Dala Latvijas ir Vidzeme

Valmierā 29. jūnijā tika izveidota biedrība “Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma pētniecības centrs”. Ierosme nāca no Vidzemes augstskolas, kā dibinātāji parakstījās arī Cēsu, Madonas, Turaidas un Valmieras muzeju pārstāvji. Par biedrības valdes priekšsēdētāju ievēlēta augstskolas docente Beata Paškevica.

Latvijas Satversmē noteikts, ka valsts teritoriju veido Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale. Saiklis “un” savā ziņā apvieno Kurzemi un Zemgali, gadsimtu atpakaļ tās veidoja vienu Kurzemes guberņu ar centru Jelgavā. Ir jau tā, ka Kurzemes, Latgales un Vidzemes novadu (trīs zvaigznes Latvijas simbolos) savdabības izteiktāk veidojušās pēc Livonijas sabrukuma 16. gadsimtā.

Biedrībai izvirzīts mērķis apzināt, pētīt un popularizēt Vidzemes kultūrvēsturisko mantojumu Latvijas un Eiropas kontekstā, atklāt Vidzemes reģionālās identitātes veidošanās procesus. Statūtos nosaukti 9 dažādi virzieni šo mērķu pildīšanai.

Tikšanās reizē augstskolā runājām par iespējamiem nākošiem kopdarbiem. Viens no tādiem varētu būt “skolotāju skolotāja” Jāņa Cimzes (1814-1881) veikuma vērtēšana. Raunā dzimušais vīrs veidoja un 1839.-1881. gadā vadīja Vidzemes skolotāju semināru, kas darbojās Valmierā, pēc tam Valkā. No mācību iestādes nāca daļa tautas atmodas darbinieku, pirmo lauku kulūras kopēju, koru dibinātāju. Seminārā skolojās arī Dienvidigaunijas cilvēki, kas tāpat tolaik dzīvoja Vidzemes guberņā.

​Pirmais pasākums paredzams vēl šī gada beigās. Tad centīsimies vērtēt novada vēstures izzināšanā paveikto. Šejienes pagātnes notikumus, norises, to saistību ar pārējo pasauli izzina vietējie muzeji. Savulaik tādi bija katrā rajonā, teritoriālā reforma gan stāvokli izmainījusi.

Muzeja vadošais pētnieks 
Indulis Zvirgzdiņš