Latviešu
Valoda: Latviešu

Madonas slimnīcā ienācis “Mežs”

Datums: 14.07.2022 14:19
8 skatījumi
Madonas slimnīcā sadarbībā ar Madonas novadpētniecības un mākslas muzeju ir aplūkojama mākslinieces Ēsteres Zemītes personālizstāde “Mežs”. Ēstere Zemīte absolvējusi gan Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, kur ieguvusi Mākslas maģistra grādu un profesionāla mākslinieka diplomu, kā arī ieguvusi maģistra grādu sociālajā darbā.
    Regulāri piedalās grupu un personālizstādēs. Ēstere Madonā nav pirmo reizi ar savu veikumu, 2021.gada nogalē Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs bija aplūkojama viņas personālizstāde “Pazudušie bērni”, kurā galvenie varoņi bija autores  ikdiena, jo strādā VSAC “Rīga” filiālē “Rīga” Kapseļu ielā. 
    Ēstere atgriežas Madonā ar pilnīgi citu tēmu un redzējumu savos darbos. Mazliet mistisku un tai pat laikā ļoti labi pazīstamu  - MEŽS. “Simbolu grāmatā “Zīmes un simboli” par mežu rakstīts: “Mitoloģiskajā apziņā mežs atspoguļo cilvēka psihi. Tas ir milzīgs, noslēpumains un it kā nekustīgs, tomēr tajā pulsē apslēpta dzīvība. Mežs ir barjera starp zināmo un nezināmo, tumšs, neizskaidrojams un sievišķs, saistīts ar apaugļošanos un dzemdi, iniciāciju un pārdabiskiem spēkiem. Meži pasaulē bija pirmā vieta, kas tika saistīta ar gariem un dievībām. Daudzās kultūrās ticēja, ka kokos mīt dvēseles vai gari, tādēļ kokos iekāra ziedojumus. [...] Kristietībā mežs atspoguļo “mežonīgo dabu” un pagānismu, tas simbolizē tumsā pazudušo cilvēci bez garīgas gaismas. Āzijā mežs ir garīgās attīstības un meditācijas vieta. [...]”* Eiropas tautu pasakās tā ir arī briesmu vieta. “Mežs ir vieta, kurā cilvēkam nākas pārvarēt bailes, taču rezultātā viņš gūst patiesu izpratni par sevi. Šī ideja atbalsojas psihologa K.G.Junga teorijā: mežs simbolizē nenoskaidrotās, neapzinātās bailes. Senajām tautām mežs bija vieta, kurā norisinās iniciācijas rituāli, tāpēc mežs simbolizē arī ieiešanu pieaugušo pasaulē pēc pieredzes trūkuma pārvarēšanas. Mūsdienās, kad koku izciršana ir kļuvusi par globālu problēmu, mežs ieguvis jaunu simbolisku nozīmi – tas rāda robežu, cik tālu cilvēks ielauzies dabas pasaulē.”( Zīmes un simboli. -Rīga: Apgāds Zvaigzne ABC, 2010.)
    Ēstere Zemītes izstādē redzamās meža ainavas atspoguļo mežu dažādos gadalaikos, apgaismojumos, dienas laikos, rādot mežu gan kā noslēpumainu, iespējamu briesmu vietu, gan vietu meditācijai, sevis izziņai un pieņemšanai. Gleznas gleznotas uz audekla ar eļļas krāsām, izmantojot arī pasteļkrītiņus, radot viegluma un noslēpumainības iespaidu.

          Izstāde apskatāma Madonas slimnīcas foajē no 2022.gada 14.jūlija līdz 2022.gada septembrim. Ieeja bez maksas.
 Elīna KRUPKO mākslas nodaļas vadītāja