jaunas izstādes muzejā!

Vairāk

Top jauna ekspozīcija

Vairāk

Kas ir Nacionālais Muzeju krājuma kopkatalogs jeb NMKK?

vairāk

Madonas slimnīcai 90 - "No tevis jau neprasa daudz – no tevis prasa visu"

Stāsts par Ērgļu zonālo slimnīcu

Vairāk
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS

Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187
AKTUĀLĀ INFORMĀCIJA SAISTĪBĀ AR COVID-19 tīmekļvietnēs: 
       
oficiālā informācijahttps://covid19.gov.lv/
       
Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates-par-covid-19
       
Ministru kabineta rīkojums par ārkārtējo situāciju: https://likumi.lv/ta/id/318517-par-arkartejas-situacijas-izsludinasanu
       
aktuālā Kultūras ministrijas informācija: https://www.km.gov.lv/lv/ministrija/aktualais-par-covid-19#gsc.tab=0

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​JŪLIJĀ MUZEJĀ
MUZEJA PAKALPOJUMI TIEK SNIEGTI IEVĒROJOT EPIDEMIOLOĢISKOS DROŠĪBAS PASĀKUMUS
Tālruņi informācijai:
Muzeja direktore – 26541110
Galvenā krājuma glabātāja –29347012
Pētnieciskais darbs – 26826082
 Izglītojošais darbs - 29418187

Informācija par drošības pasākumiem: https://www.km.gov.lv/lv/aktualais-par-covid-19
Jautājumu gadījumā sazināties pa tālruni 64823844, 26102225

PASĀKUMI

Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, muzejs atvērts apmeklētājiem no 5.jūnija.

Brīvdienu maršruts "Lubāna-Madona-Cesvaine-Kalsnava-Ērgļi": https://www.youtube.com/watch?v=GKuppnUDKW8

Ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus, Madonas muzejs 15.maijā piedalījās Latvijas Muzeju nakts pasākumā “Bez robežām” piedāvājot :
1. Pārbaudīt savas zināšanas un izspēlēt muzeja speciālistu sagatavoto viktorīnu par priekšmetiem un interesantiem faktiem.  Lai piedalītos viktorīnā, ej uz saiti: https://saite.lv/bXAUG

Gada nogalē - 17.decembrī - muzeja apmeklētājiem vēlējāmies uzdāvināt Ziemassvētku dāvanu - Ziemassvētku zvanu izstādi no Ludmilas Merkulovas bagātās privātkolekcijas. 21.decembrī Madonas muzeju, tāpat kā pārējos Latvijas muzejus slēdza apmeklētājiem un zvanu izstāde palika neapskatīta. Aicinām ielūkoties un gūt vismaz nelielu ieskatu no dažādajiem Ziemassvētku zvaniem un to skaņām. https://www.facebook.com/muzejsmadona/videos/245686000515682/

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Ekspozīcijā aplūkojami akmens un kaula rīki, kas vēsta par pašu senāko laiku, bronzas rotaslietas un metāla darbarīki un rotaslietas, senlietas no Madonas apkārtnē esošajām ezermītnēm, kā arī arheoloģiskie priekšmeti no Madonas senkapiem.

IZSTĀDES

Lielās  zāles
No 2.jūlija –  “Izredzētās dienas”. Novada mākslinieku Valērija Baidas un Maijas Jakovičas mākslas darbi vienā lielā izstādē, atainojot klasiskās glezniecības pamatus. Abu mākslinieku redzējumā – portreti, ziedi un klusās dabas, Latvijas un Madonas ainavas.
    Mākslinieks Andrejs Ģērmanis ir rakstījis: “Valērijs Baida ir daudzpusīgs mākslinieks. Viņš strādā  dažādos žanros, bet viens no grūtākajiem žanriem – portrets – mākslinieka daiļradē ļauj visīstāk un pārliecinošāk izpausties humānismam, sirsnībai un iejūtībai pret attēlojumu. Valērijs Baida – stabils impresionistiskā reālisma pārstāvis, jūtīgs un apdarē pacietīgs dabas interprets, konsekvents glezniecisko vērtību glabātājs.”
​​MAzā zāle

JūlijāMadonas pilsētas slimnīcai 90 /No Tevis jau neprasa daudz, no Tevis prasa visu/. 2021.gadā Madonas slimnīca svinēs savu 90 gadu jubileju. Gadu gaitā tā piedzīvojusi neskaitāmas pārmaiņas, no mazas slimnīciņas ar 20 gultasvietām un 2 ārstiem, līdz pat 245 gultas vietām 1992.gadā, kad slimnīcai pievienoja tuberkulozes dispansera gultas. Šobrīd slimnīcā vienlaikus var uzņemt ap 100 pacientu. Madonas mediķi vienmēr ir rūpējušies par iedzīvotāju veselības aprūpi un, iedzīvotājiem to novērtējot, viņi nepieciešamības gadījumā ir gatavi arī cīnīties par slimnīcas pastāvēšanu.
     Izstādē piedāvāsim ielūkoties faktos, stāstos un atmiņās par veselības aprūpes iestāžu darbību ne tikai Madonas pilsētā, bet arī kaimiņu pagastos un pilsētās, jo tās visas ir bijušas savstarpēji saistītas:  Madonas slimnīca, Varakļānu, Ērgļu, Cesvaines, Lubānas, Ļaudonas slimnīcas, to darbinieku atmiņas, kā arī fotogrāfijas un dokumenti, kā arī dažu ambulanču vai feldšerpunktu ēkas un to darbinieki.
    Izstādes priekšmeti un dokumenti apliecina par kolektīvu kopību un ataino mediķus ne tikai darbā, bet arī ārpus darba, kopīgās sporta aktivitātēs, svinot svētkus un citus pasākumus.

