Latvijas Muzeju biedrības pieredzes apmaiņas platforma “Rītdienas muzejs. Atvērtais krājums” Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē Sarkaņos

Datums: 07.09.2018 16:02
14 skatījumi
Lai veicinātu Latvijas muzeju nozares attīstību, Latvijas Muzeju biedrība šoruden uzsāk jaunu profesionālās pilnveides un pieredzes apmaiņas programmu muzeju speciālistiem “Rītdienas muzejs”.
    Programmas nosaukums „Rītdienas muzejs” izvēlēts, domājot par to, kādas zināšanas un prasmes muzeju speciālistiem šobrīd ir nepieciešamas, lai veicinātu muzeju attīstību tuvākā un tālākā nākotnē.
    Pirmais šīs sezonas “Rītdienas muzejs” pasākums notika 6.septembrī Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvē Sarkaņos. Pasākuma tēma bija “Atvērtais krājums” un tā laikā tika aplūkoti Latvijas muzeju piemēri, kā izveidot atklātas krātuves, lai padarītu savas kolekcijas pieejamākas sabiedrībai. Pasākums guva ļoti lielu atsaucību Latvijas Muzeju biedrības biedru vidū un, ņemot vērā lielo interesi, šī tēma tiks ietverta arī nākamajā “Rītdienas muzejs” pavasara sezonas pasākumu sesijā.
    Ar saviem pieredzes stāstiem piedalījās Madonas muzeja direktore Līvija Zepa un krātuves krājuma glabātāja Inese Sudāre, stāstot to, kā bijusī Sarkaņu pamatskola nonāca muzeja rokās un turpināja savu apdzīvotību, kļūstot par Madonas muzeja etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvi un atklāto krājumu. Par vietu, kur varam izstādīt muzeja plašo sadzīves priekšmetu klāstu pa kolekcijām, tematiski. Tā ir vieta, kuras apdzīvošana joprojām turpinās un turpināsies, jo telpas tiek iekārtotas soli pa solim un arī kolekcijas, ko rādām saviem apmeklētājiem, tiek sagatavotas soli pa solim. Kopš Sarkaņu krātuves atvēršanas 2016.gada 21.maijā pagājuši vairāk kā divi gadi un šo gadu laikā krājuma telpas tiek iekārtotas, remontētas un pielāgotas krājuma priekšmetu vajadzībām.
    Pasākumam notiekot Sarkaņu krātuvē, Madonas muzeja darbinieki nodeva vērtēšanā vitiem muzeju kolēģiem savu darbu, uzklausot pasākuma praktiskajā daļā ieteikumus un ierosinājumus kā uzlabot darbu, kā arī pozitīvas atsauksmes par iekārtotajām telpām, pārskatāmību un ieguldīto darbu.
    Pasākuma teorētiskajā daļā ar saviem pieredzes stāstiem uzstājās arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere, stāstot par muzeja “Priekšmetu rādītavu” un Limbažu muzeja galvenā krājuma glabātāja Diāna Nipāne, stāstot par Limbažu vecais ugunsdzēsības depo -  Limbažu novada TIC un Limbažu muzeja atklātā krājuma glabātuvi.
    Otro pasākuma daļu veidoja praktiskā daļa, kura visi muzeju dalībnieki veidoja savus ieteikumus un ierosinājumus, komentārus, kā arī kritiku par Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuvi. Paldies Latvijas Muzeju biedrībai, par iespēju pirmo “Rītdienas muzejs” pasākumu organizēt tieši Madonā un paldies muzeju kolēģiem no Limbažiem, Cēsīm, Rīgas, Valkas, Balviem, Ventspils, Liepājas, Talsiem, Aizkraukles, Aknīstes par atsaucību, vērtējumu un ierosinājumu.
    Nākamie rudens sezonas pasākumi notiks 9.oktobrī Talsu Novada muzejā un  8.novembrī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Talsu Novada muzejā muzeju speciālisti gūs jaunas zināšanas un praktiskas iemaņas par to, kā veiksmīgāk izstāstīt muzeja stāstus un uzlabot komunikācijas kvalitāti sociālajos medijos. Savukārt pasākumam Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tēma būs “Ģimenēm draudzīgs muzejs”.

Dāvja VECKALNIŅA foto.
Zane GRĪNVALDE Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja un
                                     Madonas muzeja izglītojošā darba nodaļas vadītāja