Mežzinis – Meža zinātājs

Latvijas PSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrijā galvenā mežziņa amats iedibināts, šo apvienoto ministriju 1957.g. izveidojot, pirms tam bija divas atsevišķas iestādes. Vairāk nekā gadsimta ceturksni galvenais mežzinis bija Bērzaunē dzimušais Jānis Kronītis (07.01.1905.-05.09.1996.)

Tiekoties 1990.g. augustā novadnieks stāstīja, ka pirmo reizi ar mežsarga darbu saskāries pusaudža vecumā Krievijas pilsoņu kara laikā Altajā. Turp ģimene aizbrauca 1910.gadā cerībā atrast labāku dzīvi. Jāņa dzimšanas laikā vecāki bija kalpi Bērzaunes “Lejaslīciešos“. Uz Dienvidrietumsibiriju viņi devās ar nodomu iegūt savu zemi. Tas arī izdevās , turienes latviešu kolonijas centru savā ziņā sāka veidot Grostonas “Kurtsalas” dzimušie Jāņa tēvs ar brāļiem. Vēlāk tā paplašinājusies ar Pirmā pasaules kara bēgļiem. 1921.gadā tomēr gandrīz visi atgriezās Latvijā.

Jaunietis sapazinies ar krietni vecāko vietējo Altaja mežsargu, kas to vairākkārt ņēmis savās gaitās līdz. Tēva brālis Aleksejs Kronītis pēc atgriešanās Latvijā kļuva par mežzini Strenčos. Tas bija zināms pamudinājums lai pēc Viesienas pagasta pamatskolas 6.klases puisis 1923.gadā dotos uz meža skolu Cīravā. Divgadīgās meža skolas beidzējs strādāja Kalsnavā, Gaujienā, Alūksnē, Lizumā, Ainažos, tad Kurzemes pusē Engurē. Pēc Latvijas okupācijas 1940.gada vasarā valdības priekšgalā atradās Vilis Lācis. Ar gadu vecāko Pierīgas puisi Jānis sadraudzējās Altajā.  Tautas komisārs Lācis aicināja Engures mežzini kā zinātāju darbā jaunveidotajā Mežrūpniecības tautas komisariātā, kuru vadīja agrākais jūrnieks Jānis Gustsons. Vācu okupācijas laikā tāpēc  bērzaunietis nonāca centrālcietumā, pēc tam Salaspils nometnē. 1944.gada rudenī viņš vadīja Madonas mežniecību, tad atkal pārcelts darbā galvaspilsētā.

Apvienotajā ministrijā kopš 1950.gadu otras puses J.Kronīša rūpe vairāk bija meža stādīšana, kopšana, nevis izmantošana. Muzejā ir vairākas novadnieka sarakstītas grāmatas par mežkopību, medniecību. Divus izdevumus 1977. Un 1982.g. piedzīvojusi viņa “Dabas aizsardzība”, tās gan nav mūsu krājumā.

Indulis ZVIRGZDIŅŠ vadošais pētnieks