Latviešu
Valoda: Latviešu

No atmiņām par 1949.gada 25.martu

Datums: 25.03.2019 13:34
29 skatījumi
1949.gada 25.marts. “Paņēma mūs visus trīs: mani, dēliņu Andri un arī veco Annas tanti. Es toreiz biju stāvoklī…”
    Tā 1989.gada februārī atmiņās, kas glabājas Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājumā, dalījusies Austra Meiere, izsūtīta no Grostonas pagasta “Jurēniem”,  turpinot: “Mūs iesēdināja vezumā un aizveda uz Madonu, kur jau gaidīja lopu vagonu ešelons. Vagonā bija jau ap 50 cilvēku. Vagons pilns, nebija, kur palikt. Šinī vagonā bija mazi bērni, jauni un veci cilvēki, kā arī divi darbaspējīgi vīrieši. Naktī ešelons devās ceļā… Mārcienā vēl piekabināja vagonus, pilnus ar izsūtāmiem cilvēkiem. Vagonā bija drausmīgi sanitārie apstākļi. Par visiem viens spainis uz diennakti, kurš gāja pāri. Pēc divu dienu braukšanas izlaida mežā nokārtoties, kur visiem bija jāsēž vienā rindā, jo tālāk sargs nelaida. (..) Reizi dienā baroja ar kaut kādu maizi un kaut ko līdzīgu biezputrai”.
    P.S. A.Meieres dēls Andris bija dzimis 1941.gadā, bet otrs dēls Jānis piedzima izsūtījumā 12.maijā, radu tante Anna bija 74 gadus veca un neredzīga.
Laimdota IVANOVA

Foto no muzeja krājuma: Izsūtījumā dzimušie Anna un Viktors. Māte Ilga izvesta no Kalsnavas pagasta 1949.gada 25.martā. Fotogrāfiju muzejam nodevusi Ilgas mamma, Annas un Viktora vecmamma Matilde Šlesere.