Latviešu
Valoda: Latviešu

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Kultūras, politiskie un sabiedriskie, zinātnes un medicīnas, saimnieciskie darbinieki un sportisti

Vairāk

"Latvijas Skolas soma" Madonas muzejā

Muzejs piedāvā iepazīt kultūras mantojumu, valsts vēsturi, parādot vērtības, ar kurām lepoties un kuras jāsaglabā nākamajām paaudzēm

Vairāk

Glabātāji

Līdz 8.decembrim

Vairāk

Agra Sāra personālizstāde “Gleznas”

Izstāde skatāma līdz 15.decembrim

Vairāk

Aktualitātes

Kārtot pēc:
Jaunie
Jaunie
Vecie
Ielādēt vairāk
​​

DECEMBRĪ MUZEJĀ

PASĀKUMI 

​7.decembrī no plkst.11.00 – 15.00 – “Sajūti Ziemassvētkus muzejā”- radošās aktivitātes un darbošanās muzejā. Plkst.12.00J.Norviļa Madonas mūzikas skolas audzēkņu priekšnesumi. Plkst.14.00Madonas pilsētas vidusskolas deju kolektīva un bērnu tautisko deju kolektīva “Pipariņi” priekšnesumi.  Ieeja bezmaksas 

18.decembrī plkst.12.00 –
Tikšanās senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”  

21.decembrī plkst.14.00 –
Artūra Vītiņa izstādes “Redzamais neredzamais” atklāšana

PASTĀVĪGĀ EKSPOZĪCIJA

​"Novada arheoloģija" un virtuālā ekspozīcija "Madonas novada senvēsture". Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.
​​IZSTĀDES
​​
Lielās  zāles


Līdz 15.decembrim – Agra Sāra personālizstāde "Gleznas". Agris Sārs ir mākslinieks un pedagogs ar vairāk kā 35 gadu stāžu.  Beidzis Latvijas Universitātes filoloģijas fakultāti un Mākslas akadēmiju. Kopš 1989.gada aktīvi darbojas Latvijas mākslas pasaulē. Jau 28 gadus ir Kusas pamatskolas direktors, bet kopš 2018.gada vada tēlotājmākslas studiju “Madona”. Mākslinieks stāsta, ka “gleznošana valdzina ar krāsām un izpausmes brīvību. Krāsu vieliskā struktūra, blīvums, smarža,  bezgalīgās  kombināciju iespējas ir kā paralēlā pasaule ar savām mīklām un noslēpumiem.” Latvijā A.Sāram bijušas vairāk kā 24 personālizstādes, piedalījies dažādos glezniecības plenēros, kā arī starptautiskās izstādēs un simpozijos.

No 21.decembra – Artūrs Vītiņš “Redzamais neredzamais”. Izstādē būs aplūkojami mākslinieka jaunākie darbi, kuri tapuši pēdējo 2 gadu laikā. Artūrs Vītiņš  ir moderns ainavu mākslinieks, kurš koši uztver dabu, dzīvi un uzliek to uz audekla. Sevi sauc par krāsu dzejnieku.

Mazā zāle

Decembrī Lielākais, senākais, smagākais … muzeja krājumā. Turpinot Madonas muzeja tradīciju, muzeja jubilejas gados veidot izstādi par muzeja vēsturi un atzīmējot muzeja 75.dzimšanas dienu, aicinām paraudzīties uz dažādiem krājuma priekšmetiem, uzzinot to vēsturisko stāstu un atspoguļojot  to vecumu, izmēru, iegūšanas vietu un veidu. Atklāsim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturi, kultūrvēsturisko, vēsturisko mantojumu, tradīcijas, svarīgākos notikumus un personības. Izstādei tiks izvēlēti priekšmeti, kur katrs pārstāvēs vienu no piedāvātajām kategorijām. Radīsim iespēju ikvienam apmeklētājam ielūkoties muzeja neredzamajā darbā, atklājot apmeklētājam kā materiāli glabājas, kad tie nav eksponēti izstādē, kāds ir ceļš, kad kāds priekšmets vai dokuments, vai mākslas darbs nonāk līdz krājumam.

MANSARDS

Līdz 8.decembrimGlabātāji. Foto izstāde no Latvijas Kara muzeja. Izstādes veidotāji ir Latvijas Kara muzejs un sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējiem un studentiem – topošajiem fotogrāfiem tapušas fotogrāfijas, kurās dokumentēti Latvijas Kara muzeja darbinieki un muzeja priekšmets – liecība par latviešu karavīru dzīvi un dienestu un tā ir veltījums Latvijas armijas simtgadei. Latvijas Kara muzeja fotogrāfijas papildina Madonas muzeja krājuma priekšmeti, Lāčplēša Kara ordeņa diploms, Lāčplēša Kara ordeņi kā arī citi Latvijas armijai nozīmīgi apbalvojumi.

No 13.decembra līdz 2020.gada 16.februārim“No dabas ziedu vainadziņš, Mans krāsu dzīpariņš”. Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstāde. Studija apvieno dažādu paaudžu un profesiju dalībniekus, radot darbus aužot, adot, tamborējot, izšujot. Studija savu darbību uzsākusi 1966.gadā. Izstādē piedalās 12 studijas dalībnieces, kuras savus darbus darinājušas no dzijas, kas krāsotas ar augu krāsvielām. Meistares pie šī darba ir strādājušas jau vairāk kā 4 gadus, no sākuma līdz beigām, no augu vākšanas līdz nokrāsotās dzijas skalošanai un žāvēšanai, izveidojot kompozīciju un aužot vai adot tikt pie gatava izstrādājuma.

Foajē

Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”. Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tā iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri

Līdz 16.decembrimVēstules no muzeja krājuma. Vārdam “Vēstule” šogad 150 gadi. Vārdu vēstule 1869.gadā no vārda vēstīt atvasināja Atis Kronvalds. Vēstules ir gan kā vēstures stāsti, gan stāsti par cilvēkiem vēsturē.  Muzeja krājumā ir ļoti daudz vēstuļu, ir arī pastkartes un telegrammas. Cilvēki tās ir glabājuši, līdz tās no dažādām pasaules vietām nonāca muzeja krājumā. Izstādē var apskatīt arī divus jaunieguvumus. Tās ir Amālijai Dāvei 1945.gadā sūtītās Ādolfa Zaubes vēstules no Krasnojarskas apgabala (Krievija).​

Līdz 16.decembrim – Rakstāmrīki un mācību piederumi no muzeja krājuma

No 17.decembra – Ziemassvētku atklātnes un rotājumi.

Līdz 6.decembrim – Īrijas vēstniecības Latvijā izstāde “Īru diasporas sievietes - celmlauzes”. Izstāde piedāvā ieskatīties ievērojamu īru diasporas sieviešu dzīvē un atstātajā mantojumā politikas, sieviešu balsstiesību, mākslas, zinātnes, humānās palīdzības un sporta jomā. 

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve SarkaņOS,
Kalna ielā 2 (bijušās skolas ēkā)

Novembrī - izstāde "Neba maize pate nāca..." (darba rīki no grauda līdz maizes cepšanai)
Novembrī - izstāde "Egils Kalme. Kara un trimdas maize" (veltījums novadnieka - mākslinieka un rakstnieka 110.dzimšanas dienas atcerei)

PastāvīgiEtnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:
- amatniecības darba rīku kolekcija;
- mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;
- 19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;
- "Tradicionālās tvertnes un mēri”;
- vilnas un linu apstrādes rīki.

PastāvīgiEkspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.
Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai - EUR 3,00, pieaugušo grupai - EUR 5,00. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997