Latviešu
Valoda: Latviešu
Latviešu
Valoda: Latviešu
Izstāžu apjomu iespējams variēt.

Kalendāri

Latviešu kalendārs - iespieddarbu veids - vēsturiski ir bijis nozīmīgs sociālās un kultūras vides fenomens ar konkrētiem uzdevumiem un funkcijām. Līdzīgi kā grāmatas, tas atspoguļo noteikta laikmeta kultūras sistēmu ar raksturīgo sociālo struktūru, interesēm, gaumi un tradīcijām.
Izstāde „Kalendāri” sniedz ieskatu kalendāru vēsturē un iepazīstina ar latviešu grāmatu kalendāru (t. sk. ārpus Latvijas iznākušo) daudzveidību no 19. gadsimta beigām līdz 21.gadsimta sākumam. Kopumā tās ir 25 planšetes ar krāsu un teksta izdrukām par 12 mēnešiem no dažādiem kalendāriem:
Janvāris  Madonas un apkārtnes kalendāri
Februāris Ārpus Latvijas izdotie kalendāri
Marts  Kalendāri sievietēm
Aprīlis Humors
Maijs  Kalendāri zemkopjiem, biteniekiem
Jūnijs Baznīcu kalendāri
Jūlijs Kalendāri medniekiem, makšķerniekiem
Augusts Kalendāri par veselīgu dzīvesveidu
Septembris Kalendāri par skolu dzīvi
Oktobris Kalendāri mājai un ģimenei
Novembris Tēvzemes kalendāri
Decembris Dažādi kalendāri

Apceļo dzimto zemi

Izstāde par tūrismu 1930.gados „Apceļo dzimto zemi!” piedāvā mazliet ielūkoties pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados – kādu Madonu, tās tuvāku un tālāku apkārtni (Gaiziņš, Mārciena, Ļaudona, Ērgļi, Cesvaine, Lubāna u.c.) redzēja ceļotāji, kādi bija noteikumi un ieteikumi tūristiem un tūristu mītņu saimniekiem.
Izstāde ir atskats uz laiku, kad Madonā bija vien kādas padsmit mašīnas. Izstādei izmantoti teksti no 1930.gadu izdevumiem tūristiem (padomi, maršruti, ieteikumi, likumi u.c.), no laikraksta „Madonas Ziņas”, žurnāla „Tūrisma Biroja Apskats”.
Krāsainajos attēlos no Madonas novada pašvaldības tūrisma informācijas centra arhīva var gūt priekšstatu par mūsdienu nakšņošanas vietu piedāvājumu novadā.
Izstāde sastāv no 23 planšetēm (100x80 cm) ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem.

Slēpes paliksim zem kājām 

Kultūrvēsturisks ceļojums uz slēpēm no Ērgļiem uz Gaiziņkalnu un Madonu. 
Slēpošanas vēsture, Ilzes Kalnāres (1918-1968) „Sniega Roze” un tās prototips - izcilā slēpotāja Mirdza Martinsone (1916-1983), „trakie rīdzinieki”, kas virpuļoja pa Gaiziņkalnu karnevāla tērpos. 12 kartona planšetes 100x80 cm ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem. ​

Sportiskās virsotnes

Madonas novada olimpieši 1912 – 2012.
2012.gadā -  Olimpisko spēļu gadā – bija īpaša jubileja, jo pirms 100 gadiem pirmoreiz sportisti no tagadējās Latvijas teritorijas piedalījās spēlēs, arī Liezērē dzimušais Haralds Blaus. Izstāde iepazīstina ar olimpiešiem Otto Grigalku, Robertu Raimo, Gundaru Upenieku, Raivi Zīmeli  un Ingu Veipu. 9 kartona planšetes 99,5x81 cm ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem.

Latvijas Tautas frontes Madonas rajona nodaļai – 30

Izstāde atsauc atmiņā Atmodas laiku attēlos un notikumu hronikā, iepazīstinot vai atgādinot par Tautas frontes dibināšanu, Barikādēm, Baltijas ceļu un Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu, kā arī plašāk iepazīstina ar Madonas Atmodas laika līderi Jāni Simsonu un mūsu novadnieku, Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju Daini Īvānu. (6 planšetes)

Senāk un tagad

Vēsturiska informācija par notikumiem, aktualitātēm Latvijā, Madonas un kaimiņu novados, gadalaiki, tradīcijas, tautas dziesmas, skola, mācību grāmatas, pavārgrāmatas un receptes, kalendāri, Lāčplēša diena, 18. novembris, Ziemassvētki, 8.marts, māte un bērns, Meža dienas u.c. 6 kartona planšetes 100x80cm ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem.

