Muzeju nakts "Šūpulis Biržu kalnā un Sarkaņos"

Datums: 02.05.2018 14:43
Šogad 19.maijā no plkst.19.00 – 01.00 jau 14.reizi visā Latvijā notiks Eiropas Muzeju nakts. Šī gada tēma ir „Šūpulis”, tā iekļaujoties valsts simtgades stāstā, kas sākās jau 2017.gadā un turpināsies līdz 2021.gadam. 2018.gada vadmotīvs ir „Dzimšana”
    Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs aicinām uz “Šūpuli Biržu kalnā”, bet Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē uz “Šūpuli Sarkaņos”, savukārt Madonas novada Tūrisma un informācijas centrs aicinās uz orientēšanās spēli “Karameļu medības”.
    Biržu kalnu var uzskatīt par tādu kā šūpuli Madonas pilsētas dzimšanas vietai, tādēļ arī Muzeju naktī būs dažāda veida aktivitātes, kas veltītas valsts, pilsētas, cilvēces dzimšanai un ģimeņu veidošanās pirmsākumiem. Katras tautas un nācijas pastāvēšanu nodrošina šūpulis. Valsts dibināšanas un pastāvēšanas jēga rodama rūpēs par ģimenes, dzimtas un tautas šūpuli.
    Muzeju naktī paredzētas radošās darbnīcas (“Un top ģerbonis”, “Šūpojies šūpolēs” u.c.), par tradīciju kļuvusī lielās gleznas veidošana un foto salons. Ar priekšnesumiem piedalīsies Madonas Bērnu un jauniešu centra improvizācijas pulciņš “Improprieks” (vadītāja Dace Dzilna), teātra pulciņš (vadītāja Dace Ādamsone) un mūzikas studijas jaunieši (vadītāja Dace Sināte). Būs iespēja noskatīties triloģijas “Savējie sapratīs” pirmo dokumentālo filmu “Sešdesmitie. Sākums”. Bet viena no neparastākajām aktivitātēm būs “Vēstures dzimšana”, kad konkrētos laika posmos, nelielās grupās būs iespēja iepazīt kā veidojusies senākā vēstures daļa, kā vienīgo gaismas elementu izmantojot lukturi.
    Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē Sarkaņos ikviens tiks aicināts piedalīties aktivitātēs “Saliec tautasdziesmu par šūpuli”, “Izšūpojies šūpolēs” un piedalīties spēlēs “Atrodi krātuvē priekšmetus no Sarkaņu pagasta”, “Vai Tu zini, ko Tu zini (par Sarkaņu pagastu)?”.
    Bez radošajām darbnīcām un dažādām aktivitātēm Muzeju nakts ir tā reize, kad ikvienam ir iespēja izstaigāt muzeju naktī un aplūkot mūsu izstādes – Rakstniecības un mūzikas muzeja izstādi “Radīti, lai nezustu. Rokrakstu stāsti”, Madara Neikena “Tur un tepat”, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja izstādi “Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga stāsts”, pastāvīgo ekspozīciju “Novada arheoloģija” un virtuālo ekspozīciju “100 Madonas novada personības”. Sarkaņos būs iespēja aplūkot ekspozīciju “Novadnieki – jubilāri: O.Dreģe – 80, V.Breģis – 90, J.Vītoliņš – 120”, izstādes “No Sarkaņu skolas vēstures” un “Sarkaņu pagasta mājas".
    Precīza Muzeju nakts programma  ir apskatāma Madonas muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos tīklos. Uz tikšanos Muzeju naktī, godināsim šūpuļu darinātājus, sargātājus un šūpotājus!

2018.gada 19.maijs
Muzeju nakts pasākums
ŠŪPULIS BIRŽU KALNĀ!

Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja Izstāžu zālēs
(Skolas iela 10a, Madona)

18.00 - 20.00               Filma “Baltu ciltis” Madonas pilsētas kultūras namā. Tikšanās ar filmas
                                      veidotājiem

19.00 – 21.00              Līdzdalība Lielās gleznas radīšanā

19.00 – 23.00              Radošā darbnīca “Un top ģerbonis”

19.00 – 19.30              Madonas BJC improvizācijas pulciņš “Improprieks”, vadītāja Dace Dzilna

19.00 – 22.00              Foto salons “Šūpojošā jūra” – pagalmā

19.00 – 01.00              “Vēstures dzimšana” – pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”.
                                       Konkrētos laikos – īpašas  ekskursijas ar nelieliem gaismas avotiem

19.00 – 01.00              “Šūpojies šūpolēs” – pagalmā (ja ir labs laiks) vai foajē

20.00 - 22.00                Radošā darbnīca “Šūpulis”, vada Baiba Matīsa

21.00 – 22.00              Teātra izrāde “Atmaskot direktori”, pēc Dainas Ozoliņas grāmatas. Spēlē
                                       Madonas BJC teātra  pulciņš, vadītāja Dace Ādamsone

22.00 – 23.00              Dokumentālā filma “Savējie sapratīs. Sešdesmitie. Sākums”

23.00 – 24.00              Muzikālā stunda muzejā. Piedalās Madonas BJC mūzikas studija, vadītāja
                                       Dace Sināte un citi brīvprātīgie

Līdz plkst.01.00 naktī ikvienam iespēja BEZ MAKSAS apskatīties muzeja izstādes:
·         Madara Neikena “Tur un tepat”
·         “Radīti, lai nezustu. Rokrakstu stāsti” Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde
·         Sarkanbaltsarkanā Latvijas karoga stāsti (Cēsu Vēstures un mākslas muzeja ceļojošā
          izstāde)
·         Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija”
·         Virtuālā ekspozīcija muzeja telpās “100 Madonas novada personības”
************************
ŠŪPULIS SARKAŅOS!
Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja
Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņos

19.00 – 01.00              Aktivitāte “Saliec tautasdziesmu par šūpuli!”

19.00 – 01.00              Fotomirklis “Izšūpojies šūpolēs!”

19.00 – 01.00              Spēle “Atrodi krātuvē priekšmetus no Sarkaņu pagasta!”

19.00 – 01.00              Spēle “Vai tu zini, ko tu zini par Sarkaņu pagastu?”

Iespēja BEZ MAKSAS līdz plkst.24.00 apskatīties ekspozīcijas un izstādes:
·         Šūpulis zemnieku istabas iekārtojumā un muzeja mēbeļu krājumā
·         Ekspozīcija “Novadnieki – jubilāri: O. Dreģe – 80, V. Breģis – 90, J. Vītoliņš – 120”
·         Digitālā foto izstāde “No Sarkaņu skolas vēstures” (1983. gada muzeja ekspedīcijas materiāli)
·         Foto izstāde “Sarkaņu pagasta mājas”
·         Ekspozīcija “Mēri un tvertnes”