Mansards

Līdz 25.jūlijam –  Tautas lietišķo mākslas studiju “Ceplis” (keramika) un “Austra”, “Rītausma”,  “Irbu” (tekstilija)  radošo darbu izstāde “No Iļģuciema”. Četru Tautas lietišķās mākslas studiju “Ceplis” (keramika) un “Austra”, “Irbi” un “Rītausma” (tekstilijas) radītie mākslas darbi. Keramikas un tekstiliju darbi veidoti dažādās tehnikās, atainojot tā autora domu lidojumu. Ziedu vai mežģīņu raksta nospiedums vai atveidojums uz liela māla šķīvja, vai smalki tamborēts plecu lakats.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

No 2. jūlija līdz 15. augustam“To var tikai Ruņģis” /Jānim Ruņģim 90/. Mākslinieks Jānis Ruņģis dzimis 1931.gada 14.jūlijā. Šogad mākslinieks atzīmētu 90 gadus, bet diemžēl apaļo jubileju nesagaidīja, jo mira 2021.gada 13.martā. Fotogrāfs, mākslinieks, gaišs un radošs cilvēks, bet visam pāri – savas zemes patriots. Izstāde, kurā piedāvāsim ielūkoties J.Ruņģa uzņemtajos foto kadros, kas fiksēti visas dzīves laikā, kā arī apskatīties pāris viņa radītos izgudrojumus, sadzīvē izmantojamas lietas.

Līdz 25.jūlijam - Arvīda Barševska fotoizstāde „Latvietis Filipīnās”. Izstādē redzamas krāsainās fotogrāfijas (A3), kuras tapušas 2018.gada martā, starptautiskās mobilitātes Erasmus+ ietvaros apmeklējot  Filipīnas: Mindanao Universitāti (MU)  Davao pilsētā Mindanao salā.
    Pojekta ietvaros DU un MU pētnieki un studenti organizēja ekspedīcijas džungļos, kur pētīja dabu, apgūstot jaunas pētījuma metodes un paņēmienus. Procesa laikā lieliski varēja iepazīt kā Filipīnu unikālo dabu, tā salas vietējos iedzīvotājus.
    Barševskis stāsta: “Tā ir cita pasaule, kura atrodas no mums 10 000 km attālumā. Tā ir tik ļoti atšķirīga, ka šķiet pat parasts džungļos augošs krūms ir ievērības cienīgs un neparasts. Filipīnas ir tropu valsts, kur daba ir daudzveidīga un ļoti iedvesmojoša, bet cilvēki – atvērti, smaidoši un pretimnākoši! Fotogrāfijās redzamais ir spilgtākie mirkļi Filipīnu zaļākajā salā Mindanao”.

No 24. jūlija līdz 12. septembrimVidzemes valdzinājums. Latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka tēva Jāņa Čadaraiņa dzimtas saknes.
2021.gads ir latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka jubilejas gads, atzīmējot 120 gadus. Izstāde tapusi pēc Vidzemes ekspedīcijas, kurā A. Čaka memoriālā dzīvokļa – muzeja darbinieki devās 2020. gada vasarā un apmeklēja Vestienu, Bērzauni un Mārcienu, kas ir A.Čaka – Jāņa Čadaraiņa dzimtā puse. 

JūlijāVecā pletīzera stāsts. Izstāde parāda cik dažādi – lielāki un mazāki, vieglāki un tomēr ne tik viegli ir gludekļi, kas glabājas muzeja krājumā. Gludekļi, kuru izmantošanai nav nepieciešama elektrība, bet gan karstas ogles vai plīts virsma.​

PILSĒTVIDĒ

“Septiņas ielas laiku lokos” Skolas ielā pie kultūras nama. No 2.jūnija Skolas ielā pie Madonas pilsētas kultūras nama ikvienam skatāma izstāde “Septiņas ielas laiku lokos”. Šajā izstādē, izmantojot stāstus, muzeja krājumā esošās fotogrāfijas, seno 1923. gadā sagatavoto A. Maidela plānu kā arī ēku plānus, iepazīstinām ar septiņām ielām, kurām bija liela nozīme pilsētas veidošanās vēsturē. Rīgas, Lielā, Poruka, Blaumaņa, Baloža, Skolas un Biržu – tās ir ielas, kuru malās notika ne tikai aktīva māju celtniecība, bet liela rosība – tirgošanās, norisinājās dažādi pilsētai svarīgi notikumi, tās pirmās tika bruģētas, vēlāk – asfaltētas. 15 baneros piedāvājam ielūkoties šo ielu vēsturē, apskatīt senās ēkas, salīdzināt kā šīs septiņas ielas laika gaitā mainījušās. 

