Latviešu
Valoda: Latviešu

Pirms 30 gadiem – pienotavas “Lazdona” otrreizējā dzimšana

Datums: 24.03.2023 09:24
9 skatījumi
A/S “Lazdonas piensaimnieks” ir viens no tradīcijām bagātākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, uzsvaru liekot uz svaigiem un dabīgiem produktiem. Tas veic pilnu lauksaimniecības produktu pārstrādes ciklu, sākot no piena iepirkšanas, beidzot ar saražotās produkcijas realizāciju mazumtirdzniecībā un vairumtirdzniecībā.
    Šis uzņēmumam ir apaļu jubileju laiks, jo pirms nedaudz vairāk kā 100 gadiem meklējami tā pirmsākumi, pērn varēja atzīmēt ražošanas ēkas simtgadi, savukārt tā vadītāja – valdes priekšsēdētāja Elvīra Utināne – šā gada beigās varēs lepoties ar jau 40 uzņēmumā nostrādātiem gadiem. Bet šodien – 24.martā – svinama atjaunotā uzņēmuma 30.gadadiena.
    Pēc Pirmā pasaules kara, kad lauksaimniekiem galvenie un nereti vienīgie ienākumi bija no piena ieguves un ērtākais piena pārstrādes veids bija sviesta ražošana, visā Latvijā strauji dibinājās piensaimnieku biedrības. Tā – 1922.gada 3.decembrī tika dibināta arī Lazdonas piensaimnieku sabiedrība – ar sākotnēji septiņiem biedriem, kam piederēja nepilns simts govju. Pienotava tika iekārtota speciāli pielāgotās telpās Lazdonas muižas klētī. Vēstures avotos atrodams, ka Lazdonas muižas pagrabā sierotava darbojusies jau 19.gs. beigās.
    Pirmajos gados Lazdonas piensaimnieku sabiedrību vadīja Aleksandrs Māliņš, pēc tam daudzus gadus – Otto Kļaviņš.
    1920.gadu beigās Lazdonas piensaimnieku sabiedrībā bija jau 23 biedri, un kopā ar vēl 10 zemniekiem, kas nesastāvēja sabiedrībā, piens tika saņemts no 254 govīm.
    1930.gadu beigās Lazdonas pienotavai bija divas krējotavas – Sarkaņos un Madonā, kur pēdējās ēka sākta būvēt 1938.gadā Veidenbauma ielas galā. Krējotavās no piegādātā piena ieguva krējumu, ko tālāk transportēja uz Lazdonas rūpnīcu sviesta ražošanai.
    Pēc 1945.gada Lazdonas pienotava nonāca Cesvaines pienotavas (vēlāk – Cesvaines sviesta un siera rūpnīca) pakļautībā, un 1964.gadā to paplašināja, izveidojot pilnpiena produkcijas ražošanas cehu, kas ar piena produktiem apgādāja Madonas un Gulbenes rajonus.
    1993.gadā – uzņēmuma atdzimšanas gadā – Lazdonas pienotava kā piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība atdalījās no Cesvaines sviesta un siera rūpnīcas, bet 1997.gadā tika pārveidota par akciju sabiedrību “Lazdonas piensaimnieks”. Uzņēmuma produkciju tolaik varēja iegādāties četros veikaliņos – Madonā, Saieta laukumā 4, Saules ielā 30, Poruka ielā 4, un veikalā “Klētis” Lazdonā.
   Vietā, kur agrāk darbojās Madonas krējotava un pēcpadomju laikā - uzņēmuma diennakts veikals, 2000.gadu sākumā tika uzbūvēta jauna ēka un 2002.gadā durvis vēra tirdzniecības un atpūtas centrs “Efeja” ar veikalu, restorānu un atpūtas kompleksu. Šobrīd te atrodas nu jau vienīgais specializētais “Lazdonas piensaimnieka” produkcijas veikals. Ārpus Madonas A/S “Lazdonas piensaimnieks” produkti nopērkami Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Talsos, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Valmierā, Siguldā, Ērgļos, Ogrē, Alūksnē, Balvos, lielveikalos „Maxima”, „Rimi”, „Sky”, „Stockaman”, „Beta”, LATS tīkla veikalos, ELVI, TOP veikalos.
    Uzņēmuma ražojumu sortimentā ietilpst dažādi pilnpiena un vājpiena produkti – tradicionālie piens (arī karsēts, rīsu un kafijas piens), biezpiens, sviests, saldais un skābais krējums, rjaženka, paniņas. Tāpat tiek ražots biezpiena siers un iecienītais Jāņu ķimeņu siers, dažādu piedevu jogurti, deserti – saldā krējuma krēmi, rīsu krējuma krēmi ar piedevām, rupjmaizes kārtojums, debesmannā, torte “Liene”. Patentēts ir kausētais sviests jeb Gī sviests, ko var izmantot kā pārtikā, tā kosmētikā.
    Jau 19 produktiem ir piešķirta kvalitatīva produkta atpazīstamības zīme – Zaļā karotīte, kas nozīmē, ka to izejvielas nāk no Latvijas laukiem, ir svaigas, netiek ilgi glabātas, notiek pilna produktu uzraudzība – sākot no izejvielas līdz ražošanas procesam un piegādei veikalos.
    Tāpat tiek ražoti BIO produkti – piens, kefīrs, biezpiena siers, kuru ražošanai izejvielas tiek iegūtas no bioloģiskām zemnieku saimniecībām.
    Kopš pašiem programmas “Piens un augļi skolai” pirmsākumiem uzņēmums nodrošina ikdienas piena glāzi Madonas novada skolu un bērnudārzu audzēkņiem, un pēdējos gados – tieši BIO pienu.
    Uzņēmums īpaši lepojas ar kefīru ar bifido ieraugu 3.2, kas ir saņēmis Madonas novada garšas uzvarētāja titulu, bet “Saldkrējuma sviests” Tirgotāju Asociācijas patērētāju aptaujā saņēma 2016.gada preces titulu. “Brokastu biezpiens 9%” ir saņēmis Diplomu kā tautā mīlētākais „Zaļās karotītes” produkts. 2019.gadā ķimeņu siers tautas balsojumā godināts ar Atzinības rakstu kā „Gardākais Jāņu siers”.
    Šobrīd A/S “Lazdonas piensaimnieks” strādā aptuveni 70-75 darbinieki, bet uzņēmums arī aktīvi atbalsta novada jauniešus, sezonāli dodot tiem iespēju strādāt sākotnēji valsts un nu jau arī Madonas novada pašvaldības subsidētās darba vietās.
    Uzņēmums ir biedrs Siera klubā (Lazdonas “Ķimeņu siers” jau divas reizes ticis kronēts par siera karali), Latvijas Piensaimnieku Centrālajā Savienībā un Eiropas kulinārā mantojuma asociācijā, pārstāvot Vidzemes reģionu. 
Gunta STRODE vēsturniece