KONKRĒTĀKA INFORMĀCIJA: muzeja galvenā speciāliste Laimdota IVANOVA, tālr.64823138

Melnbaltais ir krāsains

Madonas muzeja izstāde „Melnbaltais ir krāsains” ir vēstījums par Lubānas fotogrāfa Alfreda Grāvera (1877-1954) veikumu. Tie pamatā ir viņa XX gadsimta pirmās puses uzņēmumu attēli ar paskaidrojošo tekstu. Izstāde iekārtota uz 60x80 cm lieliem kartoniem, to var izvietot arī daļēji. Pamattēmas un kartonu skaits:
Ievads, Grāvera dzīve (5); Lubānas skati (6); Lubānas apkārtne (1); Lubānas ezera regulēšana (6); Lubāniešu sadzīve (5); Vienkoča laivas gatavošana (2); Oskars Kalpaks Visagala kapos (3); Skolas Lubānā (7); Teātris Lubānā (3); Ebreji Lubānā (1); Latvijas armija (1); Balvi pirms gadsimta (1).

"Elektrifikācija Madonas novadā" 

Izstāde stāsta par elektrifikācijas vēsturi Madonas novadā. Savulaik pirmais, kas ienāca sadzīvē, bija elektriskā gaisma. Kādreiz pat elektrības tarifs tika dalīts divās pakāpēs - gaismai un spēkam (tātad dažādiem motoriem, iekārtām). Pēdējiem patēriņš bija salīdzinoši lielāks, tāpēc maksa par kilovatstundu lētāka.  
KONKRĒTĀKA INFORMĀCIJA: kultūrvēstures nodaļa, tālr.64823138

Teritoriālās reformas vēsturiskā skatījumā

Izstādē ir aplūkotas visas Madonas rajona teritorijā notikušās teritoriālās reformas kopš 1819.gada. Šī izstāde ir par to, kā Madonas rajons daudzu gadu garumā ir ticis šķērēts? un kopā likts, un to, ka šajos procesos kaut kas ir arī zudis. (33 kartona planšetes 100x80 cm ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem)
KONKRĒTĀKA INFORMĀCIJA: kultūrvēstures nodaļa tālr.64823138

„Gaisma līgo Latvijā”- DZIESMU SVĒTKIEM 140.

Izstāde atgādina kordziedāšanas attīstību tagadējās Madonas apkārtnē no 19.gadsimta vidus līdz mūsdienām. Pirms 160 gadiem sākusies vairākbalsīga kordziedāšana Liezērē (1853) skolotāja P.Inzelberga vadībā, pirms 150 gadiem Lazdonā (diriģents skolotājs K.Pētersons) un 145 gadiem Cesvainē, Lubānā, Saikavā. Aprit 75 gadi kopš IX Dziesmu svētkiem (1938), kuros H.Medņa vadītais Lazdonas koris Dziesmu karā ieguva 1. vietu, Lubānas koris E.Kļaviņa vadībā 2.vietu.
Turpinot 1970.–1980.gadu tradīciju, arī 2013.gada Dziesmu un deju svētkos Madonas novada delegācija bija viena no lielākajām, parādām visus kolektīvus – svētku dalībniekus.
(14 kartona planšetes 80x60cm ar digitāliem attēliem un paskaidrojošiem tekstiem)
KONKRĒTĀKA INFORMĀCIJA: izglītojošā darba nodaļas vadītāja Zane GRĪNVALDE, tālr.64823844, 26102225

Pēteris POSTAŽS 12 gleznas

Iespēja veidot dažāda apjoma izstādes (izmēri:48x56;55x70; 40x100;69x99;70x85;2gleznas70x90; 2gleznas80x90;93x121;100x70cm) 
KONKRĒTĀKA INFORMĀCIJA: vadošā pētniece Ilze GAUJĒNA, tālr.64822491


„Aktierim, režisoram, rakstniekam Kārlim Pamšem 100”

Izstāde „Aktierim, režisoram, rakstniekam Kārlim Pamšem (31.03.1917.–09.09.2015.) 100” ir stāsts par kādreizējā Bučauskas ganuzēna ceļu 98 gadu garumā līdz Operetes teātra galvenā režisora, teātra vēsturnieka godam un uzrakstītajām grāmatām. Uz 5 planšetēm skatāmas fotogrāfijas, rokraksti, iespieddarbi no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma.

Celtnes un būvplāni  Madonā

Izstāde par būvniecību pilsētā tika sagatavota uz pilsētas deviņdesmitgadi. Pirmskara celtniecība pārstāvēta ar 7 privātmājām (12 planšetes) un pilsētas pamatskolu (3).
Pēdējā pusgadsimta būvniecība tematiski dalās: bērnudārzi (1), vidusskola, ģimnāzija (1),  stacija un apkārtne (1), Saieta laukums (1), muzeja izstāžu zāles (1),  pēdējo gadu celtniecība (2).

Jubileju gads/Raiņa lugai “Zelta zirgs” – 110


Izstāde veltīta Jānim Zāberam, Rainim, Arvīdam Žilinskim un operas “Zelta zirgs” iestudējumam operā 1965.gadā. Izstāde tapa pirms vairākiem gadiem, bet tās vienojošais motīvs ir Raiņa luga “Zelta zirgs”, kas tapusi emigrācijā Lugāno 1909.gadā. Tā iedvesmoja A.Žilinsku radīt operu, kurā Antiņa lomā bija izcilais operdziedātājs Jānis Zābers. /8 planšetes/