Māksla skatlogos (visu vasaru, mainīsies). Katra dzimšanas diena ir svētki. Tā ir koša ballīte. Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājums sniegs varavīksnes krāsu baudījumu 95 gadu dzimšanas dienas svinību vasarā. Dāvināsim Jums ievērojamu Latvijas mākslinieku mākslas darbus pilsētas vidē. Lepojamies ar māksliniekiem, kuri nāk no novada un kuri izvēlas Madonu kā savu dzīves vietu un radošā veikuma vērtību glabāšanas vietu.

Kinoteātrī Vidzeme ir apskatāmi  mākslinieks Māris Čačka un Aleksandrs Dembo. Krāsaini autortehnikas darbi, katram savs rokraksts un savs krāsu spilgtums. Ielūkojoties darbos var ieraudzīt daudz krāsu nianses un paslēptus tēlus, kuri pirmajā acu uzmetienā netiek pamanīti.

“Lidojošās gaismas”  viesnīcas “Madona” logā ir trīs spilgtu personību – keramiķes Izabellas Krolles, keramiķes Līgas Skariņas un tekstilmākslinieces Ineses Jakobi darbi. Keramika un tekstils. Kas tiem kopējs?  Ielūkojies pats, iespējams nebūsi redzējis šos Madonas muzeja mākslas krājuma darbus. Tie spēs pārsteigt.

Reiz te bija tā: (visa vasara). Tiesu nama logos fotogrāfijas no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma arhīviem ar vietas un  apkārtnē esošo vietu agrāko izskatu. Būs redzams Tiesu nama ēkas bijušais izskats(Lattelekom telekomunikāciju centrs), Madonas mūzikas skolas tagadējā ēka, pilsētas pašvaldības ēka un citas apkārtnē esošās vietas. Tās ļaus garāmgājējiem ielūkoties vēsturē, novērtēt pārmaiņas un redzēt izaugsmi. 

Tirdzniecības centra “Konzums” foajē izvietotās fotogrāfijas liecina par Madonas stacijas, tā laukuma un blakus esošo ēku atspoguļojumu. Burtiski 100 metru rādiusā redzama šī vieta senākajā izskatā, arī kad uz ielām nebija vēl asfalta.
 Foto izstādes ir muzeja dāvana pilsētniekiem, pilsētai un tās viesiem 95.gadu jubilejā.

“Līdzsvarā”(visa vasara). No 3.jūnija pēcpusdienas uz upītes, pie tiltiņa starp Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ēkām ir uzstādīta vides skulptūra. Tā Madonā ir nonākusi sadarbojoties ar Latvijas Mākslas akadēmiju(LMA) un priecēs pilsētniekus un viesus visas vasaras garumā. Tas ir 2019.gadā LMA Tēlniecības un Vides mākslas apakšnozares studentes Luīzes Lindes darbs “Līdzsvarā”.
    Jaunas meitenes tēls, kurš uz vienas kājas kustībā vēlas iet uz priekšu pa liekto pamatni simboliski ir kā savienojums starp divām muzeja ēkām,  savienodams izstāžu zāles ar muzeja krājumu.  Kā pauž autore: “Katram cilvēkam ir dažādi uzdevumi, sociālās lomas, mērķi un sapņi, iekšējās pārdomas un cīņas. Līdzsvars tajā visā ir ļoti būtisks, gan primitīvā līdzsvara noturēšana, kas mums ir nepieciešama, lai pārvietotos telpā, gan ļoti smalka izjūta, kas mums palīdz sabalansēt dzīves ritmu un iekšējo pasauli.”
    Skulptūriņa, lai gan veidota citai vietai Latvijā, kā ideja vides dizainam, ļoti harmoniski iekļaujas uzstādītajā vietā. Vai tā ir nejaušība, vai mistika, bet tā vien šķiet, ka radīta Madonai, jo asociējas ar nostāstos par pilsētu minēto Madi. Vai šī varētu būt meitene, kura iemīlējusies brien rīta rasā Madonas upītē muti mazgāt, lai ūdens atspulgā ieraudzītu savu izredzēto? Iztēle ir skatītāja ziņā.
Kalendāri - APRĪLIS joku mēnesis - https://www.youtube.com/watch?v=zfNn6FKoHTA  Ja vēlies izlasīt kādu planšeti detalizēti, raksti mums, nosūtīsim, lai var palielināt, pietuvināt un izlasīt!
Daugavpils Universitātes profesionālās maģistra programmas Māksla studentu darbu izstāde "42 + idejas" https://www.youtube.com/watch?v=peyQHkvJ6bI
​​Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,

Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Jūnijā – izstāde “Linu apstrādes rīki un audumi no muzeja krājumiem”.  

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997